DAJ CYNK

TikTok wygrał. Nie zostanie zablokowany w USA (jeszcze)

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 2736

TikTok wygrał. Nie zostanie zablokowany w USA (jeszcze)

Po dwunastym listopada miały wejść w życie restrykcyjne obostrzenia wobec aplikacji TikTok na terenie Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie jednak do tego nie dojdzie – Departament Handlu USA wycofał się z decyzji.

Batalia o prawo do działania TikToka w Stanach Zjednoczonych trwała długie miesiące, a jej kulminacyjnym punktem był całkowity zakaz nałożony przez Departament Handlu USA na TikToka i WeChata we wrześniu. Na mocy tamtej decyzji 12 listopada miały być wprowadzone w życie najostrzejsze restrykcje wobec TikToka, całkowicie zakazujące jego działania w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz: TikTok i WeChat całkowicie zakazane w USA od 20 września

Chociaż nowy termin już formalnie obowiązuje, Departament Handlu USA oświadczył, że nie będzie egzekwował zakazu TikToka w USA. Jest to między innymi skutek orzeczenia Sądu Okręgowego w Filadelfii, jakie zapadło w zeszłym miesiącu po wniesieniu sprawy przez trzy gwiazdy TokToka. Sąd uznał, że rządowy zakaz TokToka „stwarza zagrożenie dla wymiany informacji”, a administracja Donalda Trumpa, nakładając go, przekroczyła swoje uprawnienia

Sprawą TikToka zajął się nią także sąd federalny i tu również padło orzeczenie niekorzystne dla ekipy Donalda Trumpa. Sąd uznał, że obawy o naruszenie przez TikToka bezpieczeństwa narodowego są jedynie hipotetyczne, a Departament Handlu USA przekracza swoje uprawnienia. Sędzia federalny stwierdził, że treści publikowane na TikToku to forma filmów i dzieł sztuki, które są chronione na mocy międzynarodowej ustawy o nadzwyczajnych uprawnieniach gospodarczych IEEPA.

Zobacz: Sąd rozstrzygnie czy USA ma w ogóle w prawo zakazywać TikToka

TokTok może więc działać w Stanach Zjednoczonych i zdobywać tam nowych użytkowników. To jednak nie koniec sporu, lecz chwilowe zawieszenie broni. W nowym oświadczeniu z 12 listopada Departament Handlu USA stwierdził, że zastosuje się do orzeczenia sądu federalnego i że restrykcje wobec TiktToka, chociaż zostały nałożone, nie wejdą w życie, aż dokonają się dalsze zmiany prawne. Należy więc oczekiwać kolejnych działań USA przeciwko TikTokowi.

Zobacz: TikTok ma już ponad 100 milionów codziennych użytkowników w Europie
Zobacz: TikTok ma już ponad 100 milionów codziennych użytkowników w Europie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: The Wall Street Journal, Android Central, Telecompaper

Przewiń w dół do następnego wpisu