DAJ CYNK

Oppo z zakazem sprzedaży smartfonów. Sąd zdecydował

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Oppo z zakazem sprzedaży smartfonów. Sąd zdecydował

Nokia pokonała firmę Oppo przed niemieckim sądem. Sąd Okręgowy w Mannheim ponownie orzekł, że chiński producent narusza patenty należące do Finów i zakazał sprzedaży smartfonów Oppo w Niemczech.

W świecie nowych technologii wiele rozwiązań jest opatentowanych przez firmy, które je opracowały lub w jakiś sposób przejęły. Dotyczy to również smartfonów, które do łączenia się ze światem zewnętrznym używają na przykład technologii, na które patent ma Nokia. Fińska firma nie zabrania z tych rozwiązań korzystać, ale oczekuje stosownej opłaty z tego tytułu. W konsekwencji Nokii płaci Apple, Lenovo, Samsung czy Xiaomi. Inaczej wygląda sprawa z Oppo.

Nokia od 2021 roku walczy w różnych sądach patentowych z chińskim producentem, oskarżając go o używanie w smartfonach Oppo i OnePlus opatentowanych przez Finów technologii z sposób nielegalny, bez uzyskania stosownych licencji. Chodzi między innymi o rozwiązania związane z łącznością 4G i 5G. Sprawą zajmował się na przykład Sąd Okręgowy w Mannheim. Tamtejsza Druga Izba Cywilna stwierdziła, że Oppo naruszyło patenty Nokii. Zakazano również sprzedaży produktów tej firmy w Niemczech.

Sąd Okręgowy w Mannheim po raz drugi orzekł, tym razem w sprawie patentu dotyczącego standardu komórkowego, że Oppo używa opatentowanych technologii Nokii w swoich smartfonach i sprzedaje je nielegalnie bez licencji. Sąd stwierdził również, że Nokia działała uczciwie. Pomimo szeroko zakrojonych negocjacji, Oppo odmówiło uzgodnienia licencji na uczciwych warunkach i odrzuciło propozycje rozstrzygnięcia sporu.

– powiedział rzecznik Nokii

Zobacz: Seria Oppo Reno8 wzbogaca się o kolejny model
Zobacz: Xiaomi, Oppo i Vivo na dywaniku. Indie oskarżają o grube oszustwa podatkowe

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Oppo

Źródło tekstu: www.juve-patent.com