Smartwatch na Walentynki: zadbaj o serce swoje i bliskich
Walentynki to dzień miłości, ale warto, byśmy zadbali nie tylko o serce w romantycznym znaczeniu, lecz także o jego rzeczywiste zdrowie. Choć lekarze od lat apelują o regularne badania profilaktyczne, statystyki pokazują, że Polacy wciąż zaniedbują podstawową diagnostykę układu krążenia.

Polacy nie badają serca, bo czują się dobrze
Wiele osób unika badań profilaktycznych, ponieważ nie dostrzega żadnych niepokojących objawów. Jak wynika z badania Huawei CBG Polska, aż 55% osób, które nie mierzą ciśnienia krwi, uważa, że nie ma takiej potrzeby, bo dobrze się czuje. Wymówką był również brak ciśnieniomierza (29%) oraz... brak czasu (20%).
Podobnie było w przypadku EKG. 68% respondentów nie wykonało tego badania w ciągu ostatnich dwóch lat, tłumacząc to brakiem objawów chorobowych. Dla 14% pytanych zabrakło na to czasu. Z kolei 37% respondentów zadeklarowało, że korzysta z wizyt lekarskich tylko w razie wyraźnej potrzeby.



Wiele osób ignoruje badania profilaktyczne, ponieważ nie odczuwa objawów i nie widzi potrzeby monitorowania swojego zdrowia. Do tego dochodzi brak czasu, długie kolejki w przychodniach i brak odpowiedniego sprzętu. Smartwatch, który możemy mieć na naszym nadgarstku pozwala ominąć te trudności i daje możliwość stałego kontrolowania parametrów zdrowotnych. Regularne pomiary ciśnienia krwi i EKG to kluczowe narzędzia w wykrywaniu chorób serca. Dzięki nim możemy zidentyfikować takie schorzenia jak nadciśnienie tętnicze, czy zaburzenia rytmu serca, w tym migotanie przedsionków. Wczesne wykrycie tych problemów jest nieocenione, ponieważ pozwala na szybkie wdrożenie leczenia i zapobiega poważnym powikłaniom, takim jak udar mózgu czy niewydolność serca.
- mówi profesor dr hab. n. med. Marek Postuła
Nowoczesna technologia na straży zdrowia
Coraz więcej osób korzysta z nowoczesnych urządzeń, które pozwalają na samodzielne monitorowanie podstawowych parametrów zdrowotnych. Inteligentne zegarki wyposażone w funkcje pomiaru tętna, ciśnienia krwi oraz EKG mogą stać się cennym wsparciem w profilaktyce chorób serca.
Z badania wynika, że 60% użytkowników smartwatchy regularnie mierzy swoje tętno. Jeśli chodzi o pomiar ciśnienia krwi, aż 72% respondentów zadeklarowało, że skorzystałoby z tej funkcji, gdyby była dostępna w ich zegarku. Podobnie jest z EKG – chęć jego wykonywania wyraziło 45% badanych. Niestety, w rzeczywistości tylko 10% właścicieli smartwatchy korzysta z tej funkcji, głównie z powodu braku odpowiednich urządzeń.
Edukacja i świadomość kluczem do zdrowia
Samo posiadanie smartwatcha to nie wszystko – kluczowe jest wyrobienie nawyku regularnego monitorowania zdrowia i reagowania na niepokojące wyniki.
Nie mam wątpliwości, że dane zbierane przez smartwatche mogą stanowić wartościowe uzupełnienie tradycyjnych badań wykonywanych w gabinetach lekarskich. Z badania Huawei wynika, że 60% użytkowników mierzy tętno za pomocą swoich inteligentnych zegarków. Jednak w przypadku EKG te dane nie są tak dobre. Choć niemal połowa z nas deklaruje, że korzystałaby z funkcji EKG, gdyby była dostępna w ich zegarku, to w rzeczywistości wykonuje je 10% posiadaczy. Jest to spowodowane tym, że większość tego typu urządzeń nie posiada tej funkcji. Tym samym, jeśli chcemy efektywniej zadbać o swoje zdrowie, warto rozważyć bardziej zaawansowane modele zegarków. Jednak sam sprzęt to nie wszystko. Kluczowe jest także zbudowanie nawyku regularnego monitorowania. Jako kardiolog uważam, że powinniśmy uczyć pacjentów, jak świadomie korzystać z tych narzędzi i kiedy zgłaszać się na bardziej szczegółową diagnostykę. Smartwatche mogą być wsparciem, ale to my – lekarze i pacjenci – decydujemy, jak dobrze je wykorzystamy
- dodaje profesor dr hab. n. med. Marek Postuła
Zachęcanie Polaków do regularnych badań, zwiększanie dostępu do nowoczesnych technologii i budowanie świadomości zdrowotnej mogą przyczynić się do poprawy kondycji serc całego społeczeństwa. Walentynki to doskonały moment, by zacząć dbać o serce – nie tylko to pełne uczuć, ale i to, które każdego dnia bije dla naszego zdrowia.