DAJ CYNK

Braun: Ponad 11 mln Polaków nie płaci abonamentu [wideo]

11.12.2013

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4367

Ważne 0

4

Tegoroczne wpływy z abonamentu nieznacznie wzrosną w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jednak według prezesa Telewizji Polskiej, Juliusza Brauna są one i tak niewystarczające. Bez wyższych wpływów z abonamentu lub opłaty wizualnej nie będzie możliwa realizacja niedochodowych projektów telewizyjnych.

Tegoroczne wpływy z abonamentu nieznacznie wzrosną w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jednak według prezesa Telewizji Polskiej, Juliusza Brauna są one i tak niewystarczające. Bez wyższych wpływów z abonamentu lub opłaty wizualnej nie będzie możliwa realizacja niedochodowych projektów telewizyjnych.

Na pewno będzie w tym roku więcej pieniędzy z abonamentu niż w zeszłym, czyli nie drastycznie mało, tylko bardzo mało - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Juliusz Braun, prezes Telewizji Polskiej.

Problemem wciąż jest niska ściągalność abonamentu - nie płaci go ponad 11 mln Polaków. W przyszłym roku ma on wzrosnąć o ok. 5 proc. Nowa stawka przy korzystaniu z radia i telewizora wyniesie 208,45 zł rocznie. Kara za używanie niezarejestrowanego odbiornika to do 579 zł.

To jednak nie spowoduje, że ludzie zaczną płacić abonament. Dlatego, jak mówi Braun, jedynym rozwiązaniem są zmiany systemowe, odejście od rejestracji odbiorników na rzecz innych sposobów, czyli na przykład wprowadzenie proponowanej powszechnej opłaty audiowizualnej.

Na rzecz powszechnej opłaty świadczy to, że w Niemczech to funkcjonuje od roku i bardzo dobrze się sprawdza. Ale do tego potrzebna jest ustawa, takiego projektu wciąż nie ma - mówi prezes TVP. Nie ma takiego dokumentu, są liczne debaty, rozmowy, ale dokumentu nie ma.

Telewizja publiczna w Polsce, jako jedyna w Europie, opiera się głównie na przychodach z reklam. Jak podkreśla Braun - tak być nie powinno.

Ja jestem zwolennikiem, żeby telewizja publiczna nie rezygnowała całkowicie z reklamy. To jest rozwiązanie w Europie dość powszechne, że jakaś część przychodów jest oparta na reklamie - wyjaśnia. Natomiast nie może to być podstawa utrzymania, bo wtedy realizacja różnych ekonomicznie nieefektywnych zadań jest bardzo utrudniona, a czasami uniemożliwiona. Więc jedyną racjonalną podstawą finansowania publicznych mediów musi być abonament.

Źródło tekstu: Newseria

Komentarze
Zaloguj się
84. ~greee
0

2014-03-07 12:46:00

Lis dziennikarz zawiłych pytań na które zna sam odpowiedź... żenada

Odpowiedz

83. ~Boysss
0

2014-03-07 12:44:16

Jak nie będzie Lisa to moze i zaplacę.

Odpowiedz

82. wlo
0

2013-12-13 08:22:33

Nigdy nie wiadomo kiedy się przyda...

Odpowiedz

81. wlo
0

2013-12-13 08:22:09

A pałkę, z przyzwyczajenia, codziennie mam przy sobie ;-)

Odpowiedz

80. wlo
0

2013-12-13 08:21:12

ss - ja drzwi otwieram - nie tylko szefom ale i najniższej kadrze... Jak już chcesz wiedzieć czym się zajmuję ;-)

Odpowiedz

79. ~ss
0

2013-12-13 06:52:12

wlo pamięta stan wojenny bo był pewnie jakimś palujacym zomowcem. Popiera abonament bo pewnie jest jakimś serwisantem u prawdziwego biznesmena więc trzeba wlazic w tyłek wszystkim którym się zazdrości.

Odpowiedz

78. ~raptoos
0

2013-12-12 18:46:45

A to, w jaki sposób TVP kreuje budżet to tylko wynik chorej zależności - czy się stoi, czy się leży, abonament się należy.

Odpowiedz

77. ~raptoos
0

2013-12-12 18:45:21

A to, że za granicą ludzie płacą abonament, wcale nie znaczy, że to jest słuszne. Po prostu naleciałość czasów, gdy telewizor był nośnikiem odbioru telewizji państwowej. Skoro BBC jest takie dobre, to niech pogada z dostawcami, żeby ci płacili za BBC dodatkowo, a już konsument sam zapłaci, jeśli wybierze pakiet z tymi kanałami

Odpowiedz

76. ~raptoos
0

2013-12-12 18:43:12

Sprawa prosta jak drut - skoro się martwią, że ludzie nie płacą a oglądają, to niech zakodują. Kto będzie chciał, to zapłaci. Kasa za posiadanie telewizora miała sens, kiedy można było odbierać wyłącznie kanały tvp. W dzisiejszych czasach posiadanie telewizora =/= oglądanie TVP. Ludzie oglądają inne, komercyjne kanały, filmy z nośników cyfrowych, streamują obraz z internetu, albo po prostu podłączają do komputera lub konsoli. Czy TVP w jakikolwiek sposób się przyczynia do wspierania którejkolwiek z tych aktywności?

