Uważaj na wiadomości e-mail informujące o naruszeniu praw autorskich. Cyberprzestępcy podszywają się pod instytucje zajmujące się ochroną własności intelektualnej i rozsyłają fałszywe powiadomienia, które zawierają linki do pobrania złośliwego oprogramowania.
Ofiara otrzymuje e-mail z informacją o rzekomym naruszeniu praw autorskich. Wiadomość zawiera wezwanie do usunięcia treści z Facebooka i zachęca do pobrania pliku PDF ze szczegółami. W rzeczywistości link prowadzi do archiwum ZIP ze złośliwym oprogramowaniem.
Kliknięcie linku spowoduje pobranie archiwum ZIP, które niewiele ma wspólnego z obiecanym dokumentem. Po rozpakowaniu i otworzeniu znajdujących się tam plików, zostanie uruchomione złośliwe oprogramowanie, które stanowi zagrożenie zarówno dla Twojej prywatności, jak i kont oraz pieniędzy! Może śledzić Twoją aktywność, wykradać z urządzenia dane logowania i inne informacje. Co gorsze, po odpaleniu plików, pozornie nic się nie dzieje i możemy nawet nie zauważyć, że podejrzane skrypty już działają na naszym urządzeniu.
– ostrzega Elwira Charmuszko, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa
Pobranie i uruchomienie plików z fałszywego e-maila może mieć poważne konsekwencje. Złośliwe oprogramowanie może śledzić aktywność użytkownika, wykradać dane logowania, a nawet przejąć kontrolę nad komputerem.
Eksperci zidentyfikowali w nim między innymi:
Jeśli padłeś ofiarą ataku:
Pamiętaj, że ostrożność i zdrowy rozsądek to najlepsza ochrona przed cyberatakami.
Zobacz: Korzystasz z Allegro? W ten przycisk lepiej nie klikaj
Zobacz: Kupujesz w Żabce? Rządowa agencja wydała pilne ostrzeżenie
Źródło zdjęć: Shutterstock, CyberRescue
Źródło tekstu: CyberRescue