Nowa cyberpułapka. Uważaj na maile o naruszeniu praw autorskich
Uważaj na wiadomości e-mail informujące o naruszeniu praw autorskich. Cyberprzestępcy podszywają się pod instytucje zajmujące się ochroną własności intelektualnej i rozsyłają fałszywe powiadomienia, które zawierają linki do pobrania złośliwego oprogramowania.

Na czym polega atak?
Ofiara otrzymuje e-mail z informacją o rzekomym naruszeniu praw autorskich. Wiadomość zawiera wezwanie do usunięcia treści z Facebooka i zachęca do pobrania pliku PDF ze szczegółami. W rzeczywistości link prowadzi do archiwum ZIP ze złośliwym oprogramowaniem.
Kliknięcie linku spowoduje pobranie archiwum ZIP, które niewiele ma wspólnego z obiecanym dokumentem. Po rozpakowaniu i otworzeniu znajdujących się tam plików, zostanie uruchomione złośliwe oprogramowanie, które stanowi zagrożenie zarówno dla Twojej prywatności, jak i kont oraz pieniędzy! Może śledzić Twoją aktywność, wykradać z urządzenia dane logowania i inne informacje. Co gorsze, po odpaleniu plików, pozornie nic się nie dzieje i możemy nawet nie zauważyć, że podejrzane skrypty już działają na naszym urządzeniu.
– ostrzega Elwira Charmuszko, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa



Pobranie i uruchomienie plików z fałszywego e-maila może mieć poważne konsekwencje. Złośliwe oprogramowanie może śledzić aktywność użytkownika, wykradać dane logowania, a nawet przejąć kontrolę nad komputerem.
Co zawierał podejrzany plik?
Eksperci zidentyfikowali w nim między innymi:
- RAT (Remote Access Trojan) – umożliwia hakerom zdalny dostęp do zainfekowanego komputera i kradzież danych, podglądanie za pomocą kamery, a nawet rejestrowanie naciskanych klawiszy,
- Stealer – oprogramowanie zaprojektowane do kradzieży haseł, danych logowania, informacji z portfeli kryptowalut, plików i danych dotyczących płatności online.
Jak się chronić?
- Zachowaj ostrożność. Nie pobieraj i nie uruchamiaj załączników z podejrzanych e-maili.
- Sprawdź nadawcę. Upewnij się, że wiadomość pochodzi z zaufanego źródła.
- Zwracaj uwagę na treść. Błędy językowe, nieprofesjonalny język i żądania natychmiastowej reakcji powinny wzbudzić Twoje podejrzenia.
- Oznacz niebezpieczne e-maile jako SPAM.
Jeśli padłeś ofiarą ataku:
- odłącz komputer od Internetu,
- zmień hasła do swoich kont,
- przeskanuj komputer programem antywirusowym,
- monitoruj swoje konta bankowe i inne wrażliwe usługi.
Pamiętaj, że ostrożność i zdrowy rozsądek to najlepsza ochrona przed cyberatakami.

0 komentarzy