DAJ CYNK

Samsung się nie popisał. Ich najnowszy SSD to niewypał

Przemysław Banasiak

Sprzęt

Samsung się nie popisał. Ich najnowszy SSD to niewypał

Po pięciu latach czekania dostajemy nowy model SSD z serii Samsung EVO. Tym jednak razem ani specyfikacja, ani wydajność, ani cena nie wyglądają dobrze.

 

Południowokoreański gigant na rynku pamięci NAND i nośników półprzewodnikowych poinformował o wprowadzeniu do swojej oferty nowego SSD. Mowa o modelu Samsung 990 EVO, o którym pierwsze informacje ukazały się na początku stycznia. Niestety brak większych zmian w specyfikacji i nie wygląda to dobrze.

Nowy SSD od Samsunga nie ma żadnego sensu

Jest to nośnik w formacie M.2 2280, który korzysta z autorskiego kontrolera Samsung S4LY022, kości V-NAND oraz pozbawiony jest pamięci podręcznej DRAM. Zastosowano tutaj niestandardowe połączenie interfejsów PCIe 4.0 x4 i PCIe 5.0 x2 oraz protokołu NVMe 2.0. Czemu? Nikt tego nie wyjaśnia.

Deklarowana wydajność to do 5000 MB/s dla odczytu i do 4200 MB/s dla zapisu sekwencyjnego oraz do 800 000 IOPS dla zapisu i odczytu losowego. Teoretycznie to spory skok względem Samung 970 EVO z 2019 roku, ale daleko temu do topowej wydajności współczesnych SSD, nawet biorąc pod uwagę nośniki PCIe 4.0.

Samsung się nie popisał. Ich najnowszy SSD to niewypał

Samsung nie zdradził oficjalnych cen w Polsce, ale model trafił już do sprzedaży w Niemczech - 115 euro za 1 TB oraz 190 euro za 2 TB, czyli ok. 505 i 835 zł. Dopełnia to 5 lat gwarancji ograniczonej limitem zapisanych danych. Zestawiając to z tańszym i wydajniejszym Kingstonem KC3000 zakup Samsunga nie ma sensu.

Zobacz: ZALMAN prezentuje czarnego mocarza bez RGB LED
Zobacz: Sklepy dały ciała. Chodzi o nowe karty graficzne NVIDII

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Samsung

Źródło tekstu: oprac. własne