DAJ CYNK

PRO Speed Test z nowym certyfikatem UKE

Dodane przez: msnet

Kategoria: Aplikacje

Interakcje: 5574

PRO Speed Test certyfikat UKE

Od 1 grudnia 2020 roku wszyscy konsumenci będą mogli skorzystać z udoskonalonego mechanizmu monitorowania jakości dostępu do Internetu. Narzędzie PRO Speed Test otrzymało nowy certyfikat UKE, co oznacza, że wykonane z jego pomocą pomiary mogą być podstawą dochodzenia roszczeń w procesie reklamacyjnym o dostawcy łącza.

Nowy mechanizm zastąpi obecny, którego okres certyfikacji upływa 30 listopada 2020 roku. Jego zadanie nie ulegnie zmianie – wciąż nim pozostaje zwiększenie ochrony użytkowników i konkurencji między dostawcami w oparciu o jakość świadczonych usług. W odróżnieniu od innych narzędzi dostępnych w sieci, aplikacja PRO Speed Test weryfikuje, w jakich warunkach był realizowany pomiar, sprawdzając takie takie elementy, jak na przykład obciążenie procesora, rodzaj karty sieciowej, obecność aktywnych łącz VPN, natężenie generowanego ruchu w tle czy liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika.

Zobacz: Październikowy ranking speedtestu: na szczycie pomarańczowo, ale trochę wolniej
Zobacz: Ranking RFBenchmark za październik 2020: Orange wciąż na czele

Mechanizm, który bezpłatnie dostarczyła wyłoniona w konkursie firma V-Speed sp. z o.o., dostępny będzie pod adresem pro.speedtest.pl. System składa się z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne z systemem Windows i Mac OS i aplikacji WEB. Dostępna jest też aplikacja mobilna, działająca na sprzęcie z Androidem oraz iOS, jednak z uwagi na uwarunkowania prawne i techniczne, wyniki mobilnych pomiarów będą miały wyłącznie charakter informacyjny.

Co mierzy aplikacja?

Aplikacja na komputery stacjonarne pozwala konsumentowi sprawdzić prędkości wysyłania i pobierania danych, opóźnienie oraz zmienność opóźnienia w przypadku posiadanej usługi Internetu stacjonarnego. W nowej wersji mechanizmu pojawiło się kilka istotnych dla użytkownika zmian:

  • podniesienie maksymalnej mierzonej prędkości z 1 Gb/s do 2,5 Gb/s,
  • zwiększenie dostępności aplikacji na różne systemy operacyjne (Windows i Mac OS),
  • wprowadzenie opcji automatycznych pomiarów sekwencyjnych,
  • wyłączenie obowiązku rejestracji dla pomiarów o charakterze wyłącznie informacyjnym,
  • wprowadzenie angielskiej wersji językowej aplikacji i serwisu.

Wdrożenie mechanizmu poprzedziły weryfikacje przez niezależnego eksperta i testy, wykonane przez dostawców usług dostępu do Internetu i użytkowników.

PRO Speed Test certyfikat

Jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej, strona pro.speedtest.pl jest w pełni zgodna z WCAG 2.1, AA, co zostało potwierdzone przez Fundację Widzialni Certyfikatem Strona Internetowa Bez Barier. Certyfikat jest gwarantem dostępności serwisu dla osób z niepełnosprawnościami.  

Certyfikowane narzędzie umożliwi konsumentom dochodzenie roszczeń

Zgodnie z unijnym prawem, dostawcy Internetu w sieciach stacjonarnych są zobowiązani do podawania w umowach minimalnych, zwykle dostępnych i maksymalnych oferowanych prędkości transmisji danych. Jeżeli za pomocą certyfikowanego mechanizmu wykazane zostaną odstępstwa od umownych prędkości, konsumenci będą mieli podstawę do skutecznego dochodzenia roszczeń wobec dostawców. Na tym polega przewaga mechanizmu certyfikowanego przez Prezesa UKE nad dostępnymi w sieci narzędziami pomiarowymi.

Zobacz: UKE przypomina: kupując telewizor, sprawdź czy obsługuje standard DVB-T2/HEVC
Zobacz: Raport UKE: ceny Internetu mobilnego w Polsce w 2020 roku

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: UKE, speedtest.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu