DAJ CYNK

Twitter Birdwatch: nowy sposób na zwalczanie fake newsów

ArecaS

Aplikacje

Twitter Birdwatch

Twitter Birdwatch to nowe narzędzie, dzięki któremu użytkownicy platformy będą mogli oznaczać i zgłaszać posty zawierające nieprawdziwe informacje.

Narzędzie Birdwatch ma umożliwić użytkownikom oznaczanie wpisów zawierających nieprawdziwe informacje oraz dodawanie do nich krótkich adnotacji ze sprostowaniem i odniesieniem do źródeł.

Nowa funkcja znajduje się obecnie w fazie testów, w związku z czym skorzystać z niej mogą wyłącznie użytkownicy z USA. Jest ona dostępna na specjalnej stronie internetowej, z poziomu której można przeglądać, dodawać i oceniać adnotacje pozostawione przez innych.

Twitter Birdwatch

Po zakończeniu testów mają się one pojawiać także bezpośrednio przy postach na stronie głównej Twittera. O tym, które adnotacje będą w ten sposób widoczne, ma decydować wypracowany przez społeczność konsensus.

Przypomnijmy, że ogłoszenie nowej funkcjonalności nastąpiło krótko po zbanowaniu przez Twittera (a także szereg innych serwisów społecznościowych) byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa. Decyzja portalu wywołała szereg dyskusji na temat wolności słowa oraz potencjalnej cenzury w mediach społecznościowych. Nowe podejście proponowane przez administrację Twittera wydaje się w tym kontekście odpowiedzią na postawione zarzuty, ponieważ przenosi część odpowiedzialności za moderację treści bezpośrednio na użytkowników.

Zobacz: Bany na Twitterze? Ministerstwo Sprawiedliwości forsuje ustawę o ochronie wolności słowa w internecie
Zobacz: Twitter permanentnie zablokował konto Donalda Trumpa

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Twitter

Źródło tekstu: Twitter

Przewiń w dół do następnego wpisu