Odpowiedz

75. wlo
1

2013-12-12 14:00:00

Calm7 - sobie nie wezmą ;-) I nie chodzi tylko o aktualnie panujący rząd. Powiedz - gdzie na świecie (mówię o tym normalnym, demokratycznym świecie) z podatków telewizja publiczna jest finansowana a nie w postaci odrębnej daniny? Jeśli masz pomysł - zgłoś to, z podpisem własnym - może masz szansę na karierę w polityce albo i w mediach (nie - nie koniecznie przed kamerą) ;-)

Odpowiedz

74. ~Calm7
-1

2013-12-12 11:18:53

Jak już pisałem wcześniej: nie dajmy się zwariować, bo abonament to bujda na resorach - od tego są podatki na kulturę itd. Stąd niech sobie biorą!

Odpowiedz

73. ~Tomek
0

2013-12-12 11:14:16

A swoja droga kto by chcial placic na takiego Lisa i jego 70 tys miesiecznie z pare godzin pracy tygodniowo ?? albo na Kraske i jego 40 tys miesiecznie ?? to jest ta misja TVP o ktorej pieprza politycy ?? W tej publicznej *&%$# telewizji ponizej 20 tys to chyba tylko nowe pogodynki i sprzataczki emerytki zarabiaja ...

Odpowiedz

72. ~Tomek
0

2013-12-12 11:05:34

jak oni licza ta sciagalnosc ?? przy zalozeniu ze Polska ma 38 milionow obywateli, w tym 7,5 miliona rencistow (zwolnionych juz z oplaty), 5 milionow dzieci (zwolnionych jeszcze z oplaty), 2 miliony bezrobotnych (zwolnionych tymczasowo z oplaty) to zostaje 23 miliony teoretycznych abonentow ... z czego ok 80 % to osoby w zalegalizowanych zwiazkach to zostaje nam 12 milionow osob/rodzin obarczonych tym obowiazkiem o ile maja telewizor!! ... jak odliczyc jeszcze tych na migracji to wychodzi na to ze nikt nie placi!! a skoro nikt to politycy tez :P wiec dlaczego wymagaja tego od nas ??

Odpowiedz

71. ~Namakon
0

2013-12-12 10:25:46

Ktos już tu pisał wcześniej - po co właściwie potrzebna jest państwowa TVP utrzymywana z takowych danin? Teoretycznie by edukować, kształcić, ogólnie nieść "światło mądrości ciemnym masom społeczeństwa". Czy taka rola jest spełniana? Nie sądzę, wszelkie /''komercyjne/'' kanały przyrodnicze, naukowe, kulturalne biją całą ramówkę /''jedynki/'', /''dwójki/'' czy /''TVP info/'' na głowę. Co zatem otrzymujemy w ramach wymienionych kanałów? Modę na sukces odcinek xxxx, reemisje serialów wyprodukowanych zanim połowa uczestników tego portalu zaczęła odróżniać nocnik od talerza (Janosik i wszelkiej maści czterej pancerni), oraz wieczorynkę z lat 90. Jak dla mnie potrzeba trzymania takich kanałów "przymusowo" jest zerowa - jeśli nie chcę oglądać jakiś stacji a interesują mnie inne to mam możliwość wybrania takich /''pakietów/'' wśród dostawców kablówek by płacic za coś z czego korzystam. W przypadku TVP tej możliwości nie mam - nawet jeśli ich oferta mnie nijak nie interesuje żądaja odemnie /''daniny/'' za posiadanie odbiornika (chwała bogu że nie muszę płacic 200 rocznie za prawo do posiadania w domu klozetu...). Jak można by to załatwić najbardziej uczciwie? Zakodować program i niechaj sobie radzi tak jak i inne stacje, reklamy juz edytują? Owszem, i to niewiele mniej niż stacje komercyjne, jeśli ich poziom faktycznie jest tak wysoki to napewno sobie poradzą, jeśli zaś nie to cóż... niewielu płakać będzie za /''księdzem mateuszem/'' czy jakim innym badziewiem :)

Odpowiedz

70. wlo
0

2013-12-12 08:06:03

Nick Field - jak nie masz odbiornika RTV to wg obecnie obowiązujących przepisów nawet Pan Bóg w imieniu naszego rządu nic Ci zrobić nie może ;-) A czy nie zamierzasz... To się zobaczy jakie przepisy wprowadzą ;-)

Odpowiedz