DAJ CYNK

Bez zmiany prawa rozwój sieci szerokopasmowych może być spowolniony

15.04.2014

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3291

Ważne 2

0

Bez zmiany prawa rozwój sieci szerokopasmowych w Polsce będzie spowolniony z powodów administracyjnych - uważa Anna Streżyńska, prezes Wielkopolskich Sieci Szerokopasmowych.

Bez zmiany prawa rozwój sieci szerokopasmowych w Polsce będzie spowolniony z powodów administracyjnych - uważa Anna Streżyńska, prezes Wielkopolskich Sieci Szerokopasmowych.

Jeszcze w tym roku nowe przepisy powinny stworzyć preferencyjne warunki dla tych inwestycji, kluczowych z punktu widzenia rozwoju internetu. Inaczej prywatni przedsiębiorcy mogą nie poradzić sobie z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Prace usprawnić mogłoby powołanie krajowego koordynatora budowy sieci szerokopasmowych.

W 2014 roku powinniśmy całkowicie zmienić system prawa, tak, jak to zrobiono w Korei. Tam w 1994 roku podjęto decyzję o tym, że szerokie pasmo jest najważniejsze dla kraju. I cały system się zmienił, wszystkie bariery administracyjne i finansowe zostały zredukowane, zero podatków, zero problemów inwestycyjnych, administracyjnych, zgód, uzgodnień, terminów - apeluje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Anna Streżyńska, prezes Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej.

Streżyńska mówi, że choć w Polsce trwa projekt zapewnienia powszechnego dostępu do sieci szerokopasmowych, to brakuje odpowiednich przepisów prawnych. Zgodnie z Narodowym Planem Szerokopasmowym do 2020 r. każde polskie gospodarstwo domowe ma mieć dostęp do internetu o prędkości minimum 30 Mb/s, a połowa z nich ma korzystać z co najmniej 100 Mb/s. Na obszarach, gdzie operatorom komercyjnym nie opłaca się budować sieci, zajmują się tym spółki z udziałem podmiotów publicznych, jak Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa.

Według Streżyńskiej, borykają się oni jednak z barierami prawnymi i administracyjnymi, związanymi m.in. z możliwością budowy w pasie dróg publicznych oraz z kwestiami geodezyjnymi. Część władz lokalnych nie wspiera też inwestycji. Streżyńska podkreśla, że te sprawy powinny być rozwiązane już przed 2006 r., czyli przed startem poprzedniej unijnej perspektywy budżetowej.

A najpóźniej na początku perspektywy budżetowej. One teraz są głównymi problemami. Brakuje powszechnego mniemania, że jest to wspólny cel, że dzięki niemu cały nasz region się zmieni, że wszystkie ręce na pokład i pracujemy na Wielkopolskę szerokopasmową. Są też obiektywne mechanizmy wynikające z wymagań prawa - trzeba dostarczać różne dokumenty, bez których nie ma poczucia bezpieczeństwa ani ten urzędnik, który wydaje różne zgody, ani my jako inwestor - podkreśla Streżyńska.

Inwestorzy i urzędnicy muszą spełniać wymogi administracyjne, bo są kontrolowani także przez Komisję Europejską. Dopóki budową sieci szerokopasmowych zajmują się podmioty publiczne, problemy administracyjne są mniejsze. Streżyńska obawia się jednak, że przedsiębiorcy prywatni, którzy będą się tym zajmować w nowej unijnej perspektywie, będą mieli jeszcze trudniejsze zadanie.

Ciała publiczne są inaczej, lepiej traktowane, gdy załatwiają pozwolenia i różne inne dokumenty. A wiemy, jak administracja w przeważającej mierze traktuje przedsiębiorcę - jak potencjalnego naciągacza. W związku z tym brakuje przełożenia tych wszystkich problemów na rozwiązania, które będą nie tylko dotyczyły administracji samorządowej, inwestującej w telekomunikację, lecz przede wszystkim przedsiębiorców, na których będzie spoczywała cała przyszła perspektywa budżetowa - przestrzega Streżyńska.Według niej, rozwiązaniem byłaby nie tylko zmiana prawa, lecz przede wszystkim powołanie urzędu lub osoby odpowiedzialnych za projekt Polski Szerokopasmowej. Gospodarz projektu musiałby mieć ustawowo nadaną możliwość wydawania decyzji administracyjnych. Zajmowałby się też planowaniem inwestycji w skali całego kraju. Po stworzeniu takiej pozycji inwestorzy mogliby łatwiej i z mniejszymi problemami przeprowadzać inwestycje.

