DAJ CYNK

Internet satelitarny jako uzupełnienie LTE i światłowodów

25.11.2014

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3066

Ważne 5

0

Cele Europejskiej Agendy Cyfrowej łatwiej będzie osiągnąć przy wykorzystaniu miksu dostępnych technologii.

Cele Europejskiej Agendy Cyfrowej łatwiej będzie osiągnąć przy wykorzystaniu miksu dostępnych technologii, czyli LTE, sieci światłowodowej i Internetu satelitarnego. Eutelsat Broadband, dostawca internetu satelitarnego w Polsce, szacuje, że może z niego zacząć korzystać ok. 5-10% populacji, czyli wszyscy Ci którzy zamieszkują tereny, na których jest problem z dotarciem sygnału drogą naziemną. Firma prognozuje, że do 2016 roku zapotrzebowanie na pojemność satelitarną ma rosnąć o 3-4% rocznie.

Europejska Agenda Cyfrowa stawia sobie za cel ujednolicenie rynku cyfrowego w oparciu o szybki Internet oraz interoperacyjne aplikacje. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego jest miks technologii stosowanych do dostarczania sieci do firm oraz indywidualnych gospodarstw domowych - zaczynając od światłowodów, a kończąc na Internecie satelitarnym. Agenda zakłada, że do 2020 roku wszystkie gospodarstwa domowe będą w zasięgu Internetu o prędkości 30 Mb/s, a ponad połowa z nich będzie mieć dostęp do 100 Mb/s.

W Polsce jest jak najbardziej możliwe osiągnięcie celów Agendy Cyfrowej - mówi Daniel Zadrożny, dyrektor regionalny Eutelsat Broadband w Polsce, dostawcy Internetu satelitarnego. Internet satelitarny jest integralną częścią projektu, który został w styczniu tego roku przyjęty w programie Polska Cyfrowa. Przewiduje się, że około 5-6% gospodarstw domowych będzie korzystać właśnie z tej technologii, ponieważ będzie dla nich najbardziej efektywnej kosztowo.

Z szacunków Eutelsat Broadband wynika, że w kolejnych latach wzrost popytu na pojemność satelitarną będzie rósł. Sektor FSS, czyli Fixed Satellite Services, rozwija się dynamicznie wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na przesył danych oraz coraz większym zaangażowaniem satelitów w uzupełnianie sieci naziemnych i dedykowanych projektów.

Rozwój LTE to przede wszystkim szansa dla społeczeństwa, ale on nie pokryje całego kraju. My docieramy do ostatnich 5, może 10% gospodarstw domowych, to do nich kierowana jest nasza oferta. Dotyczy ona także firm, szczególnie małych i średnich, zlokalizowanych w tych miejscowościach, do których nie dociera szybki mobilny Internet. Tam, gdzie go nie będzie, gdzie nie są możliwe usługi odpowiedniej jakości, jesteśmy w stanie dostarczyć stabilne łączę w zasadzie od zaraz - mówi Daniel Zadrożny.

Jak podkreśla, coraz częściej Internet satelitarny jest stosowany jako usługa zapasowa przez firmy, które potrzebują drugiego, a czasem trzeciego rozwiązania, jako w pełni niezależnego backupu.

Zdaniem dyrektora Eutelsat Broadband jednym z problemów, które stają na drodze do realizacji celów agendy, jest wciąż zbyt niski stopień cyfryzacji społeczeństwa. Dwa lata temu w Polsce jedna trzecia społeczeństwa przyznawała, że nigdy nie korzystała z Internetu (wśród mieszkańców wsi ten odsetek wynosi 40%), a niecałe 60% korzystało z Internetu regularnie (w UE odpowiednio 22% i 70%). Problem wykluczenia cyfrowego jest szczególnie poważny w grupie wiekowej 50+ - z Internetu nie korzysta 67% tej populacji, czyli ok. 9 mln osób. Poziom umiejętności cyfrowych jest zbliżony do unijnej średniej, ale jesteśmy daleko w tyle za takimi krajami, jak Szwecja czy Litwa. Znaczący jest deficyt w średnich i wysokich umiejętnościach.

Eksperci podkreślają, że w Polsce niewystarczający jest również poziom dostępnych e-usług. Szansą na rozwój tych elementów będą fundusze unijne z nowej perspektywy, a konkretnie programy operacyjne Polska Cyfrowa oraz Inteligentny Rozwój.

