DAJ CYNK

Orange zarzuca Grupie Cyfrowy Polsat sztuczne zawyżanie liczby stacji bazowych LTE

26.03.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 9969

Ważne 17

4

Cyfrowy Polsat podał w ostatnim raporcie finansowym, że ma 9934 stacje bazowe z 4G LTE. Jest to wynik sztucznie zawyżony - twierdzi rzecznik pomarańczowego operatora.



Cyfrowy Polsat podał w ostatnim raporcie finansowym, że ma 9934 stacje bazowe z 4G LTE. Jest to wynik sztucznie zawyżony - twierdzi rzecznik pomarańczowego operatora.

Rzecznik Orange Wojciech Jabczyński zwraca uwagę, że podana przez Grupę Cyfrowy Polsat liczba stacji bazowych oferujących zasięg 4G LTE jest prawie równa wszystkim BTS-om, z jakich korzystają klienci pomarańczowej sieci w ramach Networks! (ponad 10 tys.). Liczba 9934, którą Cyfrowy Polsat podał w swoim raporcie finansowym za rok 2017, jest obliczona w sposób kreatywny, którego celem było dorównanie do konkurenta.

Jak przekonują sieciowi spece Plus policzył, jako oddzielną stację bazową każdy zawieszony na słupie system nadający na pojedynczej częstotliwości. Oznacza to, że jeżeli koledzy z Plusa na jednej stacji bazowej zdecydowali się zagregować na przykład 3 pasma 4G LTE, to policzyli tę stację trzy razy w statystykach - raz jako stację działającą na 1800 MHz, raz jako działającą na 800 MHz i raz jako działającą na 2600 MHz. Można? Można. I jak dobrze wygląda - napisał na swoim blogu rzecznik prasowy Orange Polska.

Oczywiście my liczymy działające w ramach Networks! stacje bazowe - kiedy pracują na nich systemy obsługujące dwie lub trzy częstotliwości - jako jedną stację bazową. Nie ma przecież trzech osobnych masztów i urządzeń, z których w danej lokalizacji korzystają smartfony naszych klientów. Gdybyśmy liczyli metodą "na Plusa" okazałoby się, że mielibyśmy ponad 15,5 tys. stacji bazowych, czyli sporo więcej niż w realu. Tylko, że my nie musimy "poprawiać" statystyk. Cudowne rozmnażanie stacji w żaden sposób nie służy ani klientom ani branży.

A co na to Cyfrowy Polsat? Odpowiedzi na zarzuty rzecznika Orange udzielił Arkadiusz Majewski, rzecznik Polkomtela:

Podaliśmy liczbę nośnych, czyli BTS, i główni adresaci sprawozdania, czyli inwestorzy, doskonale to rozumieją. Powód jest bardzo prosty - pojemność oferowana ze stacji zależy od nośnych, więc analitycy chcą wiedzieć nie tylko "ile lokalizacji jest wyposażonych w cokolwiek LTE", ale "ile pojemności LTE oferuje się klientom". Takie podejście wynika z różnicy w stanie zaawansowania w budowie sieci - jako pierwsi zapewniliśmy dostępność LTE dla ~100% populacji i obecnie interesuje nas przyrost nośnych, bowiem nasi klienci transferują najwięcej danych.

Jeżeli Orange uważa, że lepiej informuje, mówiąc, że stacja LTE z 10MHz LTE1800 w Orange jest równa stacji LTE z 20MHz 2600 + 20MHz 1800 w Grupie CP to ich sprawa, my jednak uważamy, że liczba MHz oferowanych klientowi ma znaczenie, więc podajemy jasny podział.

Base station = stacja bazowa (w podziale na nośne). Base station site = lokalizacja.


Zobacz: Wyniki Grupy Cyfrowy Polsat w 2017 roku
Zobacz: Wyniki Orange Polska po 2017 roku
Zobacz: Wyniki T-Mobile Polska po 4Q2017
Zobacz: Wyniki finansowe P4 po 4Q2017

Źródło tekstu: Orange, Polkomtel

Komentarze
Zaloguj się
84. ~
0

2018-04-03 12:14:53

To prawda. Dwa lata temu zrezygnowałem z CP, ostatnio wziąłem znowu na próbę, bo może coś się poprawiło przez ten czas. Niestety, po miesiącu testowania musiałem zrezygnowac, bo było gorzej niż w Orange.

Odpowiedz

83. wlo
0

2018-03-29 19:05:06

BTW - jeśli jest serwis zajmujący się awariami... Po co tysiąc innych? A może każdy ma to sam przepisywać? I promować inny serwis? Nie napiszesz wtedy o ukrytej reklamie w Telepolis?

