DAJ CYNK

GUS: Rynek telekomunikacyjny w Polsce po półroczu 2017 roku

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6145

GUS opublikował biuletyn statystyczny, z którego możemy się dowiedzieć, jak wygląda rynek telekomunikacyjny w Polsce po pierwszym półroczu bieżącego roku.GUS opublikował biuletyn statystyczny, z którego możemy się dowiedzieć, jak wygląda rynek telekomunikacyjny w Polsce po pierwszym półroczu bieżącego roku.

Przede wszystkim nastąpił dalszy spadek liczby kart SIM, która na koniec czerwca 2017 roku wyniosła 51,68 mln. To mniej o 307,5 tys. w porównaniu z sytuacją na koniec marca bieżącego roku. Ponad połowa wszystkich kart SIM, 33,3 mln, to karty abonamentowe (wzrost o 9,1% rok do roku), a 18,4 mln to karty przedpłacone (spadek o 31% rok do roku). Na 100 mieszkańców Polski przypadało 134,5 aktywacji, o 9,6% mniej, niż rok wcześniej.

Spadki nastąpiły także w przypadku telefonii stacjonarnej. Liczba łączy głównych na koniec czerwca wyniosła 4,6 mln, co stanowi spadek o 3,1% w porównaniu z końcem grudnia 2016 roku. Z tego 669 tys. to łącza ISDN (spadek o 1,3% w porównaniu z końcem grudnia), z których 92% zainstalowano w miastach.

Jak wynika z biuletynu Głównego Urzędu Statystycznego, o 3,9% w stosunku rok do roku potaniały usługi telekomunikacyjne. Wzrosły za to ujęte łącznie ceny usług telekomunikacyjnych i sprzętu telekomunikacyjnego - o 1% w porównaniu z sytuacją sprzed roku. W kategorii "pozostały sprzęt telekomunikacyjny" ceny wzrosły o 9% rok do roku, natomiast w przypadku usług internetowych nastąpił spadek opłat o 3,5%.

Źródło tekstu: GUS, wł

Przewiń w dół do następnego wpisu