DAJ CYNK

Opłata reprograficzna obejmie smartfony i tablety

29.09.2014

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 21

Ważne 5

8

W ubiegły czwartek komisje sejmowe ustaliły, że smartfony i tablety obejmie opłata reprograficzna, czyli tzw. podatek od piractwa.

W ubiegły czwartek komisje sejmowe ustaliły, że smartfony i tablety obejmie opłata reprograficzna, czyli tzw. podatek od piractwa.

Opłata CL lub podatek od piractwa - pod takimi nazwami najczęściej występuje opłata reprograficzna. Obejmuje ona czyste nośniki, takie jak np płyty i urządzenia do kopiowania i stanowi formę rekompensaty za ewentualną możliwość użycia ich do prywatnego kopiowania. Bo oczywiście takie prawo każdy użytkownik posiada. Pieniądze uzyskane w ten sposób powinny trafiać do twórców, w praktyce jednak trafiają do organizacji takich jak ZAiKS. Decyzje w związku z opłatami CL podejmuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ubiegłym roku ZAiKS i podobne mu organizacje zwróciły się do ministerstwa z prośbą o objęcie podatkiem również smartfony i tablety.

W ubiegł czwartek, 25 września odbyły się spotkania dwóch komisji sejmowych - Komisji Kultury i Środków Przekazu (KSP) oraz Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii (INT). Wszystko miało miejsce za zamkniętymi drzwiami, jednak na stronie internetowej sejmu można obejrzeć transmisję z posiedzenia. Jedno z bardziej interesujących zdań powiedział w trakcie jego trwania wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec.

Jest uzgodnienie dotyczące listy czystych nośników i wysokości opłat od tych czystych nośników (...) Do końca września daliśmy sobie jeszcze czas na wpisanie w słupki (...) uzgodnionych przez strony kwot (...) odsetek od czystych nośników. Wydaje się, że jest bardzo blisko tego porozumienia, po to byśmy - po pierwsze - wyeliminowali z listy czystych nośników te urządzenia, które po prostu już nie są... są nieaktualne, typu np. kasety magnetofonowe, a wprowadzili urządzenia najbardziej w tej chwili powszechne, popularne, które między innymi z tego powodu są nabywane, że umożliwiają kopiowanie czy korzystanie z utworów... to jest mówię o tabletach i smartfonach - powiedział wiceminister.

Wygląda na to, że objęcie smartfonów i tabletów opłatą reprograficzną jest już przesądzone. Powstaje jednak pytanie, czy smartfon lub tablet jest kopiarką, którą możemy stawiać na równi z płytą CD/DVD i nagrywarką płyt?

Źródło tekstu: Dziennik Internautów; wł

Tagi: zaiks
Komentarze
Zaloguj się