DAJ CYNK

W 2020 r. MediaTek dostarczy 60 mln układów 5G

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 4330

MediaTek dostarczy 60 mln układów 5G

Sukces sieci 5G zależy nie tylko od szybkości budowy infrastruktury przez operatorów, ale również od producentów urządzeń przygotowanych do działania w nowym standardzie. Dodajmy do tego - tanich urządzeń, które będą dostępne na każdą kieszeń. Tę niszę będzie chciał wypełnić MediaTek.

Pierwsze smartfony 5G są bardzo drogie, co nie pozwala myśleć o zdobyciu masowego rynku i podbiciu serc klientów. MediaTek to producent tanich układów SoC, które raczej nie są cenione wśród wymagających użytkowników, najnowsze jednostki tego producenta mają jednak szansę zmienić ten obraz sytuacji, zwłaszcza wraz z nadejściem ery 5G

Zobacz: MediaTek ogłosił nowy układ SoC z wbudowanym modemem 5G
ZobaczOPPO i vivo z układem MediaTek SoC 5G na początku 2020 roku?

Jak wynika z doniesień tajwańskich mediów, MediaTek zamierza w przyszłym roku dostarczyć 60 mln sztuk układów 5G. Informacje te pochodzą z nieoficjalnych źródeł od dostawców MediaTeka. Chiński producent zwiększył u nich zamówienia na części, zmieniając zapotrzebowanie ze „standardowego” na „ultraszybkie”, jak to określają źródła. MediaTek zamierza ruszyć z masową produkcją jeszcze w tym roku, a na początku 2020 chce rozpocząć dostawy do producentów smartfonów. W pierwszej kolejności układy 5G MediaTeka trafią na rynek chiński, na który, według szacunków, w przyszłym roku wejdzie 80 milionów smartfonów 5G różnych marek. Wśród nich mają się znaleźć urządzenia Oppo i Vivo. Światowy wolumen sprzedaży smartfonów 5G w 2020 roku szacowany jest na 160 mln, widać więc, że MediaTek liczy na zdobycie dużego kawałka tego tortu. 

MediaTek swój SoC z obsługą 5G zaprezentował oficjalnie w maju. Jest to chip o nazwie kodowej MT6885. Został w nim zintegrowany modem 5G Helio M70, który może być też stosowany jako dodatkowy moduł do telefonów z SoC 4G, jak również może stać się częścią budowanych w przyszłości zintegrowanych układów 5G. W tym jednak przypadku chodzi o MT6885.

Zobacz: MediaTek zaprezentował platformę sztucznej inteligencji i700 i widzi przyszłość jak z filmu SF
Zobacz: MediaTek Helio G90 pozwoli tworzyć tanie telefony dla graczy

Spodziewana cena tego SoC w dostawach dla producentów ma wynieść 50 USD, czyli ponad czterokrotnie więcej niż wynosi cena układów MediaTeka z 4G - 12 USD. To oznacza, że siłą rzeczy nawet średniopółkowe smartfony z 5G będą nieco droższe niż podobne modele 4G. 

Układ MediaTeka wykonywany jest w procesie technologicznym 7 nm FinFET. Wbudowany modem 5G pozwala na pobieranie danych z maksymalną szybkością 4,7 Gbps i wysyłanie z prędkością 2,5 Gbps, przy wykorzystaniu pasm o częstotliwości poniżej 6 GHz (sub-6GHz), w sieciach NSA i SA. Układ łączy rdzenie CPU ARM Cortex-A77 i GPU Mali-G77.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: GizChina

Przewiń w dół do następnego wpisu