DAJ CYNK

Maszty telefonii komórkowej nie wpływają na wartość nieruchomości

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Telefonia komórkowa stacje bazowe wartość nieruchomości

Stacje bazowe telefonii komórkowej negatywnie wpływają na wartość okolicznych nieruchomości? Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (UEK) zbadali ten problem i mają odmienne zdanie na ten temat.

W Polsce istnieje ponad 46 tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej. W samym „Miasteczku Wilanów” w Warszawie, gdzie przeprowadzono badanie, na około 12,5 tys. lokali mieszkalnych oraz 450 usługowych przypada 25 stacji BTS obsługujących różne częstotliwości. 15 z nich udostępnia technologię 5G.

Z analizy wynika, że między 2016 i 2020 rokiem na wilanowskim rynku wtórnym doszło do 1825 transakcji nieruchomościami mieszkalnymi. Analizie poddano ceny wilanowskich obiektów mieszkalnych zlokalizowanych w odległości 50 oraz 200 metrów od masztów telefonii komórkowych.

W ramach badań przeprowadzono obliczenia dla 6 modeli w 2 grupach, poprzez przyjęcie 2 postaci zmiennej zależnej i modelowanie zmiennej BTS w 3 wariantach. Co najważniejsze, modele nie wykazały istotnego wpływu bliskości stacji bazowych telefonii komórkowej na ceny transakcyjne nieruchomości mieszkaniowych. Ewentualny zaobserwowany wzrost cen w pobliżu stacji BTS może być interpretowany jedynie jako skutek braku możliwości kontrolowania innych zmiennych (takich jak bardziej atrakcyjna lokalizacja nieruchomości) lub jako efekt przypadkowości transakcji rynkowych.

– czytamy w raporcie UEK

Na przykładzie Miasteczka Wilanów autorzy raportu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie "Stacje BTS a ceny nieruchomości" dowiedli, że stawki zakupu lub wynajmu mieszkań na rynku są regulowane w oparciu o wielkość powierzchni użytkowej, stopień kondygnacji, a także odległość dzielącą budynek od szkół, przystanków oraz pozostałych lokali publicznych. Bliskość stacji bazowych nie wpływa negatywnie na wartość sąsiadujących nieruchomości.

Badanie UEK podsumowanie

Badanie przeprowadzone przez ekspertów z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie to pionierska publikacja wśród polskich prac naukowych. W przestrzeni publicznej stale mierzymy się z fałszywymi informacjami na temat funkcjonowania i oddziaływania stacji bazowych telefonii komórkowych na otoczenie - zarówno to fizyczne jak i społeczne. Wyniki analizy UEK konfrontują nas z pewnymi utartymi stereotypami ekonomicznymi i stanowią rzetelne źródło wiedzy popartej dowodami. Ma to szczególne znaczenie, gdyż edukacja społeczeństwa w zakresie nowych technologii dziś jest koniecznością, biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój tej dziedziny i jej wkład w organizację oraz komfort życia na wszystkich płaszczyznach.

– powiedział Jarosław Tworóg, wiceprezes KIGEiT

Zobacz: 5G w Polsce na tle Europy. Jest źle
Zobacz: Wyniki Grupy Polsat Plus za 2Q2022. Firma nie zwalnia tempa

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, materiały prasowe

Źródło tekstu: materiały prasowe

Przewiń w dół do następnego wpisu