DAJ CYNK

Rząd tnie wydatki. Nie będzie inwestycji w 5G

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Rząd tnie wydatki. Nie będzie inwestycji w 5G

Krajowy Plan Odbudowy miał pomóc przy wdrażaniu technologii 5G w Polsce, przede wszystkim w obszarach wiejskich. Teraz będą o to musieli zadbać prywatni przedsiębiorcy.

Wdrażanie technologii 5G w Polsce nie przebiega szczególnie sprawnie. Głównym winowajcą jest oczywiście brak w rękach telekomów odpowiednich częstotliwości radiowych, dzięki którym sieci piątej generacji mogłyby pokazać, co potrafią.

Aukcja na zasoby radiowe z pasma C (3,4-3,8 GHz) wciąż przed nami. Jednak nawet jeśli ten problem zostanie rozwiązany, należy się liczyć z tym, że operatorzy będą rozbudowywać sieć komórkową piątej generacji przede wszystkim w miastach, gdzie mieszka najwięcej potencjalnych użytkowników nowej technologii.

A co z obszarami wiejskimi? Tam rozbudowa sieci 5G miała zostać dofinansowana z Krajowego Programu Odbudowy (KPO). Plan zakładał, by na takich terenach powstało 4,2 tys. stacji bazowych pracujących w standardzie 5G. Te miałyby być budowane przez operatorów telekomunikacyjnych, ale z wykorzystaniem środków z KPO.

Cięcia w Krajowym Planie Odbudowy

Jak poinformowała Rzeczpospolita, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej skierowało do konsultacji propozycje zmian w Krajowym Planie Odbudowy. Rewizja KPO oznacza przede wszystkim sporo cięć w różnych obszarach, w tym dotyczących 5G.

Okazuje się, że w najnowszej wersji KPO rząd całkowicie zrezygnował z inwestycji w sieci 5G. Zadanie to zostało oddane w ręce prywatnych przedsiębiorstw.

Zrezygnowano w ogóle z inwestycji w sieci 5G. Zadanie przesunięto do firm komercyjnych, tłumacząc to brakiem zainteresowania zwrotną stroną wsparcia inwestycji w nowoczesne sieci łączności elektronicznej.

– napisała Rzeczpospolita

Innymi słowy, operatorzy infrastrukturalni (MNO) nie byli zainteresowani proponowaną w Krajowym Planie Odbudowy formą wsparcia. Może to sprawić, że 5G będzie miało utrudniony dostęp "pod strzechy". A jak będzie w rzeczywistości, wkrótce się przekonamy.

Zobacz: Prawdziwe 5G coraz bliżej. Sieci w paśmie 3,8-4,2 GHz już od wakacji
Zobacz: Plus: w zasięgu 5G jest już ponad 20 milionów mieszkańców Polski

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com, Shutterstock

Źródło tekstu: Rzeczpospolita