Odpowiedz

82. wlo
0

2018-03-29 19:03:46

toms - skąd wiadomo, która awaria jest duża? Jakimi kryteriami i kto się ma posługiwać w celu takiej oceny? Mówisz, zę tem srwis co za sensacją goni przy byle problemie z połączeniami? No to gratuluję humoru ;-)

Odpowiedz

81. ~Zygmunt
-1

2018-03-27 18:43:12

79 to ze obsluguja nie znaczy ze klient tyle transmituje ile w plusie . To plus dużo transmituje.

Odpowiedz

80. paolo
-1

2018-03-27 17:41:13

Ponoc jakas akcja blokowania nr jest w orange. Zablokowali mi5 starterow tore od 3 lat lezaly w szufladzie i nie bylo wykonywane z nich zadne polaczenie a okres waznosci konta to ponad 300 dni. Podali ze naruszony zpstal par 18 reg oferty na karte. Infolinia nie wie czemo, mowia ze dzial bezpieczeństwa dzis robil jakies masowe blokady kart

Odpowiedz

79. ~
-2

2018-03-27 15:56:53

Orange i T-Mobile są zapchane, mają razem tyle pasma co Plus a obsługują 3 razy więcej abonentów, bo i pijawki z pleja. Dlatego są takie problemy z internetem u nich. Plus to solidna marka i firma i świetnie sobie radzą.

Odpowiedz

78. azet85
-3

2018-03-27 14:59:18

nadajniki nadajnikami i moze plus ma mniej niz orange na ktorym i tak smiga tmobajl i czesciowo play. z kolei pasma wygladaja juz zupelnie inaczej i tutaj orange nie ma sie czym chwalic. to kwestia indywidualna u kogo jak to dziala. ja sprawdzalem lte w plusie i u mnie wszystko dzialalo jak i dziala bez szwanku. orange ciezko bedzie musialo pracowac zeby odwrocic wizerunek awaryjnej sieci.

Odpowiedz

77. kubakulis
0

2018-03-27 14:39:58

Ta cała akcja jest tak pod publiczke, ze bardziej sie nie da... Orange mysli, ze odworci uwage raportem plusa dla inwestorow? Dla przecietnych uzytkownikow to nie znaczy zupelnie nic. A przecietny uzytkownik bardziej powinien martwic sie wspoldzieleniem nadajnikow Orange i Tmobile. A niestety w T mobile teraz coraz wiecej problemow, z tego co czytam w Orangu tez.

Odpowiedz

76. ~Obserwer21
-1

2018-03-27 14:28:26

@75 kończąc rozmowę bo jakiś mało rozgarnięty jesteś chodzi o to tumanie ze właśnie niestety mam Orange i od roku jest coraz gorzej i gorzej, to tyle

Odpowiedz

75. mlody_pelikan
0

2018-03-27 14:15:15

Z twojego płaczu wynika że mieszkasz na wsi i masz pretensje do wszystkich naokoło że właśnie tak jest, nie jestem żadnym akwizytorem, wręcz lepiej dla mnie że nie masz orange/''a bo nie będziesz mi zapychać pasma jak przyjedziesz do "miasta na zakupy sobotnie"!! :D

Odpowiedz

74. ~Obserwer21
-1

2018-03-27 14:10:27

Ps. Powyższe to oczywiście odp. do młodego pelikana z Orange

Odpowiedz

73. ~Obserwer21
0

2018-03-27 14:09:10

&71 zmienili naganiaczy w Orange na bezczelnych smarkaczy? Powinni Ciebie zwolnić bo takimi tekstami jeszcze bardziej psujesz im opinie.Nie widzę nic złego w mieszkaniu na wsi ale tam nie mieszkam ani nie mieszkałem akwizytorku

Odpowiedz

72. mlody_pelikan
-2

2018-03-27 14:03:33

Ale nie oczekuj że ktoś inny zrobi Ci stabilne LTE, mieszkasz na wsi zrozum to i każdemu normalnemu operatorowi czy to z plusa czy orange bardziej będzie się opłacało postawić więcej nadajników w miescie niz na wsi - operator to nie fundacja charytatywna żeby spełniać każde życzenie klienta tylko dlatego że wydaje mu się że mu się nalezy. Mieszkasz na wsi, podoba ci się to ze jest cicho i spokojnie, okej ale musisz ponieść konsekwencje swojego wyboru i skończyć płakać że orange czy plus maja cie w czterech literach bo jako mieszkaniec wsi jesteś dla nich klientem drugiej kategorii i powinieneś sie cieszyć ze ci w ogole działa ;)

Odpowiedz