DAJ CYNK

BEREC: RLAH spowodował przede wszystkim wzrost ilości danych przesłanych w roamingu

14.03.2018

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4002

Ważne 1

0

BEREC opublikował raport na temat wykorzystania i cen usług roamingowych na terenie Unii Europejskiej w III kwartale 2017 roku.



BEREC opublikował raport na temat wykorzystania i cen usług roamingowych na terenie Unii Europejskiej w III kwartale 2017 roku.

Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej BEREC (ang. Body of European Regulators for Electronic Communications) w swoim raporcie po raz pierwszy przedstawił systuację po wprowadzeniu nowych regulacji dotyczących roamingu na terenie Unii Europejskiej, w tym słynnej zasady RLAH (Roam Like At Home). Dane dotyczą zarówno usług abonamentowych, jak i usług przedpłaconych (łącznie).

Zacznijmy od rynku wewnętrznego. Według raportu Polak przeciętnie wydawał na krajowe usługi telekomunikacyjne 2,31 euro na miesiąc. Średnia europejska to 11,13 euro miesięcznie, natomiast rekordzistami tradycyjnie byli mieszkańcy Liechtensteinu, którzy płacili średnio 29,44 euro. Z raportu wynika, że ceny usług w Polsce były najniższe spośród wszystkich państw objętych raportem.

Średnie miesięczne wykorzystanie poszczególnych usług telekomunikacyjnych wewnątrz własnego kraju w III kwartale 2017 roku w przeliczeniu na użytkownika przedstawia poniższa tabela:

Usługa Polska Średnio Najwięcej Najmniej
Liczba minut połączeń wychodzących 183,11 142,04 Łotwa
220,24
Liechtenstein
56,10
Liczba minut połączeń przychodzących 128,59 83,05 Łotwa
215,44
Luksemburg
30,24
Liczba SMS-ów 87,27 60,30 Francja
276,44
Hiszpania
1,65
Liczba GB danych 3,38 2,31 Finlandia
14,09
Grecja i Słowacja
0,68


BEREC podał średnie ceny hurtowe usług telekomunikacyjnych w roamingu UE w III kwartale 2017 roku. Minuta połączenia wychodzącego kosztowała 2,41 eurocenta (2,58 eurocenta w Polsce), wysłanie wiadomości SMS to koszt 0,55 eurocenta (0,52 eurocenta w Polsce), natomiast za przesłanie 1 MB danych w roamingu przeciętny Europejczyk zapłacił 0,40 eurocenta (0,43 eurocenta w Polsce).

Średnie miesięczne wykorzystanie poszczególnych usług w ramach roamingu w przeliczeniu na użytkownika usług abonamentowych i przedpłaconych przedstawia tabelka:

Usługa Polska Średnio Najwięcej Najmniej
Liczba minut połączeń wychodzących 41,00 14,23 Rumunia
76,19
Wielka Brytania
5,64
Liczba minut połączeń przychodzących 39,08 11,08 Rumunia
80,84
Szwajcaria
2,88
Liczba SMS-ów 14,64 5,79 Belgia
18,75
Hiszpania
0,34
Liczba MB danych 208,42 242,53 Szwecja
1616,13
Cypr
59,02


Zobacz: pełna treść raportu

Źródło tekstu: Wł

Tagi: berec roaming
Komentarze
Zaloguj się
19. ~gwódź
0

2018-03-17 15:40:40

czyli wdrozenie RLAH po porażka ministerstwa cyfryzacji oraz UKE

Odpowiedz

18. ~HD
0

2018-03-16 16:25:21

Czyli wniosek jest taki, że że we Francji nie znajo WhatsAppa a w Hiszpanii sms-a:)

Odpowiedz

17. dt
0

2018-03-15 18:14:29

To ma pokazać skutki RLAH z poziomu operatorów. Jak widać naszych kosztuje to więcej niż tych na zachodzie. Utrzymanie i koszt sprzętu sieci naszych opów mniej nie kosztuje...

Odpowiedz

16. wlo
-1

2018-03-15 13:29:39

Myśli nie skońćzyłem...W kontekście roamingu regulowanego i wymuszonych stawek międzyoperatorskich?

