DAJ CYNK

Wstępny obraz polskiego rynku kart SIM po 1Q2013

05.06.2013

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 8701

Ważne 10

0

W I kwartale najwięcej kart SIM pozyskało P4 (500 tys.), a najwięcej straciło T-Mobile (aż 121 tys.) - wynika z danych i szacunków TELEPOLIS.PL.

W I kwartale najwięcej kart SIM pozyskało P4 (500 tys.), a najwięcej straciło T-Mobile (aż 121 tys.) - wynika z danych i szacunków TELEPOLIS.PL.

Oprócz dużej straty T-Mobile, wynikającej z ograniczeń w rocznej ważności konta prepaid, uwagę zwraca duży wzrost bazy operatorów spoza wielkiej czwórki.

Stan bazy kart SIM operatorów i przyrosty w I kwartale:

Operator Po 1Q13 Zmiana w 1Q13

T-Mobile

15,919 mln

-121 tys.

Centertel

14,886 mln

-9 tys.

Polkomtel

13,857 mln

+18 tys.

P4

9,2 mln

+500 tys.

Pozostali

0,989 mln

+196 tys.

Razem

54,851 mln

+584 tys.


W najbliższych dniach opublikujemy pełny obraz rynku kart SIM w I kwartale wraz z podziałem na postpaid i prepaid.

Zobacz: Pełny obraz polskiego rynku kart SIM po 4Q2012.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
112. ~Calm7
0

2013-06-07 08:23:17

Oho! Zaczyna się. Panie Witek, nie daj się wciągnąć z samego rana :-) Dziś już piątek, taki fajny dzień, no i mecz o wszystko ze słabiakami, haha

Odpowiedz

111. ~
0

2013-06-07 07:55:00

WitekT. Ileż agresji w twoich wypowiedziach. Najgorsze, że wraz z tą agresją straciłeś chyba rozsądek.

Odpowiedz

110. ~
0

2013-06-07 07:28:08

WitekT. Co wyszło z warunków dla UPC? Kompletnie nic. Urzędy źle oceniły. Co wyszło z regulacji TP? Gdzie Netia, gdzie inni operatorzy stacjonarni? Gdzie konkurencja dla kablówek? Co wyszło ze poparcia na przęjęcie plusa? Monopol na LTE i dwóch operatorów netu mobilnego. To wszystko zaniedbania poprzedniej prezes. Ale za to ma poparcie u publiki i o to chodziło.

Odpowiedz

109. ~
0

2013-06-07 07:14:13

WitekT. To napiszesz ile Polkomtel miałby zapłacić żeby wygrać przetarg na 900 i dwa na 1800?

Odpowiedz

108. WitekT
0

2013-06-06 22:54:12

A to duszenie sieci to też Twój zdrowy rozsądek czy konkretne dane? Serio pytam. A co do UPC/Aster to widzę różnicę w dominacji na rynku stacjonarnym i progu wejścia w ten biznes (dotarcie do klienta) a rynkiem komórkowym.

Odpowiedz

107. ~
0

2013-06-06 22:48:03

Miało być zbijała kapitał polityczny

Odpowiedz

106. ~
0

2013-06-06 22:46:49

Przepraszam jeszcze jedno. Przypomnę też jak wiele było przeszkód przy przejmowaniu Aster. Bo koncetracja? Polko dostał prawie całe 1800 i koncetracji nie było. Skutek taki, że nie ma konkurencji w LTE i pewnie nie będzie. Na głos brakuje juz pasma, a net nie daje rady, ale ważne że 29 groszy. Wszystko to kwestia wyważenia, której zbrakło. I powtarzam że dziś się okazało że Streżyńska znikała kapitał polityczny. Ma też już przychylne media Polsat. Sprytnie.

Odpowiedz

105. ~
0

2013-06-06 22:34:06

I ostatnie zdanie. Rozumiem twój podziw dla Streżyńskiej. W końcu dzięki niej dokopaliśmy podłej TP. Poza tym nie płacimy 150 zł za abonament tylko 50 a za te 100 kupujemy chiński plastik na raty. Różnica tylko taka, że kiedyś moglibyśmy liczyć, że coś u bas z tego będzie a teraz? I radzę czytać powoli i mniej agresji. Bez odbioru.

