DAJ CYNK

Karta AMD jest tak zła, że sprzedawana poniżej sugerowanej ceny

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Karta AMD jest tak zła, że sprzedawana poniżej sugerowanej ceny

Czy można stworzyć kartę graficzną tak nieudaną, że nie będą jej chcieli ani gracze, ani górnicy kryptowalut? Tak! Mowa o Radeonie RX 6500 XT, którego sklepy sprzedają zdecydowanie poniżej cen sugerowanych przez AMD.

Sytuacja na rynku kart graficznych nadal nie jest idealna, ale dużo lepsze niż jeszcze rok temu. W sklepach dostępne są już propozycje od AMD i NVIDII z różnych półek wydajnościowych. Ich ceny cały czas topnieją, acz nadal daleko im do wartości sugerowanych. Z wyjątkiem jednego modelu, który jest tańszy od MSRP.

Karta graficzna tak zła, że sklepy próbują się jej pozbyć?

AMD Radeon RX 6500 XT to najnowsza, a zarazem najtańsza propozycja w aktualnej ofercie Czerwonych. Teoretycznie miał być to model skierowany do fanów grania w starsze tytułu lub w rozdzielczości Full HD. Praktycznie to kastrat, który został okrzyknięty najgorszą kartą graficzną ostatnich lat.

Mało tutaj jest wszystkiego - pamięć VRAM to zaledwie 4 GB; 64-bitowa szyna danych; interfejs PCI Express 4.0 x4, który dławi się na każdej płycie głównej prócz najnowszych generacji. A to w końcu układ skierowany nie do najnowszych maszyn, a tańszych i/lub starszych zestawów komputerowych.

Mowa o tak dużym niewypale, że Radeona RX 6500 XT nie chcą kupować ani górnicy, ani gracze. A druga z grup przecież przez wiele miesięcy praktycznie nie miała dostępu do kart graficznych. Nie wierzycie? Wystarczy zerknąć na sytuację w dużych europejskich sklepach.

Karta AMD jest tak zła, że sprzedawana poniżej sugerowanej ceny

Tuż za zachodnią granicą w Mindfactory Radeony RX 6500 XT w wersjach od PowerColor sprzedawane są poniżej cen sugerowanych przez AMD. MSRP w Europie wynosi 229 euro (z VAT), w Niemczech zaś opisywane modele dostępne były za 169 i 179 euro.

Jednorazowa promocja? Nic bardziej mylnego, już trzy tygodnie temu Radeona RX 6500 XT (nowego, w zwykłym sklepie) można było kupić za 199 euro, a więc nadal taniej niż MSRP. Różnica wydaje się na pierwszy rzut oka niewielka - "tylko" 20 euro, ale faktycznie to ~10% sugerowanej ceny.

Na szczęście wraz z drożejącą energią elektryczną i mniej atrakcyjnymi cenami kryptowalut ceny innych, udanych modeli w sklepach również spadają. Z czasem zarówno propozycje AMD, jak i NVIDII powinny wreszcie wrócić do normalnych wartości. O ile znowu sytuacja się nagle nie zmieni.

Zobacz: Kosmiczne ceny GeForce RTX 3090 Ti. Karta graficzna czy cały komputer?
Zobacz: Intel kolejny raz spuszcza łomot AMD. Wszystko dzięki Core i9-12900KS

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Mindfactory

Źródło tekstu: Tom's Hardware, oprac. własne