Jest wiele dobrych inicjatyw zwiększających poziom świadomości. Jednym z projektów, szczególnie dla ludzi w wieku 50+, jest program Latarnicy, dzięki któremu starsze osoby i te potencjalnie wykluczone cyfrowo uczą się, co to jest Internet, jakie benefity przynosi i jak można w dobry sposób korzystać z Internetu - dodaje Zadrożny. Liczymy na to, że w perspektywie finansowej 2014-2020 weźmiemy udział w większej liczbie projektów.

Dyrektor regionalny zdradza także plany Eutelsat na kolejny rok.

Planujemy wdrażanie nowych usług oraz rozwój oferty rozwiązań przygotowanych dla firm, stacji radiowych i telewizyjnych. A czymś innowacyjnym na rynku transmisji satelitarnej jest uruchomiona właśnie przez nas usługa Infinite, która oferuje dostęp do Internetu bez limitu danych.

Źródło tekstu: newseria

Tagi: internet LTE
Komentarze
Zaloguj się
15. Red_PL
0

2014-11-25 23:40:11

@14 2,4G to sobie w domu można wifi postawić a nie łącze do domu na tym ciągnąć. Sorry technologia poszła na tyle do przodu że postawienie sobie linku na 30 km na użytek domowy nie stanowi już większego problemu :)

Odpowiedz

14. ~andizo
0

2014-11-25 19:45:36

Panie Pawle, jeśli bylo by jak Pan mówisz to niewymyslali by technologii, pojedź sobie do stanów i zamieszkaj na country to na swojej komórce bedziesz mógł sobie pograć tylko i porobić zdjęcia gdyż o rozmowach zapomnij. Byłem i wiem!A co do naszych polskich warunków? masz szczęście gdzie mieszkasz bo masz dobre warunki terenowe. Zamieszkaj w lesie to juz probelm z łącznościa występuje. A co do samej technologii? radiówka w byle deszcz czy śnieg zanika, zrywa połączenie i by dużo wymieniać. Z kosmsu panie śmiga 2o mega nawet w pochmurny dzień. Na radiowej masz 2.4GHz a tu 30 GHz więc jak sobie poczytasz co to znaczy zrozumiesz. Minusy sa jak wszędzie, ping czasem przeszkadza, ale przy połączeniach zdalnych i przy grach. poza tym wszystko śmiga bez przerwań łączy.Jak by ktoś miał pytania zapraszam gdyż troszę znam już tę technolgie....

Odpowiedz

2014-11-25 17:38:12

@10 fantazję masz ;) 50 metrów wieży żeby antenę LTE posadzić ;) Optymalny promień komórki to z 5 km czyli trzeba by chyba co 5 km sadzić te wieże. Ja bym pomyślał jednak nad radioliniami. Jak satelitą będzie taniej to się wybiera optymalne rozwiązanie. Kwestia kalkulacji.

Odpowiedz

12. ~syn siostry zakonnej
0

2014-11-25 12:54:02

10: co do pytania gdzie: ostatnio byl tu artykul w tym samym temacie o wiosce w .de, ktora bedzie wlasnie uzywala tego typu rozwiazania (zbiorczego + wifi)

Odpowiedz

11. ~syn siostry zakonnej
0

2014-11-25 12:52:20

10: tylko wlasnie rozchodzi sie o koszty. czasem firma (np jakis startup) nie ma lub nie chce wydac pieniadzy na maszt. pomijajac juz czas oczekiwania na wszelkie zgody.

Odpowiedz

10. Pragmatyk
1

2014-11-25 12:09:38

@9 Co do Szejków to był przykład, że można jak się nie jest gimbazom. Po drugie to gdzie tym masz w EU tereny tak zapadłe, że nie można znaleźć net-a jak masz pieniądze (załatwiasz pozwolenia stawiasz 50m meszt z anteną LTE i repeater-em). Po trzecie nie ma czegoś takiego jak niemożliwe (w tej materii, nawet jak trzeba kopać pod autostradą i Wisłą)), a to co jest opłacalne to kwestia priorytetów. Opłacalne było Litwie budować terminal gazowy, mimo, że było to ekonomicznie nieopłacalne.