Odpowiedz

15. wlo
-1

2018-03-15 13:25:11

Maxcio - a możesz wyjaśnić laikowi co siła nabywcza ma do udziału tych wydatków w budżecie domowym?

Odpowiedz

14. wlo
-1

2018-03-15 13:21:30

1 - szczegónie, ze operatorzy przeliczają opłaty międzyoperatorskie wg siły nabywczej...

Odpowiedz

13. t r o i p
3

2018-03-15 10:30:36

Człowiek inteligentny nie narzeka bez powodu, przewiduje możliwe konsekwencje podejmowanych decyzji i stara się dążyć do lepszego jutra dla siebie i swoich dzieci.Nie każdy jest jednak równie przedsiębiorczy i nie każdego stać na wszystko. Więc przeliczenie na siłę nabywczą przeciętnego Polaka ma jak największy sens. Bo nie jest ważne ile zarobimy czy będzie to 2, 000 - 20,000 - czy 20,000000 tylko co za to w kraju możemy kupić.

Odpowiedz

12. ~piotrmak
-1

2018-03-15 10:11:28

Realist, Nie. Nie marzy mi się oligarchia. Nigdzie tego nie napisałem.Ale wiele osób narzekających na wszystko jest sama sobie winna.

Odpowiedz

11. ~piotrmak
-1

2018-03-15 10:05:35

#8. Tak Łuki. Samolotem. Z mojej rodzinnej Bydgoszczy do Stansted a za trzy dni w odwrotnym kierunku. Też samolotem:)

Odpowiedz

10. ~Realista
2

2018-03-15 09:47:16

@piotrmakW Kijowie mówisz? No w Moskwie też niezłe auta widziałem. Takich w Polsce nie ma:)Ba, nie ma salonów samochodowych pewnych marek:) No tak, oligarchia ci się marzy. A nie prawdziwa gospodarka dla wszystkich. Gratuluję:)

Odpowiedz

9. YyyYyy
0

2018-03-15 09:44:38

RLAH przede wszystkim spowodował zamrożenie rynków lokalnych i wypromowanie gotówki m. in. z Polski do dwóch dużych firm telekomunikacyjnych w Europie Zachodniej. Taka jest smutna prawda. Powinno być tak, że jak ktoś jedzie za granicę TO ZA SIEBIE PŁACI!!!

Odpowiedz

8. ~Łuki
2

2018-03-15 09:27:25

@6 i@7 Piotrmak mam pytanie, a w tym śnie to latałeś samolotem ,czy sam jak to w śnie magicznie w chmurach? :-P

Odpowiedz

7. ~piotrmak
-1

2018-03-15 09:06:15

I jeszcze coś.Byłem z dziećmi teraz na ferie w Londynie. Tylu bezdomnych śpiących w wejściach do budynków i biurowców to nie widziałem nigdzie w Polsce. Dodam , że u mnie w mieście wojewódzkim nigdy nie widziałem bezdomnego śpiącego w śpiworze na ulicy!!! Dzieciaki były w szoku.Tak niekiedy wygląda siła nabywcza.A auta jakie widziałem 5 lat temu w Kijowie, to chyba nawet rodowici Niemcy nie wiedzą , że ich koncerny produkują takie modele:)

Odpowiedz

6. ~piotrmak
-4

2018-03-15 09:00:37

A po co wam w sile nabywczej?Zarabiam więcej niż przeciętny Niemiec i wielokrotnie więcej niż Hiszpan. Zmieni to coś?

Odpowiedz

5. ~gość
0

2018-03-15 08:39:59

Jeśli chodzi o roaming dane średniomiesięczne nic nikomu nie mówią. Jeśli ktoś chce wysunąć jakikolwiek sensowny wniosek to dane powinny być w przeliczeniu na dzień w kraju i dzień w roamingu. A i bez tego wiadomo że będąc na wycieczce czy w delegacji ilość połączeń jest ograniczana bo dzień się spędza inaczej, wzrost ilości danych nie dziwi - robi się przecież więcej fotek a te lądują w chmurze.

Odpowiedz