DAJ CYNK

OPPO i vivo z układem MediaTek SoC 5G na początku 2020 roku?

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Sprzęt

Interakcje: 6963

Producent budżetowych procesorów MediaTek ogłosił dziś na konferencji wyniki finansowe za pierwszą połowę 2019 r. Potwierdził także wcześniejsze informacje dotyczące dalszych losów zademonstrowanego w maju układu SoC z 5G.

W pierwszej połowie roku MediaTek odnotował wzrost przychodów o 16,8% w ujęciu miesięcznym, natomiast w ujęciu rocznym jego przychody wzrosły o 1,8%. Wyniki potwierdzają dobrą kondycję firmy, która ma szanse przyciągnąć uwagę producentów smartfonów własnym układem SoC z modemem Helio M70, obsługującym sieci 5G.

Zobacz: MediaTek Helio G90 pozwoli tworzyć tanie telefony dla graczy
Zobacz: MediaTek zaprezentował platformę sztucznej inteligencji i700 i widzi przyszłość jak z filmu SF

MediaTek zawsze pozostawał w cieniu większych producentów mobilnych procesorów, a przez lata uważany był dostawcę układów o najniższej jakości, montowanych w najtańszych smartfonach. W ostatnim czasie MediaTek zaczął nadrabiać jednak zaległości, najpierw rozbudowując swoje układy o jednostki sztucznej inteligencji, a w tym roku także przystępując do wyścigu 5G. W lutym MediaTek zapowiedział swój pierwszy modem 5G Helio M70, natomiast w maju dokonał premiery zintegrowanego układu SoC z 5G. Wtedy jednak jednostka istniała głównie na wykresach, nie miała (i nadal nie ma) swojej nazwy, a do gotowego produktu droga była daleka. 

Zobacz: MediaTek ogłosił nowy układ SoC z wbudowanym modemem 5G
Zobacz: MediaTek jeszcze w maju pokaże swój modem 5G

Na konferencji dyrektor generalny MediaTek, Cai Lixing, potwierdził wcześniejsze deklaracje, że firma udostępni producentom pierwsze testowe wersje swojego 5G SoC z modemem Helio M70 w trzecim kwartale 2019 r. Masowa produkcja ma ruszyć w pierwszym kwartale 2020 r. Wtedy też należy spodziewać się pierwszych smartfonów napędzanych przez MediaTek 5G SoC.

Realny, rynkowy debiut SoC MediaTeka z 5G to wydarzenie, które może przyczynić się do większej popularyzacji 5G. Chociaż główny ciężar rozwoju sieci piątej generacji spoczywa na operatorach, to równie ważna jest dostawa smartfonów. Pierwsze urządzenia z 5G nie należą jednak do tanich, natomiast MediaTek ma szansę spopularyzować 5G w sprzęcie ze średniej półki cenowej lub wręcz low-endowym.

Zainteresowanie współpracą z MediaTekiem wyraziły już firmy OPPO i vivo. Należące do  BBK marki mogą więc jako pierwsze wprowadzić tanie smartfony z 5G, adresowane dla masowego i mniej zasobnego klienta. 

Zobacz: Oppo Reno Z w Polsce, czyli Reno z MediaTekiem i bez wysuwanego aparatu
Zobacz: Pierwszy prawdziwy test MediaTek Helio P90 w benchmarku AnTuTu - lepiej niż w przypadku Snapdragona 670

Chipset MediaTeka zbudowany jest w procesie 7 nm, w architekturze ARM z rdzeniami CPU Cortex-A77 oraz grafiką Mali-G77. Jego modem 5G będzie obsługiwać pasmo sub-6 GHz, układ wyposażony będzie także w silnik przetwarzania SI trzeciej generacji. Chipset zapewni ponadto obsługę aparatów o rozdzielczości do 80 MPix i możliwość nagrywania wideo 4K 60 kl./s. 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Przewiń w dół do następnego wpisu