DAJ CYNK

TELKO.in: Orange i T-Mobile walczą o sieć UMTS900

27.12.2013

Dodane przez: anonymous

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 9518

Ważne 13

6

Ponad 13 tys. pozwoleń radiowych UMTS900 wydał operatorom do listopada bieżącego roku UKE. Prawie 60% z nich przypada na Orange i T-Mobile

Chociaż wykaz pozwoleń radiowych nie jest jednoznaczny z zasięgiem sieci, to jednak pokazuje zamierzenia poszczególnych operatorów. Jeżeli T-Mobile i Orange będę rozbudowywać sieć na skalę, na jaką wskazuje wykaz pozwoleń radiowych na urządzenia sieciowe UMTS na częstotliwości radiowej 900 MHz, to szybko zdystansują obu konkurentów. I to nie tylko dlatego, że współdzielą sieć.

Z całej liczby 13219 pozwoleń radiowych na UMTS900 największym dosponentem jest dzisiaj Aero2 z grupy Polkomtela, która ma w nich 32% udziału. Niewiele mniej pozwoleń ma Orange, a o 3,5 pkt. procentowe T-Mobile. Play, najmniejsza z czterech sieci, ma tylko 8,5%. Ponieważ jednak Orange i T-Mobile współdzielą sieć UMTS900, to łącznie ich udział w pozwoleniach radiowych UMTS900 sięga blisko 60%.

Aero2 i Play budują sieć UMTS900 na wyłącznie dedykowanych temu zasobach radiowych, które w wyniku przetargu pozyskały w 2009 r. T-Mobile i Orange natomiast muszą wykorzystywać częstotliwości "odzyskiwane" z sieci GSM (tzw. refarming), co może wpływać na jakość usług. Ponadto Orange i T-Mobile pozyskują pozwolenia radiowe od ubiegłego roku, a zatem w ich przypadku różnica w liczbie pozwoleń, a realnie działających nadajników może być większa, niż w przypadku Aero2 i Playa.

Chronologicznie Aero2 i Play zaczęły jako pierwsze pozyskiwać na dużą skalę pozwolenia radiowe. Z czasem aktywność Playa osłabła, natomiast Aero2 (które może korzystać z infrastruktury Polkomtela) utrzymywała się na dosyć wysokim poziomie także wtedy, gdy do gry włączyły się Orange i T-Mobile.

Niemniej obie te sieci podkreślają w swojej strategii wagę sieci UMTS900, podczas gdy grupa Polkomtela stara się wygrać na rynku atut lidera LTE. Po uzyskaniu zakresu 1800 MHz kartę LTE rozgrywa także Play.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się
49. ~Aster
0

2013-12-30 14:31:31

~47 jeszcze nie, ale i tak jest dużo lepiej niż było już pomału się pojawiła oferty ze 100GB transferu miesięcznie (blueconnect), przy bardziej zaawansowanych użytkownikach może być mało, ale dla zdecydowanej większości już styknie, tylko jeszcze niech ceny trochę spadną.

Odpowiedz

48. ~byk
0

2013-12-30 00:53:20

@8 - 26034 zobaczysz tylko... na starszych terminalach; nowsze pokażą sieć rodzimego operatora

Odpowiedz

47. ~mirekb
0

2013-12-28 19:19:10

@35 w sieci mobilnej miesiecznie wiecejwykorzystam niz srednie dane netii-60GB i w zasadzie chwalę networks.optymalizowali 4 miesiace ale ustawili jak trzeba.oferty mobilne nie zawsze są dopelnieniem oferty "głównej" w domu.jako substytut stacjonarnego to prawie niemozliwe ale przy danym profilu do osiagniecia.Tobie to nie nie ale niektorym trudno to ogarnąc ;-)

Odpowiedz

46. ~Przemo
0

2013-12-28 13:15:53

Polkomtel daje U900 dla Aero2 a za parę lat jak aero nie będzie już darmowe wejdzie na LTE2600 wtedy nadajniki zostaną Plusowi.. Myślą co nie.. Tylko nie wiadomo czy Aero2 już nie będzie korzystać z U900..