Odpowiedz

9. ~syn siostry zakonnej
-1

2014-11-25 11:45:46

7: szejkowie arabii saudyjskiej i dyrektywy unijne. o czym ty do mnie rozmawiasz?zdaj sobie sprawe, ze czasem pociagniecie 5km swiatlowodu jest nieoplacalne, albo wrecz nie mozliwe.

Odpowiedz

8. PiotrM
0

2014-11-25 11:01:19

@4 proponuję dać Orange. Ono jeszcze za biedne jest żeby postawić coś więcej niż EDGE prawie w centrum Polski. No bieda aż piszczy.

Odpowiedz

1

2014-11-25 10:55:02

@6 Według twojej definicji dotyczy to tylko gimbozy zamieszkałej na terenach "wykluczonych". Biznesmen zamieszkały na terenach "wykluczonych"w razie potrzeby to sobie może pociągnąć 5km światłowodu na swój koszt, jak potrzeba to i 500km (tak robią szejkowie Arabii Saudyjskiej w przypadku oddalonych Pałaców). A jak go nie stać to nie biznesmen tylko gimboza.

Odpowiedz

6. ~syn siostry zakonnej
0

2014-11-25 10:27:03

napisze to znowu i mam nadzieje ze naczelny rurkowiec portalu znowu mnie nie skasuje: droga gimbazo: internet satelitarny, to nie jest oferta dla was. to jest oferta dla regionow calkowicie wykluczonych. tak jak omawiane tu taryfy biznesowe, nie sa dla was ktorzy wiecej niz 5pln na koncie, macie po swietach i po urodzinach.

Odpowiedz

2

2014-11-25 10:02:44

Jak @mac wspomniał pingi nieakceptowalne w dzisiejszym czasie. Niestety, ale dla terenów trudno dostępnych/słabo zaludnionych pozostaje na dzień dzisiejszy LTE na niskich częstotliwościach. Na skalę polski LTE800 powinno pomóc znacznie, już "niedługo" druga dywidenda cyfrowa na częstotliwości ~700MHz. Niestety jak nie chce my zwiększać mocy BTS-ów nie ma innej drogi.

Odpowiedz

4. mac
4

2014-11-25 09:41:58

Czysta propaganda. Za duże opóźnienia (pingi) i za wysokie koszty. Retoryka która ma za zadanie wyciągnięcie kasy z Brukseli dla operatorów satelitarnych. Taniej i lepiej dać tą kasę lokalnym providerom.

Odpowiedz

3. Paweł
2

2014-11-25 09:20:57

@2 zgadza się, ale znając życie ktoś u nas zaraz wpadnie na pomysł że internet z satelity rozwiąże wszelkie problemy. Na odludzia też są technologie które zapewniają stały dostęp i działają bardzo wydajnie. W Stanach mają tak rozwinięte sieci że internet via satelita zupełnie ich nie interesuje (no może Alaska). Radio spełniające wymogi agendy jest jak najbardziej dostępne, ale w naszym klimacie większość sieci buduje się na *** :)

Odpowiedz

2. Sig
1

2014-11-25 08:39:17

@1 - przecież to jest oferta dla regionów na zupełnym odludzi, w sporadycznej zabudowie, lub w trudnym terenie. Moim zdaniem sensu tu w Europie wielkiego nie ma (co innego np. USA, czy Australia gdzie odległości są duże a internet po prostu tragiczny, nawet porównując do nas). Gość z Eutelsata mówi, co mówi, bo pracuje, gdzie pracuje, a w skali globalnej to chyba mu się przecinek zapodział, bo nie 5-6%, a jak to by było 0,5% to by był dla nich sukces... Agenda powinna być realizowana światłowodami, modernizacją do VDSL2+, skracaniem pętli abonenckich, a jeżeli to nie jest możliwe - LTE na paśmie 800 MHz (plus oczywiście lokalni operatorzy, którzy jak obserwuję w kilku gminach dość dobrze ubiegją się o dotacje na np. radiówki, tyle, że radiówka nie spełni wymogu Agendy, no, chyba, że nagle pojawią się takie 30Mbps.. co się nie stanie).

Odpowiedz

1. Paweł
2

2014-11-25 08:27:13

Nie wierzę w sukces internetu via satelita. Sorry, ale lokalny ISP z dobrym rozwiązaniem radiowym jest w stanie zaoferować dużo więcej w dużo lepszej kasie.

Odpowiedz