DAJ CYNK

300 mln smartfonów 5G - nowe prognozy na rok 2020

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 3973

300 mln smartfonów 5G - nowe prognozy na rok 2020

Wszystko wskazuje na to, że rynek telefonii 5G będzie się rozwijał szybciej, niż sądziliśmy.  Według najnowszych szacunków producenta procesorów - firmy TSMC - rynek smartfonów z 5G sięgnie 300 mln urządzeń. Z koeli analitycy szacują, że pięć lat później dojdzie do miliarda.

Jeszcze niedawno analitycy oceniający wielkość światowego rynku smartfonów z obsługą sieci 5G wypowiadali się dość ostrożnie. Przewidywano, że  sprzedaży smartfonów 5G w 2020 roku osiągnie 160 mln sztuk, z tego połowa miałaby przypadać na same Chiny. W bardziej optymistycznym wariancie liczba ta miałaby osiągnąć pułap 200 mln.

Zobacz: W 2020 r. MediaTek dostarczy 60 mln układów 5G
Zobacz: Oppo stawia na 5G. Smartfony z nowym typem łączności będą znacznie tańsze

TSMC, tajwański producent procesorów, który wytwarza układy na potrzeby wielu innych firm, w tym Qualcomma czy MediaTeka, ujawnił, że zapotrzebowanie na układy z modemami 5G znacznie wzrosło, co sprawiło, że wraz z innymi zleceniami fabryki TSMC ruszyły już na pełnych obrotach. Na podstawie złożonych zamówień i analizy rynku producent przewiduje, że w przyszłym roku liczba smartfonów 5G na całym świecie osiągnie 300 mln.

Z tymi prognozami ciekawie współgrają przewidywania firmy analitycznej Strategy Analytics. W roku 2019 sprzedaż smartfonów 5G nie będzie zbyt wielka - urządzenia te stanowić będą zaledwie 1% rynku. Jednak już w 2020 roku sprzedaż telefonów 5G skoczy znacznie aż do poziomu 10% całego rynku, natomiast w 2025 roku już co drugi smartfon na światowym rynku zapewni obsługę sieci 5G, a liczba urządzeń osiągnie miliard. 

Zobacz: Qualcomm przygotuje układy 5G dla średniopółkowców
Zobacz: Premiera Xiaomi Mi 9 Pro 5G - potężna moc i rozsądna cena

Żeby jednak te prognozy mogły się sprawdzić, muszą być spełnione dwa warunki: operatorzy muszą nie ustawać w dalszym budowaniu sieci 5G, a producenci - dostarczać smartfony w tym standardzie. Najintensywniej sieci rozbudowują się w Korei Południowej i Chinach, więc tam też nastąpi największy rozwój tego rynku. Z kolei zawojowanie rynku tanich smartfonów z 5G ma w planach MediaTek. Tajwańska firma w 2020 roku zamierza wyprodukować 60 mln układów 5G, które trafią do modeli ze średniej półki cenowej. To właśnie ten segment jest kluczowy dla rozwoju 5G, bo zapewni masowy przypływ użytkowników. Podobne plany ma Qualcomm.

Zobacz: Honor V30 na zdjęciu - nadchodzi telefon z łącznością 5G oraz podwójnym aparatem z przodu
Zobacz: Nokia 8.2 5G z aparatem 64 Mpix zadebiutuje na MWC 2020?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: GSM Arena

Przewiń w dół do następnego wpisu