DAJ CYNK

Nokia patentowym trollem?

28.08.2014

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6782

Ważne 7

2

Koreański portal BusinessKorea nazywa Nokie patentowym trollem, wskazując, że Samsung może zapłacić Finom gigantyczne pieniądza za użycie ich patentów.

Koreański portal BusinessKorea nazywa Nokie patentowym trollem, wskazując, że Samsung może zapłacić Finom gigantyczne pieniądze za użycie ich patentów.

Microsoft kupując Nokie nabył nie tylko firmę produkującą telefony. Stał się jednocześnie właścicielem praw do ogromnej bazy patentów fińskiego giganta na okres 10 lat. Nokia jest właścicielem 40 tys. różnych patentów, z czego większość jest autorskimi pomysłami. Wystarczy przypomnieć, że w latach 90-tych na rynku pojawił się smartfon Nokia 9000. Wraz z nim pojawiły się patenty na obsługę wiadomości E-mail, załączników, czy też gry mobilne. Oprócz tego typu patentów związanych z rozwiązaniami systemowymi, Nokia posiada prawa do wielu rozwiązań sprzętowych. Anteny, wykorzystanie energii akumulatora, czy mniejsze moduły znajdujące się w każdym telefonie. Microsoft zarabia 2 mld dolarów rocznie na samych tylko patentach związanych z oprogramowaniem.

Przed oddaniem się w ręce Microsoftu, Nokia była związana z innymi producentami wzajemnymi umowami. Nokia potrzebowała niektórych patentów Samsunga, Apple, Motoroli i innych wiodących firm, z wzajemnością. W momencie podpisania umowy z gigantem z Redmond porozumienia zawarte z innymi firmami przestały byś potrzebne, a Nokia zamiast producenta telefonów, zaczęła figurować jako Non-Practicing Entity (NPE, ang. podmiot niepraktykujący) lub jak określił to koreański portal - troll patentowy. Pozwala to na wystosowanie wobec LG i Samsunga ogromnych żądań w sprawie należności patentowych.

Samsung miał rzekomo nie zapłacić tantiemów patentowych związanych z systemem Android oraz uchyla się od odsetek za zaległe płatności. Microsoft podpisał z Samsungiem umowę licencyjną we wrześniu 2011 roku, ale Samsung przestał się wywiązywać z zawartych w niej zobowiązań finansowych po podpisaniu umowy między Nokią, a Microsoftem. Koreańczycy tłumaczyli to naruszeniem umowy, jaką podpisali z gigantem z Redmond. Sprawa trafiła do sądu na wniosek Microsoftu, a Samsung zastanawia się, czy nie zrobić tego samego.

Zgodnie ze słowami jednego z urzędników patentowych, żądania Nokii i Microsoftu w sprawie posiadanych patentów mogą sięgać astronomicznych sum sięgających bilionów dolarów, które LG i Samsung musiałby wypłacić za wykorzystywanie fińskich patentów. Mówi się, że jest to najwyższa kwota, jaką musi zapłacić dwóch producentów, która pojawiła się do tej pory w branży.

Możliwe, że koreańscy dziennikarze przedwcześnie bronią przedstawicieli swoich rynków. Ale skoro już pojawiają się pierwsze głosy w tej sprawie, to już niedługo możemy stać się świadkami kolejnej wojny patentowej, tym razem na niespotykaną do tej pory skalę, gdzie w grę mogą wchodzić niewyobrażalnie wielkie sumy pieniędzy.

Źródło tekstu: BGR; BusinessKorea; wł

Komentarze
Zaloguj się