DAJ CYNK

iOS 14 obnażył niedobre praktyki. Aplikacje za często czytają dane ze schowka

Anna Rymsza

Bezpieczeństwo

iOS 14 chroni schowek

Apple zaprezentował system iOS 14 podczas tegorocznej konferencji WWDC. Nowa wersja systemu dla iPhone'ów jeszcze nie jest stabilna, a już obnażyła niedobre praktyki kilku popularnych aplikacji.

System iOS 14 wyświetla powiadomienia, jeśli aplikacja nieproszona próbuje kopiować tekst ze schowka. Krótko po udostępnieniu bety deweloperom okazało się, że jest to dość popularna praktyka. Pierwszy został na tym przyłapany TikTok:

TikTok przestał to robić po aktualizacji z 27 czerwca 2020. Według autorów aplikacji, firmy Bytedance, TikTok robił to, by wykrywać wysyłanie spamu.

Zobacz: Android powinien spalić się ze wstydu. iOS 14 dostanie nawet 5-letni telefon
Zobacz: Apple WWDC 2020: iOS 14 w końcu dostanie porządne widżety

Nie jest to jednak jedyna aplikacja, która próbowała uzyskać dostęp do danych w schowku. Podobne zachowanie zauważyli użytkownicy aplikacji LinkedIn i Reddita. Ta druga aplikacja nigdzie nie wysyłała danych ze schowka, jedynie monitorowała zawartość, by móc zasugerować tytuł wpisu na podstawie skopiowanego linku. Microsoft nie wyjaśnił, w jakim celu do schowka zagląda LinkedIn.

W międzyczasie z App Store wycofana została aplikacja Weather Network – autorzy chcą porządnie rozwiązać problem monitorowania schowka. W ostatnim tygodniu czerwca redakcja ArsTechnica znalazła w sumie 53 aplikacje, które podejrzanie często zaglądały do schowka. Na liście jest także Truecaller, Viber, „Fruit Ninja”, „PUBG”, Accuweather, AliExpress i wiele innych.

Zobacz: Apple WWDC 2020: iPadOS 14 z porzadnym rozpoznawaniem pisma odręcznego i… Spotlight?
Zobacz: Apple zapowie MacBooka bez Intela na WWDC. To już pewne!

Oczywiście samo zaglądanie do schowka nie musi być złe. Truecaller poszukuje zapewne numerów telefonu, aplikacja UPS numerów przesyłek i tak dalej. To bardzo użyteczne funkcje, o ile oczywiście dane nie zostaną nigdzie wysłane.

Problemy zaczynają się w przypadku takich zachowań, jakie reprezentował TikTok. Aplikacja co kilka sekund zaglądała do schowka. Tym sposobem mogła skopiować hasło, numer konta, kod BLIK i tym podobne wrażliwe informacje. Nowa funkcja systemu iOS 14 stawia Apple w bardzo dobrym świetle. Szkoda, że prywatność jest luksusowym produktem w pudełku z jabłkiem, a nie standardem.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Apple

Źródło tekstu: The Next Web, ArsTechnica

Przewiń w dół do następnego wpisu