Źródło tekstu: newseria

Komentarze
Zaloguj się
20. ~Derick
0

2014-04-16 09:42:25

@ja, czyli kto?Tak i do każdego będziemy kopać rów na przewód danych. Polska ma swoją technologie produkcji światłowodów od lat 80 i dotąd nie potrafili ich położyć. W neostradzie też były limity bo była obawa niewydolność sieci, ale w szkielecie, gdzie dosył po kablach jeszcze długo będzie konieczny i opłacalny. Nie ma czasu aby się rozpisywać jak rozwiązać bezprzewodowy rozsiew indywidualny.Natomiast zasilanie b.p, to śpiewka dalszej przyszłości, więc możesz niedożyć. Powołując się na fizykę jest nadzieja że nie wierzysz w gusła jakoby to już szczyt techniki, jak oczadziały jeden mój znajomy. :-)

Odpowiedz

19. ~Ja
0

2014-04-16 00:17:01

Przyjmuję zakład - Panowie Prorocy - Bezprzewodowi. Szczególnie przyjmuję zakład na to zasilanie bezprzewodowe. Jeżeli macie rację - to za 10 lat idę oddać moje wszystkie dyplomy, oraz podpalę każdą podstawówkę w Polsce, bo głupot uczy.A tymczasem radzę Wam się douczyć praw fizyki, a nie tylko óczyć się praw "ekonomii" opierając się na Wikipedii, Googlach i durnowatych blogach niedouczonych internetowych pismaków.Słuchajcie Pana Witka - to On ma rację, a nie Wy. Radio nie jest z gumy. A całe radio można wsadzić w jedno włókno światłowodowe i jeszcze mnóstwo miejsca zostanie.Pozdrawiam. Bez odbioru.

Odpowiedz

18. ~Derick
0

2014-04-15 21:17:48

@WitekTNigdy? :-) Odważne stwierdzenie. Kable w większych skupiskach urbanistycznych to jeszcze przez jakiś czas pożyją ale na wsiach? Kodeki video coraz wydajniejsze itd, nawet kablówki tv kiedyś upadną a Ty twierdzisz że nigdy. Przypomnimy Tobie to proroctwo za 10 lat. W przyszłości wszystko będzie bezprzewodowe nawet zasilanie, więc KGHM może pomału ograniczać produkcję :-)

Odpowiedz

17. ~
0

2014-04-15 20:41:47

@16 do tego internetu bezprzewodowego to trzeba sygnał czymś dostarczyć

Odpowiedz

16. ~
0

2014-04-15 18:58:22

@14 zgadzam się z Tobą to kwestia 10 lat, kiedy kable zacznie całkowicie wypierać internet bezprzewodowy.

Odpowiedz

15. WitekT
0

2014-04-15 18:54:03

14: częstotliwości nie są z gumy, mają określone parametry i możliwości. Nie położysz tych samych częstotliwości jednej obok drugiej, a dwa światłowody położysz. NIGDY łącze bezprzewodowe nie będzie pełnym substytutem kablowego.

Odpowiedz

14. ~
0

2014-04-15 18:50:47

Inwestowanie w kable i światłowody kiedy na horyzoncie jest LTE Adwance 150-300 a w perspektywie 1Gbit jest obecnie głupotą. Gdy to ukończą będą wykopywać i sami żreć te kable bo już będzie na to chętnych. Przyszłość to wszystko via air.

