DAJ CYNK

Plus chce wspólnej sieci 5G w Polsce. Orange woli budować sam i czeka na rozwój sytuacji

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 15088

Pomysł Exatela dotyczący budowy wspólnej sieci 5G w Polsce podziela Plus. Zupełnie odmienne zdanie na ten temat ma Orange.

Przypomnijmy, że Exatel zaproponował budowę wspólnej sieci 5G w Polsce. Jako operator krajowy zarządzałby nią właśnie Exatel, który udostępniałby fragmenty sieci na potrzeby operatorów. Takie rozwiązanie dawałoby państwu kontrolę nad siecią 5G, a operatorzy mogliby zaoszczędzić duże pieniądze w związku z ograniczeniem wydatków na aukcję częstotliwości 5G.

Zobacz: Exatel ma wizję sieci 5G w Polsce - wspólna sieć krajowa i konsorcjum z operatorami

Exatel powiedział nam, że zdania dotyczące budowy wspólnej sieci są podzielone i jak się okazuje, faktycznie tak jest. Z pytaniem w tej sprawie zwróciliśmy się do wszystkich operatorów. Odpowiedź uzyskaliśmy jak na razie od dwóch.

Plus podchodzi do sprawy entuzjastycznie, co z resztą było do przewidzenia, bo Zygmunt Solorz już zapowiadał chęć budowy wspólnej sieci 5G w Polsce.

Jak już sygnalizowaliśmy, nasze stanowisko jest takie, że aby skutecznie i szybko wdrożyć w Polsce technologię 5G, trzeba myśleć o jednej sieci i jednej infrastrukturze. Jedna sieć to mniej nadajników i problemów z tym związanych niż gdyby każdy z dużych operatorów chciał budować oddzielnie. Ponadto taki model zapewni pełne pokrycie Polski i eliminację białych plam oraz możliwość wykorzystywania całego pasma na całym terenie kraju przez każdego z operatorów. Na pewno jest to również bardzo ważny projekt z punktu widzenia interesów państwa i bezpieczeństwa sieci, więc zrozumiałym jest, że nie można na to patrzeć jedynie przez pryzmat interesów poszczególnych operatorów. Koncepcja Exatela jest istotnym głosem w dyskusji na ten temat i na pewno wymaga poważnego i analitycznego podejścia.

- powiedział nam Tomasz Matwiejczuk, Rzecznik Grupy Polsat.

Zupełnie odmienne zadanie na ten temat i w zasadzie to też nie jest zaskoczeniem, ma Orange. Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy operatora skomentował sprawę w taki sposób:

Trudno komentować koncepcję, której szczegółów nie znamy. W Orange Polska opowiadamy się za dotychczasowymi rozwiązaniami budowy sieci mobilnych, które z powodzeniem funkcjonują w Polsce oraz wielu innych krajach zachodnich. Dotyczy to zarówno modelu zarządzania częstotliwościami, jak i wprowadzanymi dzięki nim technologiom. Przy czym jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi podmiotami na rynku oraz państwem. Dodatkowo - jeśli chodzi o budowę sieci 5G w paśmie 700 MHz - uważamy, że dyskusję o jej koncepcji należy rozpocząć od uporządkowania kwestii migracji nadawców telewizyjnych, podpisania porozumienia międzyrządowego z Rosją oraz harmonizacji poziomu limitów PEM do średniej zachodnioeuropejskiej.

Exatel na pewno nie będzie miał łatwej drogi do przekonania operatorów do swojej koncepcji. Nie trudno jest jednak zgodzić się z rzecznikiem Orange. Ciężko jest dyskutować o czymś, co ma obecnie tak niejasną przyszłość. Obecne normy emisji PEM w Polsce nie pozwalają na budowę sieci 5G, więc ciężko jest w tej sprawie wróżyć z fusów. W kwestii pasma 700 MHz również cały czas nic nie wiadomo. A strona rosyjska, od której wiele w tej sprawie zależy, cały czas milczy. Przynajmniej oficjalnie.

Zobacz: Szybki Internet w telefonie zniknie w ciągu 3 lat, a sieć 5G w Polsce nigdy nie powstanie - ostrzega Instytut Łączności

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: wł

Przewiń w dół do następnego wpisu