DAJ CYNK

Trzymaj swojego Galaxy, bo o nowego będzie trudno. Samsung zmniejsza produkcję

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Samsung zmniejsza produkcję

Samsung króluje w rankingach dostaw smartfonów, ale już widać oznaki spowolnienia na rynku. Koreański gigant zamierza zmniejszyć wielkość produkcji swoich smartfonów Galaxy. 

Samsung znajduje się w czołówce rankingów dostaw smartfonów jak chociażby w europejskim zestawieniu przestawionym właśnie przez firmę analityczną Canalys. Zarysowany w niej problem – zmniejszenia się o 10% dostaw smartfonów do Europy – ma jednak szerszy, globalny wymiar. Samsung zmuszony jest zrewidować swoje plany produkcyjne.

Jak podają koreańskie źródła, Samsung wyprodukuje w 2022 roku aż 30 milionów smartfonów mniej, niż planował. Początkowe prognozy wskazywały, że w bieżącym roku producent wprowadzi na rynek 310 milionów egzemplarzy. Mimo że wyniki sprzedaży w pierwszym kwartale były dla Samsunga bardzo dobre, to jednak kolejne miesiące będą już wyraźnie słabsze. Dlatego Samsung zmniejszył plan produkcji do 280 milionów – taką liczbę podał w najnowszym raporcie dla inwestorów. Redukcja dotyczy modeli Galaxy ze wszystkich półek cenowych – od budżetowców po flagowce.

Jakie są tego przyczyny? Po pierwsze wojna na Ukrainie – na ten aspekt wskazywał także Canalys w podsumowaniu europejskiego rynku. Z powodu sankcji na Rosję, do których przyłączył się także Samsung, producent straci jeden z większych rynków. Nie jest to jedyny powód cięć.

Koreańczycy wymieniają jeszcze dwa inne – rosnącą inflację, która staje się problemem w coraz większej liczbie państw, i wynikający z niej spadek wydatków konsumeckich, oraz – jako trzeci powód – utrzymujący się niedobór komponentów na rynku układów scalonych. 

Te same problemy mogą dotknąć innych dużych producentów, a częściowo już tak się dzieje. Wielkość produkcji ogranicza również firma Apple, która złożyła u podwykonawców zamówienia na 220 milionów sztuk iPhone’ów. Wcześniejsze prognozy mówiły o 240 milionach.

Zobacz: Samsung rządzi w TOP10 smartfonów 5G z Androidem
Zobacz: Globalny rynek smartfonów w 1Q2022: prawie wszyscy na minusie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl

Źródło tekstu: Maeil Economic Daily, GSM Arena

Przewiń w dół do następnego wpisu