Odpowiedz

13. ~!BRK
0

2014-04-15 16:41:46

Opłacać się może ale tylko małym operatorom pod warunkiem zwrotu inwestycji. To że Netia skonsolidowała Dialog i Crowleya nie wyszło klientom ani drugich ani tych pierwszych na dobre to po pierwsze. Działania UKE miały w dużej mierze na celu /''ukrócenie/'' tego co było napędem dla małych ISP którzy są niemal wszędzie i oplatają swoim zasięgiem wszystkie białe plamy. Tak to mniej więcej wygląda - tam gdzie jest biała plama - tam na krawędzi nie znajduje się Orange a właśnie mali operatorzy który stanowią niestety tylko ok. 15% rynku w Polsce. Dla porównania wspomniana Rumunia mimo że biedniejsza - to mali ISP stanowią ok. 55% rynku i oferują usługi prędkościowo i jakościowo na o wiele wyższym poziomie niż w Polsce. Usunięcie monopolu a raczej uruchomienie sztucznego podziału rynku spowodowało że zamiast nakręcić spiralę inwestycyjną małych ISP którzy byli naturalną konsekwencją zagospodarowania popytu na usługi szerokopasmowe przycięto zyski małym i dużym.

Odpowiedz

12. Angemona
0

2014-04-15 14:04:18

@ powód jest taki że w wielu miejscach infrastuktura w dużej mierze istnieje tylko wystarczyłoby centralek więcej dobudować i poprzełączać część klientów na nowe porty. Nie musieliby stawiać wszystkiego od nowa. Mogłoaby też wrócić partycypacja kosztów dla tych co pobudowali domy wbrew zdrowej logice. Chociaż moim zdaniem w Polsce brak jest odpowiedniego zagospodarowania przestrzennego i jednostki samorządowe wydawają pozwolenia na budowe w miejscach gdzie nie powinny, a później jest płacz, że internet nie dochodzi, powodzie zalewają lub zimą droga nieodśnieżona dla 3 budynków na krzyż na zadupiu.

Odpowiedz

11. zajadacz
0

2014-04-15 13:26:08

Niech zaczną od zlikwidowania durnych sprawozdań i raportów do UKE oraz obowiązków obronności. Ciekawe co szeryfowa zrobiła w tym temacie jak była władna. Nic. Wręcz zwiększała obciążenie ISP papierologią.

Odpowiedz

10. ~Worek
0

2014-04-15 12:13:30

Angemona podaj jeden powód dla którego Orange miało by inwestować na terenach gdzie nie ma konkurencji? Powodem raczej nie jest 10 zł więcej z abonamentu dla szybkości powyżej 10 Mb/s. Zresztą rozbudowa sieci w ramach porozumienia z UKE też się skończyła porażką. Abonentów Neostrady pomimo tych inwestycji ciągle ubywa!

Odpowiedz

0

2014-04-15 12:01:03

Czy wam sie to podoba, czy nie to są pewne obszary, na które inny operator niż Orange nie wejdzie, a pani była prezes zablokowała swoim działaniem rozwój sieci w mało atrakcyjnych inwestycyjnie terenach. Dla mnie to 30mb/s patrząc na nasze bezmyślne zagospodarowanie przestrzenne to czysta utopia, jak w tym momencie nawet na obrzeżach wielkich miast jest wiele miejsc, że nic po kablu nie dochodzi.

Odpowiedz

8. ~
1

2014-04-15 11:47:37

Przykład: centrum Wrocławia - Orange (ADSL) "do 10Mb/s" (nie wiem jak teraz, ale 4 lata temu zalecali brać max 6Mb/s), Netia (CU VDSL) do 50Mb/s, UPC (HFC) do 250Mb/s. Mobilne: LTE każdego operatora. Mniejszym i większym prywatnym firmom opłaca się inwestować, a ex-Narodowy operator ma w głębokim i szerokim poważaniu moje osiedle...

Odpowiedz

7. ~
2

2014-04-15 09:32:58

Orange nigdy nie chciało budować światłowodów. Nie zainwestują w nic co nie zwróci się po 2-3 latach. Często jej przedstawiciele podkreślali to w wywiadach. Krzysztof Witoń prezes Hawe ocenił, że czas zwrotu za linie FTTH to 5-8 lat.Regulacje nie mają tu żadnego znaczenia

Odpowiedz

6. ~smmog
0

2014-04-15 09:22:40

Taaa najpierw Pani była Prezes walczył z TP by za prywatne pieniądze otworzyć rynek na konkurencje a teraz w towarzystwie INEI za publiczne pieniądz będzie ten rynek monopolizować. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :)

Odpowiedz