DAJ CYNK

[Aktualizacja] Pierwsze informacje z badania jakości sieci przez UKE

Dodane przez: WitekT

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 28845

UKE zaprezentował operatorom wynik badania jakości sieci komórkowych. Jeżeli chodzi o transmisję danych, to najszybszy był Polkomtel, a najwolniejsze P4 - wynika z informacji TELEPOLIS.PL.

UKE zaprezentował operatorom wynik badania jakości sieci komórkowych. Jeżeli chodzi o transmisję danych, to najszybszy był Polkomtel, a najwolniejsze P4 - wynika z informacji TELEPOLIS.PL.

Prędkość transmisji - najszybszy w downloadzie był Polkomtel (średnio 25 Mb/s), potem T-Mobile i Orange (po około 20 Mb/s), najwolniejsze było P4 (13 Mb/s). Upload plasował się na poziomie około 13 Mb/s w P4 i 17 Mb/s u pozostałych operatorów.

Badania transmisji danych miały miejsce w sieci LTE w 94% czasu badania dla Polkomtela, 83% dla P4 i 78% dla T-Mobile i Orange. Na drogach pomiędzy miastami parametry te wynosiły odpowiednio 83%, 52% oraz 38%. Skuteczność nawiązywanie połączeń telefonicznych u wszystkich operatorów wyniosła ponad 99%, jakość głosu i szybkość zestawiania połączeń była u wszystkich bardzo podobna.

Karty P4 miały włączony roaming zarówno dla usług głosowych, jak i transmisji danych. Z kolei sieci T-Mobile i Orange były badane naprzemiennie, z kilkusekundową przerwą. O taki sposób obaj operatorzy wnioskowali w ramach memorandum, uzasadniając to współdzieleniem częstotliwości w ramach modelu RAN Sharing.

[Aktualizacja 11:09]

Badanie dla UKE przeprowadziła polska firma Systemics PAB. Za ćwierć miliona zł w grudniu przeprowadzono ponad 500 godzin pomiarowych w miastach i najważniejszych drogach je łączących. 37% pomiarów przeprowadzono w aglomeracjach (Śląsk, Trójmiasto i 6 największych miast kraju), 32% w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców, a 31% na drogach. 83% badań było wykonywane w ruchu.Zobacz: Dane tabelaryczne z pomiarów właściwych (z wyszczególnieniem miejscowości)
Zobacz: Dane tabelaryczne z pomiaróww referencyjnych
Zobacz: Lista mierzonych wskazników
Zobacz: Testy 60s i poziomy MOS - pomiary właściwe
Zobacz: Testy 60s i poziomy MOS -pomiary referencyjne
Zobacz: Szczegółowy realizowany harmonogram pomiarów
Zobacz: Specyfikacja systemu pomiarowego

Źródło tekstu: wł

Przewiń w dół do następnego wpisu