Odpowiedz

104. WitekT
0

2013-06-06 22:32:25

102: jeżeli opinia UKE byłaby negatywna, to OBAJ nie wiemy jak zareagowałby UOKiK. Tam za sterami też siedzi "baba z jajami", postępująca nieraz wbrew oczekiwaniom. Ale nie zmienia to sytuacji, że to UOKiK podejmował decyzję, a nie UKE. A Ty nie masz żadnych dowodów na to, że ekspertyza UKE była zła poza swoim zdrowym rozsądkiem... A mój zdrowy rozsądek uznał, że to dobra decyzja. Czemu Twój zdrowy rozsądek i ekspertyza UKE mają być gorsze od Twojego zdrowego rozsądku? A przy wysokim detalu uważasz, że operatorzy by inwestowali? Weźmy przykład kablówek - idealny. Zrobili coś poza większymi ośrodkami miejskimi? Jaki mają zasięg sieci w porównaniu do TP? Gdzie te inwestycje? Co do polityki i Streżyńskiej - też zdrowy rozsądek? ;-)

Odpowiedz

103. ~
0

2013-06-06 22:28:14

A częstotliwości leżą w polko. Po co inwestować jak nie ma konkurencji. No ale twoim zdaniem mniej nadajników to lepiej. Może i tak.

Odpowiedz

102. ~
0

2013-06-06 22:25:04

Błądzisz strasznie i próbujesz mi przypiąć rzeczy których nie napisałem. Nieładnie. Chcesz kogokolwiek przekonać że UOKIK wydałby decyzję pozytywną gdyby UKE było na nie? Inwestycji nie ma i nie będzie, bo Streżyńska działała na rzecz detalu. Efekt jest taki, że już nikomu nigdy nie będzie się opłacała inwestycja w kable. Oczywiście te działania nie miały podłoża politycznego tylko bezinteresownie tak. A dziś przypadkiem na fali popularności z czasów uje zrobimy karierę.

Odpowiedz

101. WitekT
0

2013-06-06 22:08:47

96: po pierwsze - polecam zapoznać się z definicją formy felietonu. Po drugie - nie ma Streżyńskiej i co, inwestycje ruszyły z kopyta? W stacjonarne ogólnopolsko inwestuje ktoś poza TP (i to jeszcze wynikające z porozumienia z UKE za Streżyńskiej)? To jest ta merytoryczna ocena historii? Uparłeś się, że to UKE wydało DECYZJĘ, a nie UOKiK. Zobowiązania inwestycyjne mówią o pokryciu zasięgiem odpowiedniej wielkości kraju. Co za różnica czy zrobiono to z masztów Polkomtela czy Centka (pierwszy rollout szedł właśnie z tych masztów)? Częstotliwości wykorzystano, pojemność sieci jest większa, można obsłużyć więcej klientów, zrobiono to taniej i efektywniej, czyli można dać niższe ceny klientom. Co w tym złego? Co do "zdrowego rozsądku" - być może Twój jest wręcz modułem wróżki, ale z reguły bywają one zawodne, szczególnie w biznesie telco. Mówię to z autopsji. Dość ciekawa jest ocena, że Streżyńska chciała pójść od zawsze do polityki... To po co chciała zostać na drugą kadencję w UKE? Bez sensu - to się kupy nie trzyma.

Odpowiedz

99. ~
0

2013-06-06 21:30:58

96. Ty jednak po raz kolejny napisałeś felieton pod wcześniej upatrzoną tezę. W tym sensie masz rację, że jej odwołanie było polityczne. Mam nadzieję, że dziś zrozumiałeś dlaczego. Ocenę merytoryczną napisała sama historia, która kompletnie teraz nie pasuje do felietonu. Streżyńska narobiła dużo szkód pozwalając Solorzowi na przejęcie Polkomtela oraz telewizji. Poza tym uwaliła kompletnie inwestycje w sieci stacjonarne swoją walką z TP, która raczej przegrała. Skutek jest taki, że nie mamy porządnych sieci stacjonarnych, a w mobilnych mamy duopol.

Odpowiedz

98. ~
0

2013-06-06 21:25:13

96. Ocena Streżyńskiej jest z perspektywy czasu taka jak tu kiedyś pisałem. Wyszło szydło z worka. Nie można było jej oceniać merytorycznie, bo jej działania były polityczne. Po prostu ciągnęła do polityki, a jej działania były pod publikę. Teraz to widać jak na dłoni.

Odpowiedz

97. ~
0

2013-06-06 21:23:36

96. Nie. Ja dysponuję zdrowym rozsądkiem. Dzięki temu widzę, że UKE poparło przejęcie Polkomtela i tym samym połączenie większości pasma w jednej firmie. Skutkowało i skutkuje to brakiem inwestycji. Przypomnę, bo pewnie nie pamiętasz, że Aero wypełniło zobowiązanie koncesyjne opalając swoją sieć na nadajnikach plusa. Tym samym nie zainwestowało w sieć tak jak powinno. Ekspertyza UKE była zatem albo nierzetelna, albo robiona na zamówienie. Tak czy inaczej w skutek tej że ekspertyzy Polkomtel nabył pośrednio częstotliwości za mniejsze pieniądze. Tym samym UKE wyrolował PTC i PTK. Przeczytaj decyzję UOKIK. Jest tam wyraźne powołanie się na opinię UKE, która była tendencyjna.

Odpowiedz