DAJ CYNK

Huawei otwiera skarbiec z patentami 5G. Skorzystają Samsung i Oppo

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Huawei 5G

Siłą firmy Huawei przez lata była coraz większa liczba patentów na najnowsze technologie mobilne, w tym 5G. Nasilające się sankcje ze strony USA zmusiły chińskiego giganta do bardziej otwartej polityki licencjonowania patentów z korzyścią dla jego konkurencji.

Wchodząc na rynek 5G, firma Huawei zgromadziła pokaźną kolekcję własnych lub pozyskiwanych patentów na rozwiązania stosowane w sieciach piątej generacji. W 2021 roku wg europejskich danych Huawei stał się największym światowym posiadaczem patentów 5G – miał ich 15,39%. Biorąc też pod uwagę inne, nowoczesne technologie sieciowe firma mogła się pochwalić liczbą ponad 100 tys. aktywnych patentów, a udzielając na nie licencji, Huawei zarabiał kwoty przekraczające miliard dolarów. W 2021 roku pod względem wniesionych patentów firma stała się numerem 1 w Europejskim Urzędzie Patentowym oraz piątą firmą w jego amerykańskim odpowiedniku. 

Zobacz: Huawei ma najwięcej patentów 5G

Teraz Huawei szerzej otwiera swój skarbiec z patentami, udostępniając je swoim konkurentom – firmom Samsung i Oppo

Huawei i Oppo ogłosiły podpisanie globalnej umowy o wzajemnym licencjonowaniu patentów, które obejmują rozwiązania 5G, Wi-Fi i kodeki audio-wideo. Jak ocenia serwis Nikkei Asia, jest to największa umowa patentowa Huawei zawarta z inną chińską firmą. Oppo zyska dostęp do najbardziej zaawansowanych technologii Huawei związanych z 5G, dotąd mu nieudostępnianych.

Podobne porozumienie zostało nawiązane z Samsungiem, a tu sytuacja jest szczególna. W minionych latach Huawei prowadził przeciągające się spory sądowe z Koreańczykami, zarzucając im nieuprawnione wykorzystanie własnych patentów 5G i domagając się opłat w wysokości 2,5 USD od każdego smartfonu.

Teraz dopiero okazało się, że firmy już wcześniej, bez rozgłosu zawarły porozumienie i Samsung korzystał z niektórych patentów 5G Huaweia. Obecnie ta umowa została znacznie rozszerzona, a Samsung zyska dostęp do kolejnych rozwiązań Huawei. Koreańczycy stali się też największą zagraniczną firmą, z którą Huawei ma taką umowę – biorąc pod uwagę liczbę nie tylko wykorzystywanych patentów, ale także sprzedawanych urządzeń. Firmy nie podały jednak szczegółów dotyczących wielkości umowy.

Zobacz: Huawei chce, by Samsung i Apple zapłacili za korzystanie z jego patentów
Zobacz: Huawei ma ponad 100 tys. patentów i zarabia na tym miliardy USD. Weźmie 2,5 dolara od każdego smartfonu 5G

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Nikkei Asia