DAJ CYNK

Chwile grozy w kosmosie. Artemis 1 z problemami technicznymi

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Kosmos

Kontrolerzy lotu kosmicznego w ramach misji Artemis 1 stracili połączenie ze statkiem. Inżynierowie badają możliwe przyczyny usterki.

Misja Artemis 1 miała wystartować już 29 sierpnia, lecz wtedy plany NASA pokrzyżowała usterka czujnika temperatury w jednym z silników. Następne podejścia do startów również kończyły się niepowodzeniem ze względu na problemy techniczne, a później starty były przesuwane przez niesprzyjające warunki pogodowe.

W końcu w zeszłym tygodniu udało się wystrzelić rakietę Space Launch System wraz ze statkiem kosmicznym Orion w ramach misji Artemis 1. Mogłoby się wydawać, że teraz już wszystko pójdzie jak z płatka, lecz pojawiają się kolejne problemy.

Brak kontaktu z kapsułą Orion

Wczoraj (tj. 23 listopada) w okolicach godziny 7 rano czasu polskiego, kontrolerzy NASA odpowiedzialni za kontakt z kapsułą Orion stracili z nią połączenie. Do zdarzenia doszło podczas rekonfiguracji połączenia, które było przeprowadzane już kilkakrotnie podczas misji i nie napotkano wcześniej żadnych problemów. 

Brak łączności z kapsułą trwał aż 47 minut, lecz kontrolerom udało się odzyskać połączenie. Nadal nie jest znana przyczyna usterki i inżynierowie skupiają się na jej odnalezieniu. W oficjalnym oświadczeniu NASA możemy przeczytać, że brak połączenia nie wpłynął w żaden sposób na przebieg misji. Aktualnie statek kosmiczny szykuje się do kluczowego manewru, który umieści go na orbicie Księżyca.

Zobacz: NASA pokazuje niesamowitą fotografię. Czegoś takiego jeszcze nie było
Zobacz: Baza na Księżycu jeszcze w tej dekadzie? NASA odkrywa karty

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA

Źródło tekstu: NASA

Przewiń w dół do następnego wpisu