DAJ CYNK

Organizacje zarządzające prawami autorskimi chcą opłat od telefonów

13.12.2013

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 9179

Ważne 2

16

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS chce objąć telefony i smartfony opłatą reprograficzną. Proponowana stawka to 2% wartości każdego urządzenia.

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS chce objąć telefony i smartfony opłatą reprograficzną. Proponowana stawka to 2% wartości każdego urządzenia - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożono trzy projekty zmian rozporządzenia, które określa, jakie urządzenia są obciążone opłatą reprograficzną, czyli opłatą uiszczaną przez importerów i producentów urządzeń i czystych nośników danych, w ramach rekompensaty związanej z prawami autorskimi. Dotychczas ponosili je m.in. producenci twardych dysków, drukarek, nagrywarek, płyt CD i DVD. Teraz ZAIKS chce objąć nią kolejne urządzenia, proponując opłatę w wysokości 2% wartości. Mniej domaga się Stowarzyszenie Filmowców Polskich, które proponuje stawkę 1,5%.

Wartość rynku telefonów komórkowych to ponad 5 mld zł. Oznacza to, że z tytułu wprowadzenia nowej opłaty producenci musieliby odprowadzić na rzecz organizacji od praw autorskich ponad 100 mln zł.

Problem widzi Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektronicznego i Elektrycznego, ponieważ producenci telefonów mają już zawarte umowy z operatorami poprzez których sprzedawanych jest ok 80% urządzeń. Tym samym producenci musieliby opłatę pokryć ze swojej marży, która według zapewnień wynosi od 3 do 15% (najwyższe dotyczą tylko nowości). Inną możliwością jest renegocjacja zawartych już kontaktów, co realnie oznaczać będzie wzrost cen o ok. 10 zł w przypadku tanich urządzeń do ok. 50 zł w przypadku tych droższych. Producenci są zdania, że jeżeli opłata miałaby się już pojawić to dopiero do 2015 r., tak aby można było ją uwzględnić w budżetach.

Jak dowiedział się nieoficjalnie DGP, zmiany w przepisach mają trafić do konsultacji społecznych w styczniu 2014 r., a w życie mogą wejść w pierwszej połowie przyszłego roku.

Zobacz: Zdrożeją smartfony, bo dojdą opłaty dla organizacji od praw autorskich

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna

Tagi: sfp zaiks
Komentarze
Zaloguj się
71. ~Namakon
2

2013-12-15 16:41:35

Komuś widzę w d... się poprzewracało :) Dobrze ze od kartonu podatku nie chcą - wszak może sobie człowiek jeszcze jaką "camerę obscura" zrobić i co wtedy? Za darmo sobie ma rozpowszechniać jakieś obrazy unikajac opłat za prawa autorskie :P

Odpowiedz

2013-12-15 13:30:43

Kiedyś artysta, np. średniowieczny bard, cieszył się, że jego utwory stają się popularne, bo wtedy zarabiał na występach. I tak powinno być również dzisiaj. Nie zapłacę za płytę kilkadziesiąt złotych. Podobnie nie wypożyczam już filmów. Czasem coś ściągnę z internetu .... czy kradnę? NIE! Na 10 filmów 8 od razu usuwamy, taka **** a te 2 pozostałe też żałujemy, że obejrzeliśmy. Niech wypożyczalnie oddadzą mi kasę za te wszystkie filmy, w których wszystko co najciekawsze było w zajawce. Do kina też przestałem chodzić - śmierdzi popcornem, ludzie gadają, dzwonią i przede wszystkim nie mam ochoty na 45 minut reklam przed każdym seansem.

Odpowiedz

68. ~tata
0

2013-12-15 08:45:11

Mafia bez sejmu i senatu tez bierze procent od tego ze zyjesz.

