DAJ CYNK

RFBenchmark podsumował 2019 rok. Triumfują Orange i T-Mobile

Mieszko

Prawo, finanse, statystyki

RFBenchmark podsumował 2019 rok. Triumfują Orange i T-Mobile

RFBenchmark co miesiąc wybiera lidera rankingu jakości i szybkości internetu mobilnego w Polsce. Tytuł ten otrzymuje operator, któremu udało się uzyskać najlepszy wynik wśród rozpatrywanych trzech kategorii. Teraz przyszedł czas na podsumowanie całego roku 2019. 

Trzy kategorie, w których RFBenchmark  ocenia operatorów, to:

  • średnia szybkość pobieranych danych, 
  • średnia szybkość wysyłanych danych, 
  • najniższa wartość ping.

Prezentowane poniżej wyniki dotyczą pomiarów w LTE/4G. 

Średnia szybkość pobierania danych: T-Mobile

Jak podsumowują autorzy raportu RFBenchmark, miniony rok upłynął pod znakiem pojedynku pomiędzy Orange a T-Mobile w kategorii średniej szybkości pobierania danych. Dwaj gracze deptali sobie po piętach, ale zdecydowanie częściej w rankingu zwyciężał T-Mobile (10). Jeden raz najlepszym operatorem w kategorii średniej szybkości pobierania danych okazał się Play (w kwietniu 2019), a raz Orange (w sierpniu 2019). 

Średnia szybkość pobierania danych: T-Mobile

Dominacja T-Mobile ma odzwierciedlenie również w średnim wyniku rocznym. Operator odnotował 26,09 Mb/s, wyprzedzając Orange (25,33 Mb/s), Play (24,14 Mb/s) i Plus (20,66 Mb/s). 

Najwyższy średni wynik RFBenchmark odnotował w listopadzie. Wyniósł on 28,4 Mb/s i może pochwalić się nim T-Mobile.  

Średnia szybkość pobierania danych: T-Mobile

Triumf T-Mobile to zmiana w porównaniu z zeszłorocznym rankingiem. Wówczas wielkie podsumowanie 2018 roku w tej klasyfikacji wygrało Orange.

Zobacz: Speedtest Global Index: Internet w Polsce a reszta świata
Zobacz: Grudniowe wyniki speedtestu: Orange i Play na szczycie, T-Mobile dopiero na trzecim miejscu

Średnia szybkość wysyłania danych: Orange

W drugiej mierzonej kategorii, czyli średniej szybkości wysyłania danych daje się zauważyć niemal całkowita dominacja Orange. Ten operator na pierwszym miejscu pojawił się 11 razy. Monopol odebrał mu Plus w czerwcu 2019 roku.

Średnia szybkość wysyłania danych: Orange

Passa zwycięstw pomarańczowej sieci widoczna jest także, gdy pod uwagę weźmiemy średni wynik z całego roku. Orange odnotowało 12,49 Mb/s, za nim uplasował się T-Mobile (11,37 Mb/s), trzeci był Plus (11,29 Mb/s), a stawkę zamknął Play (10,92 Mb/s).

Średnia szybkość wysyłania danych: Orange

Najniższa wartość ping: Orange

Trzecia kategoria rankingu RFBENCHMARK i drugie zwycięstwo Orange, który może pochwalić się najniższą wartością ping w 2019 wśród polskich operatorów komórkowych. Tytuł ten zawdzięcza wynikowi 37,9 ms

Najniższa wartość ping: Orange

Niewiele gorszy okazał się główny rywal Orange, czyli T-Mobile. Zaserwował on swoim abonentom rezultat 38,69 ms. Na dalszych miejscach znalazł się Play (40,74 ms) i Plus (43,5 ms).

Najniższa wartość ping: Orange

W liczbie zwycięstw w poszczególnych edycjach rankingu w 2019 RFBenchmark odnotował z kolei remis. 6 razy laur zwycięstwa zgarniało Orange (głównie w I połowie roku), a 6 razy najlepszy okazał się T-Mobile.

RFBenchmark vs SpeedTest.pl

A jak wygląda porównanie wyników RFBenchmark i SpeedTest.pl? Ujmuje to poniższa tabelka, przedstawiająca roczne podsumowanie pomiarów wykonanych w LTE. W zestawieniu nie znalazły się wartości ping, bo SpeedTest.pl pominął je w swojej analizie za cały 2019 r.

LTE
Dostawca Pobieranie Wysyłanie
SpeedTest.pl RFBenchmark SpeedTest.pl RFBenchmark
T-Mobile 26,20 Mbps 26,09 Mbps 9,35 Mbps 11,37 Mbps
Orange 25,10 Mbps 25,33 Mbps 9,46 Mbps 12,49 Mbps
Play 24,85 Mbps 24,14 Mbps 7,72 Mbps 10,92 Mbps
Plus 18,76 Mbps 20,66 Mbps 8,27 Mbps 11,29 Mbps
 

Zobacz: Play i Toya – ich łącza przyspieszyły najbardziej. SpeedTest podsumował rok 2019

Porównanie wyników 3G

RFBenchmark analizuje także wyniki pomiarów dokonanych w 3G, nie podając jednak dokładnych danych z liczbowych. Z wykresów wynika, że w 2019 roku najszybsze pobieranie w 3G zapewniał z wyraźną przewagą T-Mobile, później Orange, Play i na końcu Plus.

W pomiarach wysyłania danych w sieciach 3G wygrał Orange, nieznacznie wyprzedzając T-Mobile, niżej znalazł się Plus, a na samym końcu z wyjątkowo marnym wynikiem Play.

Z kolei w pomiarach ping w 3G najlepsze wyniki udało się osiągnąć użytkownikom Orange, później T-Mobile, natomiast sieci Plus i Play pozwalają osiągnąć podobne wyniki, ale jednak fioletowi wypadają najgorzej.

Zobacz: RFBenchmark: T-Mobile i Orange na szczycie grudniowego rankingu szybkości Internetu mobilnego w Polsce
Zobacz: T-Mobile z najszybszym Internetem mobilnym w listopadzie - potwierdza to ranking serwisu RFBenchmark

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: RFBenchmark, Pixabay.com

Źródło tekstu: RFBenchmark

Przewiń w dół do następnego wpisu