DAJ CYNK

Google nie ominie kara. Tak zdecydował europejski sąd

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Google kara Unia Europejska decyzja sądu

Google nie ma ostatnio łatwego życie. Gigant w różnych częściach świata jest oskarżany o praktyki łamiące prawo, za co grożą firmie wielomiliardowe kary. Podobnie jest w Europie, gdzie sąd UE podtrzymał karę finansową nałożoną na Google, ale nieco zmniejszył jej wysokość.

Google ma w różnych częściach świata problemy prawne, które wynikają ze stosowanych przez giganta praktyk. W Unii Europejskiej przyczepiono się do monopolistycznych działań dotyczących systemu Android. Google został oskarżony o to, że wykorzystuje ten system mobilny do ograniczania rywali. Chodzi o przeglądarkę oraz wyszukiwarkę internetową, w przypadku których wybór był mocno ograniczony.

Zobacz: Korea uderza w Google i Facebooka. Zapłacą karę
Zobacz: Google w tarapatach. Grozi mu gigantyczna kara

Za złamanie europejskiego prawa antymonopolowego Komisja Europejska nałożyła na firmę Google karę w wysokości 4,34 miliarda euro. Sąd Unii Europejskiej wyrokiem z 14 września 2022 roku podtrzymał tę decyzję, ale zmniejszył wysokość kary do 4,125 miliarda euro.

Sąd w dużej mierze potwierdza decyzję Komisji, że Google nałożył bezprawne ograniczenia na producentów urządzeń mobilnych z Systemem Android i operatorów sieci komórkowych w celu umocnienia dominującej pozycji swojej wyszukiwarki.

Aby lepiej odzwierciedlić wagę i czas trwania naruszenia, Sąd uważa jednak za właściwe nałożenie grzywny w wysokości 4,125 mld euro na Google, przy czym jego rozumowanie różni się pod pewnymi względami od rozumowania Komisji.

– stwierdził sąd

Firma Google jest rozczarowana wyrokiem, spodziewając się wcześniej, że decyzja o nałożeniu kary zostanie w całości unieważniona. Amerykański gigant twierdzi, że wspiera tysiące firm na całym świecie, w tym Europie, a system Android dał wszystkim duży wybór.

Zobacz: Huawei to dopiero początek. USA szykuje kolejne sankcje wobec Chin
Zobacz: Karty płatnicze pod lupą. Koniec anonimowych zakupów

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Sergei Elagin / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Reuters