DAJ CYNK

150 tysięcy nowych użytkowników Profilu Zaufanego

09.07.2019

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4726

Ważne 1

0

Od 1 lipca przybyło niemal 150 tysięcy nowych użytkowników Profilu Zaufanego (PZ) - podało Ministerstwo Cyfryzacji.  Spora część z nich to rodzice składający wnioski o 500+, choć nie tylko. Profil Zaufany zapewnia też inne korzyści, a MC przekonuje, że warto go mieć.

Wniosek przez Internet z wykorzystaniem Profilu Zaufanego to najszybszy i najprostszy sposób ubiegania się o świadczenie w programie Rodzina 500+. Rodzice mogą składać elektroniczne wnioski od 1 lipca.

Rodzic składający wniosek o 500+ ma trzy opcje: skorzystanie z portalu Emp@tia prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wysłanie wniosku przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS) oraz skorzystanie z bankowości elektronicznej. Do pierwszych dwóch przydatny będzie  Profil Zaufany.

Zobacz: Profil Zaufany potwierdzimy w placówce Poczty Polskiej
Zobacz: Problemy z 500+ i 300+ w mBanku i ING

Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie pozwalające potwierdzać swoją tożsamość w Internecie. Jak wyjaśnia  Ministerstwo Cyfryzacji, oznacza to, że dzięki PZ nie tylko złożymy wniosek o 500+. Korzystając z Profilu, można załatwić online jeszcze kilka innych ważnych spraw:

  • złożyć wniosek o dowód osobisty (dla siebie i dzieci), a w razie zguby dokumentu - zgłosić to w kilka sekund,
  • zgłosić narodziny dziecka,
  • zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, by przejrzeć historię leczenia,
  • wystąpić o odpis aktu stanu cywilnego, w tym aktu urodzenia.

Profil Zaufany pozwoli też zameldować siebie lub kogoś, założyć działalność gospodarczą, a w razie potrzeby ją zawiesić.  Również: rozliczyć podatki, sprawdzić historię pojazdu sprowadzanego z zagranicy czy liczbę punktów karnych. Pozwala wejść na Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Zobacz: Czy 5G będzie działać jak mikrofalówka? Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało przewodnik po 5G
Zobacz: 5G w Polsce bez Huaweia? Ministerstwo Cyfryzacji ma rekomendować podwyższony standard bezpieczeństwa

Osoba, która chce założyć Profil Zaufany, ma do wyboru dwie możliwości. Pierwsza to skorzystanie z bankowości elektronicznej. Druga – założenie PZ online, a później – w ciągu 14 dni – wizyta w jednym z 1500 Punktów Potwierdzających.

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji

Komentarze
Zaloguj się