DAJ CYNK

Apple, Alphabet, Dell, Microsoft i Tesla pozwani za niewolniczą pracę dzieci w kopalniach kobaltu w Kongo

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6255

Amerykańska organizacja broniąca praw człowieka IRAdvocates złożyła pozew federalny przeciwko firmom Alphabet, Apple, Dell, Microsoft i Tesla. Zarzuca im świadome czerpanie korzyści z okrutnego wykorzystywania dzieci w Demokratycznej Republice Konga (DRK), które w niewolniczych warunkach zatrudniane są do wydobycia kobaltu. 

Temat wydobycia kobaltu w DRK budzi coraz większe kontrowersje, zwłaszcza w kontekście rosnącej popularności pojazdów elektrycznych, ale też coraz większej produkcji smartfonów, wszelkiej elektroniki użytkowej i komputerów.  

WDemokratycznej Republice Konga przy wydobyciu kobaltu, kluczowego surowca w procesie produkcji nowoczesnych akumulatorów, wykorzystywane są w niewolniczych wręcz warunkach dzieci, nawet w wieku 4-5 lat. W DRK znajduje się około 60% globalnych zasobów kobaltu, to największy na świecie dostawca tego surowca. Śmiertelność dzieci pracujących w tamtejszych kopalniach jest trudna do oszacowania, najbardziej ostrożne dane mówią o 80 zgonach rocznie. Codziennością są choroby i trwałe okaleczenia.

Zobacz: TikTok oskarżony o nielegalne zbieranie danych. Pozew zbiorowy w USA
Zobacz: Apple oskarżone o kradzież technologii wykorzystywanych w podwójnych aparatach

Pozew IRAdvocates został złożony w amerykańskim sądzie rejonowym w dystrykcie Waszyngton w imieniu 14 nieujawnionych powodów reprezentujących dzieci, które zostały okaleczone lub poniosły śmierć w tunelach prymitywnych kopalni kobaltu w DRK.

W pełnym ostrych sformułowań oświadczeniu IRAdvocates dowodzi, że pozwane firmy naruszają amerykańską ustawę penalizującą handel ludźmi. Producenci zostali oskarżeni o to, że wzbogacili się w nieuczciwy sposób, a także że zaniedbali kwestie nadzoru i powodowani chęcią zysku przyczynili się do stresu emocjonalnego dzieci. 

 - Zrobimy wszystko, co się da, aby szybko uzyskać sprawiedliwość dla dzieci, które reprezentujemy. To zdumiewające okrucieństwo i chciwość muszą się skończyć     - powiedział główny doradca prawny powodów, Terry Collingsworth.

Według IRAdvocates istnieją dowody na to, że pozwane firmy wspierały i zachęcały do takiej działalności kopalnie, które wykorzystywały i czerpały zyski z niewolniczej pracy dzieci podczas wydobycia kobaltu w niebezpiecznych warunkach. Wkrótce też pozew ma być uzupełniony o kolejne firmy.

Zobacz: [Aktualizacja] Smartfony Galaxy nie są w pełni wodoszczelne? Samsung oskarżony w Australii za reklamy wprowadzające w błąd
Zobacz: Czy Allegro złamało prawo antymonopolowe? Spółka oskarżona o nadużywanie pozycji dominującej

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: AP Photo – S. van Zuydam

Źródło tekstu: Telecompaper

Przewiń w dół do następnego wpisu