DAJ CYNK

Nie dajcie się skusić na okazyjne „krótkofalówki” z pozwoleniem radiowym, bo jest ono nieważne

msnet

Prawo, finanse, statystyki

krótkofalówki z nieważnym pozwoleniem radiowym sprzedaż

W Internecie można znaleźć atrakcyjne oferty sprzedaży urządzeń radiowych z tak zwanym pozwoleniem radiowym. Problem w tym, że takie pozwolenie może nam wydać jedynie Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Łączność radiowa służy do porozumiewania się na odległość. Używamy jej na co dzień, między innymi za pomocą telefonów komórkowych. Są też inne urządzenia, o czym wiedzą użytkownicy "mikrofalówek", zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Sprzęt ten pracuje w tak zwanym pasmie obywatelskim (CB-radio, z ang. citizens' band radio) lub w pasmie PMR 446 (z ang. Private Mobile Radio). W obu przypadkach nie są potrzebne żadne pozwolenia radiowe, jednak rozwiązania takie mają istotne ograniczenia, między innymi pod względem maksymalnej mocy promieniowania czy konieczności fabrycznej integracji anteny z urządzeniem.

Ograniczenia, o których mowa powyżej, da się ominąć. Są radiotelefony, które mają większy zasięg, a także zapewniają większy stopień prywatności, niż najprostsze rozwiązania. Korzystanie z nich wymaga jednak uzyskania stosownego pozwolenia radiowego, które wydawane jest w Polsce wyłącznie przez Prezesa UKE.

Tymczasem, jak pisze na blogu Bogusław Jaworski, starszy specjalista z Departamentu Częstotliwości UKE, w Internecie można znaleźć oferty sprzedaży radiotelefonów z "pozwoleniem radiowym". Sprzedawcy zapewniają przy tym, że pozwolenie takie umożliwia legalne korzystanie z oferowanego urządzenia w jego sieci radiowej. To "pozwolenie radiowe" ma najczęściej formę wizytówki, na której podane są takie informacje, jak numer seryjny radiotelefonu, do którego jest przypisane, a także przyznane częstotliwości radiowe. Brakuje tam jednak najważniejszego - informacji o tym, że ta "wizytówka" nie zwalnia nabywcy i potencjalnego użytkownika zakupionego sprzętu z obowiązku uzyskania właściwego pozwolenia radiowego. Bez tego używanie radiotelefonu może narazić kupującego na odpowiedzialność karną.

Co ciekawe, Witold Tomaszewski znalazł tego typu ofertę nawet w serwisie Allegro.

Witold Tomaszewski Allegro screen

Zobacz: UKE ujednolica zasady dostępu do słupów energetycznych
Zobacz: Przydział pasma 3,4-3,8 GHz na potrzeby sieci 5G potrwa co najmniej 180 dni
Zobacz: Allegro reklamuje podróbki telefonów... bo inni też tak robią

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: UKE

Przewiń w dół do następnego wpisu