DAJ CYNK

AMD upośledza specyfikację kolejnych procesorów Ryzen 7000

Przemysław Banasiak

Sprzęt

AMD upośledza specyfikację kolejnych procesorów Ryzen 7000

Nie mamy dobrych wieści dla fanów AMD, którzy planowali kupno nowego laptopa. Wygląda na to, że mobilne procesory AMD Ryzen 7000 będą gorsze niż obiecywano.

 

Najnowsze procesory komputerowe AMD Ryzen 7000 to najlepsze do pory jednostki w ofercie amerykańskiego producenta. Czerwoni wreszcie wymieniają ciosy z Intelem praktycznie jak równy z równym. Po premierach układów dla komputerów stacjonarnych przyszła pora na ofensywę w segmencie laptopów.

Niższe zegary iGPU to niższa wydajność w grach i programach

AMD szykuje całe zatrzęsienie procesorów mobilnych. W ramach jednej generacji zobaczymy architektury Zen4 i Zen3+ oraz RDNA3 i RDNA2. Do tego poszczególne rodziny różnią się taktowaniami i poborem mocy.

Już kilka dni temu pisaliśmy na łamach Telepolis, że procesory AMD Ryzen 7040HS zostały oficjalnie pogorszone przed premierą. Znacząco obniżono taktowania układów graficznych oraz pozbawiono obsługi interfejsu PCIe 5.0. To oczywiście będzie miało przełożenie na wydajność w grach i programach.

AMD upośledza specyfikację kolejnych procesorów Ryzen 7000

Niestety, bliźniaczo podobna seria AMD Ryzen 7040H również doczeka się gorszej specyfikacji. Sytuacja jest identyczna i wszystkie trzy modele - Ryzen 9 7940H, Ryzen 7 7840H i Ryzen 5 7640H - będą dysponować iGPU z zegarami o 200 MHz niższymi niż obiecywane. Będzie się to prezentować następująco:

Czemu AMD zdecydowało się na niższe zegary? Nie wiadomo. Powodów może być sporo - brak stabilności pod pełnym obciążeniem, wysokie temperatury czy nieadekwatny do poboru mocy skok wydajności. Zaskakuje jednak, że zmiany poczyniono na tak późnym etapie.

AMD upośledza specyfikację kolejnych procesorów Ryzen 7000

Wyżej wymienione mobilne AMD APU oficjalnie nie wspierają podkręcania (OC), a więc użytkownik nie będzie mógł ręcznie zwiększyć taktowań. Oczywiście zawsze pozostaje nadzieja w programach od firm trzecich.

Laptopy wyposażone w procesory AMD Ryzen 7040H(S) mają pojawić się w sklepach jeszcze w tym miesiącu. Niestety Amerykanie nie zdradzili dokładnej daty premiery nowych urządzeń.

Zobacz: Intel zmienia plany. Nie zobaczymy Rialto Bridge i Lancaster Sound
Zobacz: SSD o pojemności 300 TB zobaczymy szybciej niż zakładano

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: AMD

Źródło tekstu: VideoCardz, oprac. własne