DAJ CYNK

Sieć Netii w liczbach

11.10.2013

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5977

Ważne 4

1

Netia na swoim blogu pochwaliła się liczbami dotyczącymi jej sieci. Na chwilę obecną Grupa Netia dociera z własną siecią do 2,8 mln. Do przyłączenia jest jeszcze infrastruktura kablowa dawnego Astera - da to wtedy w sumie ponad 3 mln adresów.

Netia na swoim blogu pochwaliła się liczbami dotyczącymi jej sieci. Na chwilę obecną Grupa Netia (główne spółki: Netia, Internetia, Dialog, Petrotel) dociera z własną siecią do 2,8 mln. Do przyłączenia jest jeszcze infrastruktura kablowa dawnego Astera - da to wtedy w sumie ponad 3 mln adresów.

Obecnie Grupa Netia dysponuje łącznie ok. 75 tys. węzłów z aktywnymi urządzeniami sieciowymi, do których w przeważającej części docierają łącza optyczne (światłowodowe). W tym jest blisko 80 większych obiektów (hostów i kolokacji), ponad 700 większych węzłów xDSL (RSU na sieci własnej), ponad 1000 mniejszych węzłów xDSL (ONU/FITL również na sieci własnej), ponad 700 węzłów LLU na sieci TP. Największą pod względem liczebności grupą są natomiast węzły dostępowe ETTH i podłączenia klientów biznesowych, których operator ma łącznie ponad 72 tysiące.

Dodatkowych ponad 400 węzłów (tzw. ON) w technologii HFC (kable koncentryczne) Netia pozyskała odkupując od UPC Polska część sieci dawnego Astera. Ta sieć (usługi na jej bazie będę sprzedawane w przyszłym roku) dociera do blisko 450 tys. lokali w Warszawie i Krakowie.

Zobacz: UPC finalnie sprzedała część sieci Astera Netii

Nie uwzględniając sieci po Aster, Netia dysponuje łącznie ponad 14 tys. km łączy światłowodowych i około 20 tys. km łączy miedzianych. Operator dysponuje również ponad 10 tys. masztów i konstrukcji antenowych, które wykorzystywane są do świadczenia usług w technologii radiowej WiMAX, LMDS oraz dedykowanych radiolinii, co pozwala dostarczać usługi również w miejsca pozbawione infrastruktury kablowej.

Wzrost liczby klientów, zwiększanie prędkości łączy (możliwe m.in. w efekcie intensywnej modernizacji sieci do standardu NGA) oraz szybko rosnąca popularność Telewizji Osobistej, sprawia, że w bardzo szybkim tempie (nawet o 50% rocznie) rośnie ruch w sieci operatora.



Zobacz: Netia: kolejne łącza NGA w budowie

Źródło tekstu: blog.netia.pl

Tagi: Netia
Komentarze
Zaloguj się
24. ~
0

2013-10-13 09:46:14

dobrze,że konsumenci myślą, i nieodpowiadającej oferty nie biorą: mnie np. Nie pasują oferty, wneti i tp, w których internet jest łączony z telefonem a więc droższy. Poczekałem, pomyślałem i zamieniłem tv kablową na internet u lokalnego operatora i jestem zadowolony. wiadomości

Odpowiedz

23. ~
0

2013-10-13 02:00:28

"kilka lat temu mialem 20 mb, dzis 14. spadac mi z takim rozwojem." Dokładnie tak samo jak u mnie ale ja ma 12 a wczesniej 20 cały czas przez 2 lata.

Odpowiedz

22. ~
0

2013-10-12 20:39:47

hmmm

Odpowiedz

21. ~Wreszcie Koniec Marzen o MS w B
0

2013-10-11 23:20:08

juz drugi portal z ta sama informacja i zero legendy do mapek/wykresow. rownie dobrze mozna bylo dac zdjecie cyckow...

Odpowiedz

20. ~
0

2013-10-11 22:50:53

kilka lat temu mialem 20 mb, dzis 14. spadac mi z takim rozwojem.

Odpowiedz

19. ~
1

2013-10-11 21:10:24

Ale pierdy... Przecież ta cała Telewizja Osobista to niewypał, a owszem, sieć Netii urosła - dzięki przejęciom, nie nowym inwestycjom. Do tego, owszem, może i docierają do tych prawie trzech milionów, ale skupili się na zurbanizowanych terenach - takich, które mają lepsze, często lokalne oferty... Netia się miota. Może się coś w tej firmie zmieni po tej niby zmianie BOK, bo jako klient muszę powiedzieć, że 9/10 kontaktów z nimi przez niego przez te ostatnie 6 lat kończyło się źle.

Odpowiedz

18. ~lokop
0

2013-10-11 19:57:17

a u mnie działa

Odpowiedz

17. ~mechooptyk
1

2013-10-11 19:03:46

@10 1km to ok 20 słupów, dzierżawa 140 zł/mc netto, poza tym dystrybutor energetyczny w lokalizacji Punk/''a pewnie nie ma niczego na słupach poza kablami energetycznymi.

Odpowiedz

16. ~
0

2013-10-11 18:46:56

a ja myślałem że jak płacę 45zł za net 10mb/ na 1mb/s to dużo(na czas nieokreślony) ale jak widzę ofertę netii na 24miesiące 20mb/s za 59,90zł plus oplata za telefon na 24 miesiące to widzę że bywają gorsze oferty...

Odpowiedz

15. ~
-1

2013-10-11 18:42:09

@13: za ok 60zł można mieć HSPA/LTE z limitem ok. 20-30GB w umowie na 12mies u niektórych operatorów (bez modemu, który można kupić za 99zł nowy, lub taniej na Allegro). To mało?

Odpowiedz

14. ~
0

2013-10-11 18:39:16

Kiedy w Netii pojawią się umowy na czas nieokreślony?

Odpowiedz

12. ~mirekb
0

2013-10-11 18:24:42

ktos ja w koncu wezmie

Odpowiedz

11. ~Lomer
0

2013-10-11 18:21:00

Chwalą się WiMAXem??? Kurza twarz, po co komu dziś 1Mbps, skoro via HSDPA leci od 2x-10x tyle?

Odpowiedz

10. ~Lomer
-1

2013-10-11 18:16:37

@ 7 Bredzisz człowieku!!! 1km światłowodu po słupach dystrybutora energetycznego to od 7-8 zł netto miesięcznie / od 1 słupa.

Odpowiedz

9. ~Lomer
-1

2013-10-11 18:14:41

Stek kłamstw i artykuł prawdopodobnie sponsorowany. Netia to dosłownie syf, skansen na odcinku ostatniej mili, ZERO INWESTYCJI W SIEĆ!!! Stare druty, 20-letnie w pętli lokalnej o przepływności do 10Mbps to średnia dla ich infrastruktury. Kiedy mali ISP potrafią dać nawet 1000Mbps na GPON FTTH, to taki kolos na glinianych nogach jest w epoce początków internetu. Do tego BOK to jedna wielka afera i tłoczenie wirtualnych prędkości do 50Mbps na rzekomym VDSL, a jest 12Mbps u klienta. Żenada po prostu!!! Życzę im jak najszybszej upadłości.

Odpowiedz