PKP Intercity z nowościami. Wypatruj na peronach

Już wkrótce flota PKP Intercity zostanie poszerzona o nowe pojazdy elektryczne. Przedsiębiorstwo rozstrzygnęło przetarg na zakup 63 lokomotyw wielosystemowych z możliwością dokupienia kolejnych.

Patryk Łobaza (BlackPrism)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
PKP Intercity z nowościami. Wypatruj na peronach

Narodowy przewoźnik inwestuje w park lokomotyw. Dziś rozstrzygnął przetarg na zakup 63 lokomotyw wielosystemowych z możliwością powiększenia kontraktu o dodatkowe 32 pojazdy w prawie opcji, co łącznie będzie dawać 95 elektrowozów. Postępowanie wygrał nowosądecki producent taboru Newag. Pierwsze dwie lokomotywy powinny być dostarczone w terminie do 24 miesięcy od daty podpisania umowy, a całe zamówienie musi być zrealizowane w terminie 60 miesięcy od dnia jej zawarcia.

Dalsza część tekstu pod wideo

Rozstrzygnięty dziś przetarg to naprawdę duże zamówienie, które istotne powiększy nasze zasoby szybkich lokomotyw. Nowe pojazdy dołączą do niedługo dostarczanych 15 lokomotyw Griffin o tym samych parametrach. To przede wszystkim szybsza i bardziej ekologiczna kolej, ponieważ lokomotywy napędzane będą energią elektryczną i pojadą z prędkością 200 km/h. Podejmujemy wiele decyzji w trosce o środowisko i zwiększanie komfortu podróży. To postępowanie jest tego przykładem

– powiedział Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity.

Nowe wielosystemowe lokomotywy będą mogły poruszać się na liniach kolejowych zasilanych różnym napięciem: 3kV DC, 15kV AC, 25kV AC, a prędkość maksymalna pojazdów ma wynieść 200 km/h. Lokomotywy będą posiadały homologację na sześć krajów i docelowo będą mogły poruszać się po Polsce, Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech.

Wszystkie lokomotywy będą wyposażone w system ETCS poziomu drugiego. Dodatkowo pojazdy posiadać będą m.in. diagnostykę pokładową, system przeciwpożarowy, system monitoringu, systemy sterowania drzwiami składu wagonowego, system lokalizacji GPS oraz system łączności pokład/ziemia. Na realizację projektu z prawem opcji przewoźnik przeznaczy prawie 3,50 mld zł brutto, a bez prawa opcji blisko 2,30 mld zł brutto.