Odpowiedz

45. matteo
0

2013-12-28 13:01:34

Patryk7588: mało nie mało ale neutralność technologiczną ma, sama się nie wzięła z siebie.

Odpowiedz

44. ~
0

2013-12-28 09:30:41

Aero2 już jest nawet w zadupiach zadupiów, co się chwali.

Odpowiedz

0

2013-12-28 08:35:39

No a co ma robić Polkomtel? Aero2 to za mało według Ciebie?

Odpowiedz

41. matteo
0

2013-12-28 02:11:46

A tak się właśnie zastanawiam, co na to Polkomtel? Jak tam jego neutralność technologiczna? Rozmowy o UMTS900 skupiają się głównie na Aero2 (wiadomo czemu) no i N! w modelu MOCN, a Polkomtel stoi? Ktoś coś może dopowiedzieć?

Odpowiedz

39. ~
-2

2013-12-28 00:39:02

W marcu będą 7. urodziny sieci PLAY, a na Telepolis cisza na ten temat... I pomyśleć, że kiedyś ten serwis nazywał się PLAYpolis

Odpowiedz

38. ~mkkot
0

2013-12-28 00:17:09

Twojej niewiedzy na temat operatorów BSA bez DLM-u :)

Odpowiedz

37. toms
0

2013-12-27 23:05:57

35 -wlo, a mnie TP przycięła Neo do 3,5 Mbit/s z obiecywanych 10 Mb/s, choć początkowo było 6 Mb/s. Czego to Twoim zdaniem dowodzi?

Odpowiedz

36. ~
0

2013-12-27 22:37:03

Networks powinno nadawać u900 na 260-34, żeby nakrętkowcy 4G LTE nie mieli dostępu :D

Odpowiedz

35. wlo
0

2013-12-27 22:28:39

~mirekb - nie przesadzaj znowu z tymi prędkościami... nie jest tak źle. Ja mam neostradę 10 megabitów i mam ograniczenie modemem - zwykły ADSL, jednak prędkości mam zawsze nominalne (nie licze ograniczeń serwerów, z których korzystam). Mój syn ma na stancji neostradę 40 megabitów na kablu miedzianym i bez problemu nominalnie to ciągnie - we czterech korzystają bez zwalniania czy opóźnień. Ludzie ciągną zpliki z komputerów mających wyjćie po 1 Mbps i mogą mieć i 100-megowe łącza a to i tak nic im nie da. Chcesz? Zaraz pobiorę gigowy plik z aktualizacją mojego systemu (już pobieałem, ale co mi szkodzi pobrać raz jeszcze, w końcu nie ma w Neostradzie limitów ;-)) i powiem z jaką średnią prędkością mi ściągnęło z porządnego serwera ftp?

Odpowiedz

34. ~ola
-1

2013-12-27 22:07:56

@33 NW! dźwiga mnóstwo słuchawek UMTS900, one w pomieszczeniach mają za słaby UMTS2100... UMTS zmniejsza zasięg pod wpływem liczby terminali.... Plus doświetlając sygnał Aero2, ma mniej terminali do obsłużenia, stąd ten opisany efekt.

Odpowiedz

33. ~
0

2013-12-27 22:01:32

Ale o czym jest mowa? W mojej okolicy mam 900MHz Polkomtela i 900MHz NetWorks! i są to zupełnie dwa światy. Plus mi wykręca nawet 14Mb/s a NetWorks! max 6Mb/s i podczas gdy zasięg HSPA+ Plusa mam nawet w piwnicy to NetWorks! niknie w przysłowiowym cieniu. Nie wiem z czego to wynika bo lokalizacja obu nadajników jest taka sama. Być może z jakości użytego przez obie sieci sprzętu (NetWorks!-Huawei. Plus - Ericsson). Nie zmienia to jednak faktu, że już w wielu miejscach się z tym spotkałem.

Odpowiedz