DAJ CYNK

UPC Polska nacinało klientów na opłaty. Szykuje się sroga kara (aktualizacja)

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Prawo, finanse, statystyki

UPC pobierało opłaty za niezamówione usługi. Szykuje się duża kara

UOKiK stawia zarzuty UPC Polska. Firmie grozi ogromna kara, nawet 10 proc. rocznych obrotów.

UOKiK przyjrzał się programowi "Więcej korzyści dla Ciebie", który funkcjonował w UPC Polska przez 2 miesiące w 2019 roku. Okazuje się, że firma naruszała dobro konsumentów i pobierała opłaty za niezamówione usługi.

Kara dla UPC za niezamówione usługi

Program "Więcej korzyści dla Ciebie" działał od 1 lutego do 1 kwietnia 2019 roku. W jego ramach UPC Polska podwyższało abonament klientom, którzy mieli umowy na czas nieoznaczonych, w zamian oferują więcej kanałów telewizyjnych oraz szybszy internet. Podwyżka wynosiła od 4 do 8 zł w zależności od posiadanego pakietu.

Co prawda abonent mógł zrezygnować ze zmian, nawet 6 miesięcy po aktywacji nowego pakietu wraz ze zwrotem różnicy w opłatach, a także wypowiedzieć z ich powodu umowę, ale UOKiK uznał takie działanie za prawnie zakazane.

 Niedopuszczalne jest pobieranie opłat za niezamówione produkty i usługi. Pamiętajmy, iż włączenie jakichkolwiek świadczeń, odpłatne dodanie ich do wcześniej zawartej umowy, musi się odbyć za wyraźną i świadomą zgodą konsumentów, a brak odpowiedzi takiej zgody nie stanowi. Spółka UPC Polska narzuciła swoim klientom kształt produktów i ich wyższą cenę, po czym zobligowała ich do podjęcia działań w celu zablokowania zmian, o które nie wnioskowali.

- skomentował sprawę Tomach Chróstny, prezes UOKiK.

Urzędnikom nie spodobało się, że UPC Polska najpierw zmieniało klientom umowy, a następnie wymagało od nich ewentualnej rezygnacji z nowych pakietów. Według UOKiK najpierw musi być zgoda klienta, a dopiero później zmiana umowy. Nie zmienia tego także fakt, że rezygnację można było zgłosić nawet 6 miesięcy później. Jeśli zarzuty się potwierdzą, UPC Polska grozi kara do 10  proc. obrotu.

Aktualizacja:

Biuro prasowe Play przysłało nam krótki komentarz w sprawie zarzutów Prezesa UOKiK dla UPC:

Jako spółka działamy zawsze w zgodzie z obowiązujący prawem kierując się dobrem klientów. Deklarujemy wolę współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów w celu wyjaśnienia sprawy.

Zobacz: Koniec UPC Polska. Zostanie tylko Play
Zobacz: Play i UPC mają nowe pakiety. Jest taniej, ale z „haczykiem”

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: własne

Źródło tekstu: UOKiK