DAJ CYNK

Ministerstwo Cyfryzacji poprawi przepisy dotyczące rejestracji numerów

10.05.2017

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5601

Ważne 6

2

Jakie dane może, a jakie musi uzyskać operator od klienta rejestrującego kartę SIM? Przepisy są jasne, ale niezgodne ze sobą. Ministerstwo Cyfryzacji chce to zmienić.



Jakie dane może, a jakie musi uzyskać operator od klienta rejestrującego kartę SIM? Przepisy są jasne, ale niezgodne ze sobą. Ministerstwo Cyfryzacji chce to zmienić.

Ministerstwo przedstawiło rządowi projekt zmian w Prawie Telekomunikacyjnym. Chodzi konkretnie o zapisy art. 60b ust. 1 i art. 60a ust. 1a. Ten pierwszy mówi o tym, jakie dane klient musi podać przy rejestracji karty SIM - imię, nazwisko i nr PESEL, a w przypadku firmy jej nazwę, NIP lub REGON. Tyle tylko, że drugi artykuł nakłada na operatora obowiązek informowania klienta o zmianach w regulaminie drogą pisemną lub elektroniczną. To automatycznie wymaga uzyskania adresu domowego lub mailowego, które do rejestracji nie są potrzebne. Oczywiście klienta to nie musi nic obchodzić. To obowiązek operatora i to on musi się martwić jak tę sprawę załatwić. Dlatego też pojawiały się bonusy za podanie danych adresowych lub taki obowiązek był narzucany odgórnie.

Część operatorów przy rejestracji wymagała podania wszystkich danych, łącznie z adresem, co nie spodobało się Głównemu Inspektoratowi Danych Osobowych. Skargi w tej sprawie wpływały też do UKE. Zdarzały się również przypadki blokowania przeniesienia numerów.

Zobacz: GIODO: jeden z operatorów pozyskiwał za dużo danych do rejestracji kart
Zobacz: Dwa rodzaje rejestracji numeru na kartę w Plusie

Nie wiadomo jeszcze jakie konkretnie zmiany zaproponuje Ministerstwo Cyfryzacji, ale możemy śmiało powiedzieć, że w końcu ktoś zajął się problemem niespójności przepisów przy rejestracji numerów na kartę.

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna; wł

Komentarze
Zaloguj się
42. Blank
0

2017-05-11 11:44:18

Tja, a kwestia reklamacji pozostaje? Do reklamacji potrzebne jest podanie imienia, nazwiska i adresu ZAMIESZKANIA, oraz dodatkowo poczty elektroniczniej, jeśli odpowiedź ma być podana w tej formie (Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 24 lutego 2014 r. w sprawie reklamacji usługi telekomunikacyjnej)

Odpowiedz

41. wlo
0

2017-05-11 08:12:34

39 - imię i nazwisko też można sobie zmienić a w dowodzie mieć "urzędowe" ;-)

Odpowiedz

40. wlo
0

2017-05-11 08:11:43

37 - jeśli nie ma podstaw, powinieneś czym prędzej się zapisać do polityki i zrobić porządek z przepisami nie mającymi podstaw ;-)

Odpowiedz

39. ~pabloki
0

2017-05-10 20:41:45

32 także z tym policjantem to napisałeś sobie sam prawidłowo ale spiprzyłeś piwsząc o płci. płeć też jest . ale to jest płeć urzędowa .

Odpowiedz

38. ~pabloki
0

2017-05-10 20:40:04

32 a wiesz jak policjant sprawdza zameldowanie ? podaje pesel w bazie.

Odpowiedz

37. ~pabloki
0

2017-05-10 20:35:18

32 to tak nie działa. dane podajesz by była zgodność z bazą. są to dane urzedowe. zapytaj w meldunkowym albo wejdź na stronę Błaszczakowego ministerstwa i tam poczytaj. po prostu wczesniej jakiś pierdoła był nadgorliwy i umieścił tam wymóg danych adresowych. nie ma obecnie żadnych podstaw by żądać przy przeiesieniu numeru do wniosku danych adresowych. przeniesienie następuje po badaniu zgodności danych pesel przypisany do nr telefonu powinien wystarczać. dane niezgodne -brak przeniesienia. to tak samo jak GIODO zakwestionował koniecznośc kopiowania dow. os. przy zawieraniu umowy .

Odpowiedz

36. wlo
0

2017-05-10 19:04:35

35 - wykasuj je ;-)

Odpowiedz

35. ~
0

2017-05-10 18:51:54

@wlo). Nic tu nie wnosisz swoimi komentarzami.

Odpowiedz

34. wlo
1

2017-05-10 16:51:37

33 - to codziennie musiałby pesel zmieniać ;-)

Odpowiedz

33. ~
0

2017-05-10 16:10:34

Zgodnie z ideologią gender, obywatel codziennie może mieć inną, dowolnie wybrana płeć, a policjantowi nic do tego ;)

Odpowiedz

32. wlo
1

2017-05-10 15:50:51

31 - takiś mądry... Jeśłi rejestr pesel zawiera te dane, już o danych "zaszytych" w samym numerze nie wspominam, czemu we wniosku o dowód podajesz imię i nazwisko? Datę urodzenia? Płeć? Po co? Przecież wystarczy pesel podać i ew. się podpisać, nie?Ty musisz iść do polityki - od razu byś wszystko uprościł... Policjant na drodze pyta o dane - podajesz pesel... Niech sobie zweryfikuje płeć ;-)

Odpowiedz

31. ~pabloki
0

2017-05-10 15:37:30

z drugiej strony od dawna powinien być tylko pesel bo baza pesel zawiera adres. i pewnie dlatego ustawa terrorystyczna wymagała podania tylko peselu bo odpowiednie służby mają dostęp do tej bazy.

Odpowiedz

30. ~pabloki
0

2017-05-10 15:35:44

ja to czytałem co wlo mi wczoraj zlinkował-projekt . logicznie wynika z niego że wykreślają tylko słowa o adresie a wymienione punkty odnosza sie do zapisu w którym widnieje adres. dlatego to był chyba zły projekt.

Odpowiedz

29. ~frasag
0

2017-05-10 14:01:11

@wlo: masz Waść rację- takie prawo- czasem dobre, czasem złe.

Odpowiedz

28. wlo
0

2017-05-10 13:58:53

frasag - nie o to chodzi... Czy sądzisz, że jak umowę abonamentową kończysz, to operator kasuje Twoje dane? No nie może. Tak - nie może. 12 miesięcy musi je trzymać do celów reklamacyjnych. Do tego retencja danych... Pięć zmian abonenta na prepaidze może być w roku i wszyscy oni będą w bazie - bo muszą być ;-)

Odpowiedz