Rok 2025 to początek nowego pokolenia ludzkości. Co ich wyróżnia?
Od 1 stycznia 2025 roku oficjalnie rozpoczyna funkcjonować nowa grupa pokoleniowa na świecie. Tym samym kończy się panowanie Pokolenia Alfa, które musi ustąpić miejsca młodszym. Co ich wyróżnia?

Badacze od lat przyglądają się ludzkości szukając słów i terminów, które pomogą ją opisywać. Jednym z takich pomysłów jest podział na pokolenia. Boomersi, millenialsi czy Zetki to terminy, które dziś mocno funkcjonują nie tylko w żargonie naukowym, ale często też w języku potocznym. Okazuje się, że ostatnie z nich, czyli pokolenie Alfa, właśnie musi ustąpić miejsca młodszym od siebie. Oto rozpoczyna się era pokolenia Beta.
Co wiemy o Betach?
Jak wskazuje firma badawcza McCrindle, która odpowiada także za wykucie terminu pokolenia Alfa, Bety to osoby urodzone w latach 2025-2039. Naukowcy przewidują, że do roku 2035 stanowić już będzie aż 16% globalnej populacji. Wielu z nich ma dożyć XXII wieku. Podobnie jak pokolenie Alfa Bety mają także być mocno zaznajomieni z technologią, z którą będą stykać się już od pierwszych dni swojego życia.



Nowe pokolenie będzie też jeszcze bardziej wystawione na sztuczną inteligencję i idącą z nią w parze coraz większą automatyzacją. Do tego będą oni musieli dłużej ścierać się z takimi problemami jak wywołane przez człowieka globalne ocieplenie oraz wypływające z nich migracje ludności.
Oczywiście stosowanie tych podziałów na poszczególne pokolenia jest dość umowną kwestią i potrafi czasem wprowadzać więcej zamieszania niż pożytku. Charakterystyka kolejnych generacji nie gwarantuje też 100% zgodności z każdym z jej przedstawicieli. Może pomóc przy pracy z osobami z poszczególnych grup, ale nie należy na niej nadmiernie polegać.