DAJ CYNK

Kilka szczegółów o sieci P4

24.01.2014

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 28625

Ważne 24

7

Na koniec 2013 roku sieć P4 składała się z 4217 masztów (lokalizacji), na których zainstalowane było 3543 stacji 2G (GSM), 4181 stacji 3G (UMTS), oraz 1130 stacji 4G (LTE). Zapewniało to operatorowi pokrycie 67% powierzchni kraju oraz 88% ludności. 20% stacji LTE podłączonych jest do szkieletu światłowodem, docelowo ma to być 40%.

Na koniec 2013 roku sieć P4 składała się z 4217 masztów (lokalizacji), na których zainstalowane było 3543 stacji 2G (GSM), 4181 stacji 3G (UMTS), oraz 1130 stacji 4G (LTE). Zapewniało to operatorowi pokrycie 67% powierzchni kraju oraz 88% ludności. 20% stacji LTE podłączonych jest do szkieletu światłowodem, docelowo ma to być 40%.

Przez sieć własną P4 przechodzi 76% ruchu głosowego, 89% transmisji danych ze smartfonów oraz 100% transmisji w taryfach dedykowanych (Play Online). Pozostałą część ruchu obsługują sieci roamingowe. Aby uniezależnić się od partnerów roamingowych i mieć ogólnokrajowy zasięg, operator szacuje, że musiałby posiadać około 60% więcej masztów. Okres wypowiedzenia każdej z trzech umów roamingowych to 24 miesiące.

Co ciekawe, aż 79,8% przychodów P4 stanowią klienci abonamentowi. Nakłady inwestycyjne P4 w 2012 roku wyniosły 209 mln zł (Polkomtel 483 mln zł, Orange Polska 2,33 mld zł, T-Mobile 951 mln zł) - wynika z danych zaprezentowanych przez agencję Moody's.

Źródło tekstu: wł

Tagi: p4
Komentarze
Zaloguj się
148. ~Kuzyn1920
0

2014-02-06 20:07:46

@Programatyk polecam losowanie, bedzie najowocniejsze. BEZ KITU. każdy ma tu inne zdanie hejtuje inną sieć. głównie nagodna Playowców na Plusa i Plusowców na P4. zaczekaj jeszcze następny tydzień i zobacz co ruszy w Plusie. potem podejmij decyzje i to szybką.

Odpowiedz

147. ~Pragamatyk
1

2014-02-06 09:44:20

@ 145 Może jakieś szczegóły z tym Plusem? Bo kolejnych moich dwóch znajomych chce od nich odejść, a może powinni zostać ? Bo w czystej praktyce za cztery no-limits w najgorszym wypadku wychodzi mi ok 120 PLN, a w praktyce bezproblemowo nawet 72 PLN. A teoretycznie może nawet wyjść 60 PLN za cztery oferty ( przy no limit w Play i ograniczeniu do 50 min do innych sieci przy doładowaniach bez promocji ( bo jak już kupa osób jest w Play to trudno te 100 minut wydzwonić poza Play ), albo w przypadku doładowań promocyjnych dodatkowo mamy tzw nabijanie konta na przyszłość ( pozostałość z promocyjnej kwoty doładowania ). Zmieścimy się też w tej kwocie 15 PLN za numer przy no limit w Play i wykorzystaniu bieżących i promocyjnych środków na połączenia do innych sieci z czasem połączeń około 90 minut ( zmiennie w zależności od promocji doładowania ), no i każdym w momencie można zrezygnować, co jest elementem wręcz bezcennym. Ale to tylko takie teoretyczne gdybania. I to tak dostępne po prostu dla każdego z przyzwoitym IQ bez jakiś szczególnych umów z operatorem. A zasięg z użyciem IQ i roamingu jest rewelacyjny, po raz pierwszy Play taki mi zaoferował i nie rozumiem co ktoś wyprawia ( abonent ? / operator i dlaczego ? ) że u niego tak nie jest? Właśnie z uwagi na zasięg Play jest to dla mnie siecią z wyboru, ale obiektywnie przyznam że T-mobile obecnie też by mnie satysfakcjonował, nie satysfakcjonuje mnie Plus i Orange z uwagi na niedostatki zasięgu ( ale to kwestia indywidualna i nie traktuję jej jako argumentu ).

