DAJ CYNK

Huawei odnotował zwiększenie przychodów w pierwszym półroczu 2019

12.07.2019

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3956

Ważne 0

0Mimo wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a firmą Huawei, chiński producent pochwalił się dobrymi wynikami finansowymi. Prezes koncernu, Liang Hua ujawnił na dzisiejszej konferencji prasowej, że Huawei zwiększył swoje przychody w pierwszej połowie roku. Potwierdzona została także nazwa systemu, nad którym pracują Chińczycy - Hongmeng OS.

Zobacz: Huawei sprzedał w 85 dni 10 mln telefonów z serii P30
Zobacz: Micron wznawia dostawy kości pamięci dla Huawei. Firma znalazła obejście dla blokady

Prezes Huawei podał na konferencji w Shenzhen, że chiński gigant zwiększył przychody w pierwszej połowie tego roku, pomimo zakazu handlu narzuconego przez rząd USA oraz licznych zarzutów, że budowane przez firmę sieci 5G mogą posłużyć do szpiegostwa. Pytany o konkretne liczby, Liang Hua nie udzielił odpowiedzi, ale podkreślił, że wszystkie działy przedsiębiorstwa funkcjonują bez spowolnienia. Wiadomo skądinąd, że już 30 maja Huawei przekroczył pułap 100 milionów smartfonów sprzedanych w 2019 roku, czyli co sekundę do rąk klientów na całym świecie trafiało 7 egzemplarzy urządzeń tej marki.

Zobacz: Szef Huawei: Jesteśmy przygotowani na konflikt z USA. To cena wyścigu o pozycję globalnego lidera
Zobacz: Huawei szykuje się na spadek sprzedaży telefonów. Zagraniczne dostawy mniejsze o nawet 60%

Oczywiście te informacje nie odzwierciedlają całej prawdy o sytuacji rynkowej Huawei. Zwiększenie przychodów to zasługa sprzedaży w pierwszych miesiącach 2019 roku, zanim weszły w życie amerykańskie obostrzenia wobec Huawei.  Chociaż teraz relacje między Stanami Zjednoczonymi a chińskim koncernem nieco się ociepliły, to Huawei nadal traktowany jest z nieufnością i musi się liczyć z ograniczeniami  ze strony amerykańskich dostawców. Obecnie Waszyngton pozwala amerykańskim firmom na sprzedaż swojej technologii firmie Huawei, o ile produkty te nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. Nie wiadomo też, jaki wymierny skutek przyniosła Chińczykom wizerunkowa strata i utrata zaufania ze strony klientów. Tego zapewne dowiemy się dopiero w kolejnych miesiącach, w rozliczeniu za trzeci kwartał lub drugie półrocze.

Zobacz: Google: Blokada Huawei przez USA negatywnie odbije się na bezpieczeństwie narodowym
Zobacz: Huawei domaga się od amerykańskiej sieci Verizon miliarda dolarów za naruszenie ponad 230 patentów

Prezes Huawei poruszył też kwestię własnego systemu, nad którym pracuje Huawei. Potwierdził nazwę Hongmeng OS, jednak powiedział też, że nie jest pewne, że ta platforma zastąpi Androida. Pierwotnym celem twórców  Hongmeng OS były urządzenia internetu rzeczy, a nie smartfony. Co prawda trwają testy na Mate’ach, ale ostateczne rozstrzygnięcia nie zapadły. „Nie zdecydowaliśmy jeszcze, czy rozwinąć Hongmeng w system operacyjny na smartfony” - stwierdził Liang Hua. - „To jednak może się jeszcze zmienić, jeśli Huawei nie będzie mógł korzystać z Androida na swoich telefonach”.

Źródło zdjęć: South China Morning Post, Reuters

Źródło tekstu: South China Morning Post, Gizmochina

Komentarze
Zaloguj się