DAJ CYNK

China Exim Bank chce inwestować w telekomunikację w Europie Centralnej

sirmark

Prawo, finanse, statystyki

China Exim Bank, będący dysponentem linii kredytowej, przeznaczonej dla 16 państw Europy Centralnej, jest bardzo zainteresowany wejściem do Polski, zarówno poprzez fundusz inwestycyjny, jak i poprzez udostępnienie kredytów.

China Exim Bank, będący dysponentem linii kredytowej, przeznaczonej dla 16 państw Europy Centralnej, jest bardzo zainteresowany wejściem do Polski, zarówno poprzez fundusz inwestycyjny, jak i poprzez udostępnienie kredytów - mówi Jarosław Dąbrowski, prezes Dąbrowski Finance.

10 mld dolarów linii kredytowej będzie przeznaczone na inwestycje w infrastrukturę, energetykę i telekomunikację w naszym regionie. W najbliższych miesiącach można się spodziewać pierwszych projektów, o ile po stronie polskiej pojawią się ciekawe pomysły na współpracę.

Wen Jiabao (premier Chin- przyp.red.) podjął decyzję, że chciałby, żeby w Europie Centralnej Exim Bank zbudował linię na 10 mld dolarów, która by służyła finansowaniu inwestycji chińskich w infrastrukturę, energetykę, logistykę, telekomunikację. Polska wydaje się naturalnym krajem, który miałby większość z tych inwestycji otrzymać. W najbliższym czasie pewnie będą trwały rozmowy. W ciągu najbliższych kilku miesięcy możemy spodziewać się tego typu projektów, byle tylko były pomysły gospodarcze chińskich i polskich partnerów - zapowiada Jarosław Dąbrowski, ekspert bankowości międzynarodowej.Chińskie firmy od lat obecne są w Polsce. Jednym z największych inwestorów jest obecnie Huawei, produkujący sprzęt i infrastrukturę telekomunikacyjną. Zatrudnia w Polsce 500 osób. Koncern z powodzeniem zaczyna konkurować w Europie o realizację zamówień przedsiębiorstw i instytucji publicznych.

To jest ważny temat, który pokazuje, że jeśli Polska staje się centrum dla dużej firmy chińskiej, z którego obsługuje 21 krajów w Europie Centralnej, Północnej i Południowej, to ten proces ciekawie i dynamicznie się rozwija - mówi Dąbrowski.

Telekomunikacja i nowe technologie to potencjalne obszary dwustronnej współpracy. Kolejnym może być infrastruktura transportowa: drogi, koleje, logistyka. Innym obszarem, którym chińskie firmy są szczególnie zainteresowane w kontekście Polski, jest energetyka.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Newseria