Odpowiedz

67. ~
0

2013-12-14 20:44:13

jakich my to mamy artystów w Polsce których warto słuchać ? jakoś nie mogę znaleźć odpowiedzi,a artystom rodem z Izraela,Rumuni czy Indi nie chce płacić

Odpowiedz

66. ~
0

2013-12-14 20:38:35

zobowiązać ZAiKS do bezpłatnego udostępniania wszystkich utworów wszystkich artystów całkowicie bezpłatnie dla tych,którzy zapłacą i zabrać opcje nałożenia kary za publikowanie utworów osobom które za to zapłaciły

Odpowiedz

65. ~
1

2013-12-14 20:35:22

dodatkowo nałożyć na ZAiKS obowiązek publikowania co roku rozliczeń zysków dla siebie i pseudo artystów

Odpowiedz

64. ~
0

2013-12-14 20:33:44

na 500% wartości zysków

Odpowiedz

63. ~
0

2013-12-14 20:32:57

pomysły wprowadzenia nowych podatków powinny być opodatkowane na 500%,jak się opłaca to zapłacą

Odpowiedz

62. ~
1

2013-12-14 20:31:10

proponuje podatek 95% od zysku z 2% podatku dla artystów na rozwój sieci bezpłatnych kin w każdej miejscowości w kraju,a zysk dla ZAiKS nie mógłby przekroczyć 0,01%

Odpowiedz

61. ~
0

2013-12-14 20:25:13

proponuje podatek 25% dla najbogatszych,niech oddają 25% zarobków na tych co mają mniej czyli domy dziecka,biedne szkoły,niech dofinansują tych ludzi gnębionych podatkami,a podatek dochdowy od ludzi zatrudniających na umowy zlecenie i o dzieło powinien wsrosnąć do 60% ich zysku

Odpowiedz

60. ~hahaha
0

2013-12-14 20:19:26

To co już wkrótce od srania też trzeba będzie zapłacić ? :D Nadal im mało ?! Powiedziałbym coś o tucznikach ale nie chcę ich obrażać. Najśmieszniejsze jest to, że wszystkie te "opłaty" idą w większości do tych organizacji a nie do muzyków!

Odpowiedz

59. tymis
0

2013-12-14 19:36:37

Ochrona praw autorskich ochroną, misja misją, a co z samym stowarzyszeniem? ZAiKS reprezentuje w Polsce 95 proc. światowej muzyki i prawie całą polską, czyli rocznie z tytułu wykorzystania dzieł ściąga kupę kasy. Ostatnie dane za 2012 rok z ich strony pokazują szczegóły. Wypłacono artystom znaczne kwoty, ale jak zwykle pozostaje równie dużo do wypłaty, ponieważ stowarzyszenie pobiera za artystę należne mu tantiemy (nawet jeżeli nie jest jego członkiem) i czeka na takiego artystę następne 10 lat, aż ten zgłosi się po swoje. A jeżeli się nie zgłosi, to kasa przepada. W wyjaśnieniu dla odnośnego ministerstwa stowarzyszenie tłumaczy się ze środków do wypłaty terminarzem repartycyjnym, który pozwala przesunąć wypłatę np.: o rok oraz wspomnianym ?oczekiwaniem? na artystę. Dysponując wolnymi środkami stowarzyszenie lokuje pieniądze na depozytach bankowych dających dodatkowe przychody. Deklarowane zatrudnienie i wynagrodzenia daje średnią ok. 10 tys. miesięcznie, a są jeszcze fundusze socjalne, kasy zapomogowe, nagrody. Proponowane rozwiązanie na pewno nie zaszkodzi samemu stowarzyszeniu.

Odpowiedz

58. ~
1

2013-12-14 17:21:25

Od praw autorskich ? Rozumiem, ze nie dotyczy to posiadaczy telefonów typu klasyk (low end), bo na nich nie ogląda się teledysków i nie słucha muzyki. Druga sprawa to jak oni szufladkują smarty ? Te z Symbianem, BlackBarry OS i Bada przecież nie łącza się z internetem bez wiedzy użytkownika.

Odpowiedz

57. ~force
1

2013-12-14 16:44:40

Oczywicie....bedziemy jeszcze czesciej wspierać inne gospodarki, kupując telefony za granicą.

Odpowiedz