DAJ CYNK

Apple WWDC 2020: iOS 14 w końcu dostanie porządne widżety

Dodane przez: Xyrcon

Kategoria: Aplikacje

Interakcje: 8808

Widżety w iOS 14

Święto programistów Apple rozpoczęło się zgodnie z planem mimo wielu trudności. Po raz pierwszy wydarzenie odbywa się całkowicie online. Tim Cook przemawiał do nas z całkiem pustego Steve Jobs Theater w San Francisco.

Pierwszy punkt programu to system iOS, który dostanie nowy ekran domowy. Ponieważ instalujemy setki aplikacji, Apple wprowadzi w końcu wygodny sposób, by utrzymać porządek na ekranie domowym. Biblioteki aplikacji będą automatycznie sortować nasze aplikacje i pomogą zachować porządek.

W końcu iPhone dostanie widżety

Ponadto Apple w końcu da nam możliwość układania widżetów z prawdziwego znaczenia na ekranie domowym iPhone'a. Galeria widżetów przypomina tę, z której możemy korzystać obecnie na Androidzie. Ciekawym rozwiązaniem jest stos widżetów, który automatycznie wybierze odpowiedni widżet dla danej pory dnia. Widżety mogą oczywiście mieć różne rozmiary, ale ich ustawienia przypominają bardziej kilka rozmiarów kafelków w Windowsie 8.1 niż na Androidzie. Ponadto iOS 14 pozwoli korzystać z trybu Picture in Picture. Tym sposobem iOS 14 wkroczy w erę wielozadaniowości.

Widżety dostępne w iOS 14

Apple zabiera się za tłumaczenie maszynowe

iOS 14 wprowadzi także zupełnie nowe aplikacje. Jedną z nich będzie Apple Translate. Aplikacja obsłuży 14 języków i pozwoli prowadzić naturalne rozmowy między osobami mówiącymi w różnych językach. Tłumaczenie zobaczymy w postaci tekstu i będzie można odsłuchać wersję przetłumaczoną. To wiąże się oczywiście z ulepszeniami Siri, bez których aktualizacja systemu iOS się nie obejdzie. Języka polskiego wciąż nie ma.

Zobacz: Aż 81% wszystkich iPhone'ów ma iOS 13
Zobacz: Apple pożegna się z Intelem. Podobno zacznie od 12-calowego MacBooka

Apple Messages zaś zamienia się powoli w pełnoprawny komunikator dla grup. Możemy korzystać ze wzmianek, a zarządzanie czatami grupowymi będzie znacznie łatwiejsze.

Spore zmiany czekają też Apple Maps, ale w Polsce nawigacja Apple nadal będzie przegrywać z konkurencją. Jeśli jednak wybierzesz się na wycieczkę do Kanady czy Wielkiej Brytanii, Apple Maps pokażą ci najciekawsze miejsca do odwiedzenia i najlepsze restauracje. Nowa wersja ucieszy przede wszystkim rowerzystów. W kilku miastach USA i Chin pojawi się dedykowana nawigacja dla rowerzystów. Będzie można nawet uniknąć noszenia roweru po schodach!

Apple Maps rowery

App Clip – mini-aplikacja, której potrzebujesz

Ta funkcja App Store może zrewolucjonizować sposób, w jaki korzystamy ze smartfonów w przestrzeni miejskiej. Wyobraź sobie, że w obcym mieście chcesz wypożyczyć hulajnogę elektryczną. Nie trzeba ściągać całej aplikacji – można zeskanować kod QR lub etykietę NFC i… na ekranie pokaże się mini-aplikacja. I gotowe. To samo można zrobić w kawiarni, sklepie, muzeum albo po kupieniu nowego produktu.

Zobacz: Apple WWDC 2020: Historyczny dzień dla Maca – Apple robi własne procesory

App Clips

Podczas Apple WWDC odbędą się setki sesji, wykładów i szkoleń, kierowanych do społeczności 22 milionów programistów. Apple będzie też starać się zachęcić członków mniejszości etnicznych do pracy nad aplikacjami. Dzięki nakładom na edukację ma nadzieję wychować nowe pokolenie programistów, dla których kolor skóry nie ma znaczenia.

Zobacz: Apple WWDC 2020: iPadOS 14 z porzadnym rozpoznawaniem pisma odręcznego i… Spotlight?
Zobacz: Apple zapowie MacBooka bez Intela na WWDC. To już pewne!

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Apple

Źródło tekstu: wł.

Przewiń w dół do następnego wpisu