DAJ CYNK

Polkomtel i P4 apelują do prezydenta ws. rozporządzenia aukcyjnego

15.09.2015

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6613

Ważne 13

1

Andrzej Halicki, Minister Administracji i Cyfryzacji, łamiąc wszelkie zasady przyzwoitej legislacji, zamierza zmienić swoim rozporządzeniem zasady toczącej się aukcji LTE - napisali Polkomtel i P4 w liście do prezydenta Andrzeja Dudy.

Andrzej Halicki, Minister Administracji i Cyfryzacji, łamiąc wszelkie zasady przyzwoitej legislacji, zamierza zmienić swoim rozporządzeniem zasady toczącej się aukcji LTE - napisali Polkomtel i P4 w liście do prezydenta Andrzeja Dudy.

Zobacz: Halicki zdeterminowany, aby opublikować rozporządzenie.

Pragniemy jeszcze dodatkowo zwrócić uwagę, że projekt nowego rozporządzenia MAiC nosi wczorajszą datą, co czyni farsą wczorajsze spotkanie u ministra i okazanie całkowitego lekceważenia branży i operatorom - dodał Arkadiusz Majewski z biura prasowego Polkomtela.

Poniżej prezentujemy skróconą treść oświadczenia bez żadnych zmian redakcyjnych. Podpisał je prezes Polkomtela Tobias Solorz i członek zarządu P4 odpowiedzialny za strategię Jacek Niewęgłowski. Pełna treść dostęna jest w załączonym pliku PDF.

Minister Administracji i Cyfryzacji nie stawił się w dniu wczorajszym na spotkaniu z branżą telekomunikacyjną, a jedynie za pośrednictwem jednego z urzędników przekazał, że nie uwzględni przedstawianych mu argumentów formalnoprawnych. Oznacza to, że zdecydował się na podjęcie działań prowadzących do złamania prawa poprzez wydanie rozporządzenia sprzecznego z Konstytucją RP.

W związku z powyższym, P4 oraz Polkomtel - dwie firmy telekomunikacyjne, działające wyłącznie na polskim rynku (w przeciwieństwie do dwóch pozostałych paneuropejskich koncernów telekomunikacyjnych - francuskiego i niemieckiego), zdecydowały się na bezprecedensowy apel do wszystkich organów Państwa, upoważnionych na podstawie Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej do zaskarżania aktów normatywnych do Trybunału Konstytucyjnego, o złożenie wniosku o zbadanie przez Trybunał Konstytucyjny legalności rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji zmieniającego rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 19 lipca 2013 r. w sprawie przetargu, aukcji oraz konkursu na rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych.

Uważamy, że decyzje w sprawach kluczowych dla Państwa polskiego i dotyczących polskich aktywów narodowych, jakimi są częstotliwości telekomunikacyjne, nie powinny być podejmowane w atmosferze niepewności i chaosu prawnego, a przede wszystkim nie powinny być podporządkowane kalendarzowi wyborczemu. Powinny one służyć interesowi publicznemu poprzez respektowanie zasad państwa prawa.

Jesteśmy przekonani, że Państwo Polskie jest w stanie i ma możliwości przygotowania rozwiązań legislacyjnych z jednej strony skutecznych, a z drugiej zgodnych z prawem i nie powinno uciekać się do sztuczek, będących rozwiązaniami niezgodnymi z podstawowymi zasadami państwa prawa, tylko po to, aby na chwilę "zamieść pod dywan" problem błędnie przygotowanej aukcji.


Zobacz: list Polkomtela i P4 do prezydenta.

Źródło tekstu: wł

Komentarze
Zaloguj się