DAJ CYNK

Kaspersky: raport o polityce bezpieczeństwa urządzeń mobilnych w firmach

17.09.2013

Dodane przez: SirmarK

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 1951

Ważne 1

2

Tylko około 14% firm posiada w pełni rozwiniętą politykę bezpieczeństwa urządzeń mobilnych dla sieci korporacyjnych - wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz B2B International.

Tylko około 14% firm posiada w pełni rozwiniętą politykę bezpieczeństwa urządzeń mobilnych dla sieci korporacyjnych - wynika z badania Global Corporate IT Security Risks 2013 przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz B2B International wśród firm zlokalizowanych na całym świecie.

Wzrasta także liczba incydentów naruszenia bezpieczeństwa IT wycelowanych w telefony komórkowe i tablety, a większość firm nie posiada żadnych planów ograniczenia wykorzystywania prywatnych urządzeń mobilnych do celów związanych z pracą.

Incydenty naruszenia bezpieczeństwa IT dotyczące urządzeń mobilnych już teraz przyjmują wiele różnych postaci, a z czasem mogą stać się tylko bardziej zróżnicowane i rozpowszechnione. 6% respondentów badania wskazało urządzenia mobilne jako źródło przynajmniej jednego wycieku poufnych danych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Mimo że jest to tylko o 1 proc. więcej w stosunku do 2012 r., urządzenia mobilne spowodowały więcej wycieków krytycznych danych niż ataki phishingowe (5% firm), oszustwa pracowników (4%) czy szpiegostwo korporacyjne (3%).

Przyczyną jest wykorzystywanie każdego dnia w pracy wielu urządzeń mobilnych - smartfonów i tabletów. Urządzenia te często stanowią własność samych pracowników, dlatego są wykorzystywane zarówno do celów biznesowych, jak i prywatnych. Posiadanie ważnych informacji prywatnych i korporacyjnych (kontakty, aplikacje itd.) pod ręką na jednym urządzeniu bez wątpienia jest wygodne - z drugiej strony stanowi znaczne ryzyko dla bezpieczeństwa firmy. Prawie 65% uczestników badania przyznało, że środowisko BYOD (ang. Bring Your Own Device), w którym pracownicy wykorzystują swoje prywatne urządzenia do pracy, stanowi coraz większe zagrożenie dla bezpieczeństwa korporacyjnej infrastruktury IT. Jednocześnie prawie 64% firm nie planuje wprowadzenia żadnych zakazów dotyczących urządzeń mobilnych, a około połowa zbadanych firm uważa, że restrykcje byłyby bezużyteczne.

Stosowanie polityk bezpieczeństwa IT dla urządzeń mobilnych - wewnętrznych reguł korporacyjnych zarządzających ich użytkowaniem - może w znacznym stopniu zmniejszyć zagrożenia biznesowe związane ze smartfonami i tabletami. Mimo to dobrze opracowana polityka bezpieczeństwa urządzeń mobilnych stanowi częściej wyjątek niż regułę. Około 41% uczestników badania stwierdziło, że ich firma posiada wprawdzie politykę, jednak nie jest ona w pełni rozwinięta, 32% respondentów planuje wprowadzić politykę bezpieczeństwa urządzeń mobilnych w przyszłości, a 13% przyznało, że nie posiada żadnej polityki i nie planuje jej ustanowić.

Jednym z powodów, dla których polityki te nie są w pełni zaimplementowane, może być niewystarczająca ilość zasobów w postaci czasu i pieniędzy. Prawie połowa (48%) respondentów, którzy wskazali na posiadanie polityki bezpieczeństwa urządzeń mobilnych, powiedziała, że zostały przeznaczone na to niewystarczające środki, a kolejne 16% stwierdziło, że nie przyznano na ten cel żadnych pieniędzy.

Zobacz: raport z badania "Global Corporate IT Security Risks 2013"

Źródło tekstu: Kaspersky Lab

Komentarze
Zaloguj się
8. wlo
0

2013-09-18 08:49:58

No to co? Nikt nie używa Androida albo nikt nie chroni swojego smartfona na Androidzie żadnym programem?

Odpowiedz

7. ~mkkot
0

2013-09-17 23:22:55

Żeby nie było, wchodzę na telepolis, nie na fejsa ;)

Odpowiedz

6. ~mkkot
0

2013-09-17 23:22:05

Na Kaspersky''ego i jego wymysły patrzę z przymrużeniem oka, bo to zwykle funta kłaków niewarte brednie (vide akcja z wifi), ale tym razem mają rację. Mogliby się tym nie chwalić, bo niedługo żadnego dostępu do Internetu w robocie mieć nie będę, a wiadomo, to raczej bardzo źle.

Odpowiedz

5. Hose
0

2013-09-17 18:35:50

Najlepszym sposobem jest zablokowanie komentowania przez niezarejestrowanych użytkowników (to było w sprawie miłego jegomościa który wcześniej się tu pocił) Wracając do tematu: gdy korporacje zaczną tracić wielkie pieniądze przez te wycieki, wtedy zaczną je uszczelniać.

Odpowiedz

4. wlo
0

2013-09-17 09:53:10

Co do tekstu... Niebezpiecześnitwa są - to pewne i niektórzy doświadczają boleście efektów działania tych zagrożeń. Jednak czytając takie teksty czy raporty, przygotowane przez producentów oprogramowania, nieodparcie mam wrażenie wciskania darmowej reklamy serwisom które je publikują. Wy nie macie z tego grosza a spośród czytających zawsze znajdzie się odsetek, który zainteresuje się oprogramowaniem i jeśli nie danego "reklamodawcy" program kupi tylko inny, to i tak taka licencja na ochronę smartfonu kosztuje 50 złotych!! A propos... Są jakieś darmowe, z podstawowoą ochroną chodziać, aplikacje na systemy smartfonowe? Kolega córce kupił Galaxy IV i pytał mnie o możliwości zainstalowania takiej darmowej ochrony.

Odpowiedz