DAJ CYNK

Xiaomi sprzeda Ci humanoidalnego robota (może kiedyś). Oto CyberOne

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

Xiaomi CyberOne

Firma Xiaomi coraz odważniej zapuszcza się w nowe obszary zaawansowanej, inteligentnej elektroniki. Po psie CyberDog przyszła pora na jego „pana” – czyli humanoidalnego robota CyberOne.

W zeszłym roku był cybernetyczny pies CyberDog, teraz producent poszedł o krok dalej. Podczas corocznego przemówienia Lei Juna, dyrektora generalnego Xiaomi, został zaprezentowany CyberOne, humanoidalny dwunożny robot stworzony przez firmę. 

Zobacz: Xiaomi CyberDog: inteligenta maszyna, która zastąpi Twojego pieska

CyberOne to humanoidalny robot mierzący 177 cm i ważący 52 kg, o rozpiętości ramion wynoszącej 168 cm. W porównaniu z czworonożnym CyberDogiem jest bardziej zaawansowany mechanicznie, wymaga mocniejszych silników oraz złożonych algorytmów sterowania humanoidalnym, dwunożnym korpusem. 

CyberOne

Nowy robot może chodzić tak jak człowiek na dwóch nogach. Aby zapewnić CyberOne elastyczność kończyn górnych, Xiaomi opracowało silnik ważący zaledwie 500 g, o momencie wyjściowym do 30 Nm. Z kolei silnik stawu biodrowego jest zdolny do uzyskania chwilowego momentu szczytowego o wartości do 300 Nm.

CyberOne zapewnia 21 stopni swobody ruchu i osiąga szybkość reakcji w czasie rzeczywistym na poziomie 0,5 ms, co pozwala mu w pełni symulować ludzkie ruchy. Jest w stanie utrzymać jedną ręką ciężar do 1,5 kg i może być programowany poprzez demonstrację ruchów.

 

Robot Xiaomi to jednak nie tylko elementy mechaniczne, ale zaawansowane funkcje AI. Dzięki modułowi widzenia głębi Mi-Sense CyberOne jest w stanie postrzegać trójwymiarową przestrzeń, a także rozpoznawać osoby, gesty i wypowiedzi, co pozwala mu nie tylko widzieć, ale także analizować otoczenie. 

CyberOne

Opracowany przez Xiaomi algorytm rozpoznawania otoczenia MiAI oraz system identyfikacji emocji wokalnych MiAI sprawiają, że robot jest w stanie rozpoznać 85 rodzajów dźwięków otoczenia oraz 45 ludzkich emocji. CyberOne jest w stanie wykryć zadowolenie, a nawet pocieszyć użytkownika w chwilach smutku. Wszystkie te funkcje są zintegrowane z jednostkami przetwarzania CyberOne, dzięki czemu robot może wyświetlać interaktywne komunikaty w czasie rzeczywistym na zakrzywionym ekranie OLED.

Oczywiście nie należy się spodziewać, że CyberOne trafi do masowej produkcji i sprzedaży na całym świecie. Dokonanie Xiaomi wskazuje jednak, że przyszłość jak z filmów s-f jest bliżej, niż sądzimy – i kto wie, może przyszłe generacje robota zawitają już do naszych domów.

Zobacz: Rosja. Super-robot rzucił się na dziecko (wideo)
Zobacz: Nauczyli robota nowej sztuczki. Nie uwierzysz, co potrafi

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Xiaomi

Źródło tekstu: Xiaomi

Przewiń w dół do następnego wpisu