Odpowiedz

146. wlo
-1

2014-02-06 08:20:18

No cóż... Nic do Play nie mam, ale musze jednoznacznie stwierdzić - w moim mieszkaniu nie mam zasięgu Play ;-) Po zalogowaniu w roamingu abonent może dzwonić i jest dostępny dla dzwoniących, ale stosunkowo szybko "system" przelogowuje terminal do sieci macierzystej - a ta niestety pola nie ma ;-) to jesienią zeszłego roku kiedy kolega był u mnie ze swoim synem, do którego z kolei matka nie mogła się dodzwonić - bo miał wyłączony telefon ;-) Kiedy Play postawiło stację (właściwie powiesiło - na kominie lokalnej mleczarni - ok. 60 m), problemów z Play nie było - działało. Nie wiem czy to kolejne stacje i niewłaściwa ich konfiguracja spowodowały, że zasięg uciekł? nie wiem. Fakt jest faktem.

Odpowiedz

145. ~
0

2014-02-06 08:07:06

144, jeżeli stać cie na play, to tym bardziej stać cie na Plusa. Ja nie chcę przepłacać więc odszedłem z play ale tobie nie mogę zabronić przepłacać

Odpowiedz

144. ~Pragamatyk
0

2014-02-06 07:51:38

Ale tak swoją drogą to stać mnie bez najmniejszego problemu na cztery no-limity w Plusie, ale po co?

Odpowiedz

143. ~
-1

2014-02-06 07:44:13

tata, a co na wypisywane przez Ciebie głupoty mówi mama? Play był tani a teraz jest podobny a nawet w abonamencie droższy od konkurencji. Nie zakrzyczysz prawdy żebyś nie wiem jak się starał. Play ma drogie usługi

Odpowiedz

142. ~
0

2014-02-06 07:29:46

Play jest słaby i stanowczo za drogi w porównaniu z konkurencją. Całą rodziną odeszliśmy z Play, bo za drogo było. Konkurencja ma taniej i bez kombinowania

Odpowiedz

141. ~tata
0

2014-02-06 07:29:23

Do opluwaczy Play.Za komuny nawet radio Wolna Europa podawala prawdziwe numery toto lotka.Wiara i glupota ida w parze.

Odpowiedz

140. ~Pragamatyk
1

2014-02-06 07:16:05

Play działa dobrze i na dodatek tanio, a w praktyce ( i koniecznie z użyciem IQ ) lepiej niż Plus, przeszliśmy całą rodziną ( 9 osób / od 1.5 roku ) i coś na ten temat wiemy. Trzeba być naprawdę jełopem aby tak korzystać z Play`a aby słabo działał, skoro można tak żeby działał dobrze i na dodatek tanio. Najważniejsze że jest rynek usług telekomunikacyjnych, jest wybór, a Ci z IQ poniżej 100 powinni wybrać inną sieć, a więc główne zastrzeżenie jakie mam to że swoje reklamy adresują głównie do tej grupy klientów, a jest to sieć dla tych z IQ powyżej 100 (!). Dla mnie czyli osoby która finansuje cztery numery intensywnie eksploatowane lepszej alternatywy nie ma i nie jest nią też Nju-mobile z uwagi na liczne lokalizacje z nieakceptowalnym zasięgiem, ale aby nie było wątpliwości bardzo, ale to bardzo popieram Nju-mobile. W zasadzie tylko T-mobile byłby dla nas alternatywą, ale na chwilę obecną po co zmieniać, ale później czemu nie.

Odpowiedz

1

2014-02-04 12:08:14

Oj tak. Kocham to hejterskie pieprzenie przeciwników Playa. "Nie działa!", "Szajs!", "Sprawdzone na kilku fonach!", "Jedno jest pewne". Prawie jak Rydzyk z anteny radiowej.

Odpowiedz

138. ~Calm7
-1

2014-02-04 11:54:16

Plaj to prowizorka, ale nikt nikogo nie zmusza do łażenia do tej sieci!

Odpowiedz

137. ~Roman
-1

2014-02-04 11:44:20

Play to tandeta,jakość rozmów żenująca,telefon restartuje nie raz,dziadowstwo sprawdzone na kilku fonach!!

Odpowiedz

136. ~xy
-1

2014-02-03 19:49:30

Play prawdopodobnie nie posiada żadnych masztów albo co najwyżej posiada nieliczne (żadnego jeszcze nie widziałem, ale mogą jakieś istnieć) - o ile szanowna Redakcja rozumie o czym mówię. Maszt to konstrukcja z odciągami, np. taki jak RTCN Warszawa Raszyn w Łazach.

Odpowiedz

135. ~
-1

2014-02-02 00:41:40

Jedno jest pewne w play obsługa klienta szwankuje Druga sprawa problemy z zasięgiem strasznie podczas jazdy samochodem niedaj Boże jedz przez las albo szybko ekspresowka.

Odpowiedz