DAJ CYNK

Słoneczne tornado. Przerażające zjawisko uchwycone na zdjęciu

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Kosmos

Słoneczne tornado. Ziemia wygląda przy nim jak zabawka

Naukowcom z NASA udało się zarejestrować bardzo nietypowe wideo. Nagrali oni ogromne tornado słoneczne o wysokości 14 Ziem.

Należący do NASA satelita naukowy Solar Dynamics Observatory nagrał wideo, które po prostu trzeba zobaczyć. Możemy na nim zobaczyć ogromne tornado. Co ważne, powstało ono na Słońcu i ma wysokość aż 14 Ziem.

Ogromne tornado na Słońcu

Naukowcy od początku obserwowali formowanie się tornada. Rosło ono aż przez 3 kolejne dni, ale dopiero 18 marca osiągnęło swój maksymalny rozmiar. Tego dnia tornado miało wysokość około 120 tys. km, czyli mniej więcej 14 Ziem.

Ostatecznie zjawisko zapadło się w sobie i zamieniło się w chmurę namagnesowanego gazu. Doprowadziło to do wystrzelenia w atmosferę ogromnych ilości plazmy, ale na szczęście nie będzie ona miała żadnego wpływu na Ziemię.

Ta wirująca kolumna plazmy o wysokości 14 Ziem spuszczała na Słońce krople żarzącego się materiału wielkości księżyca. Nie mogę wyobrazić sobie bardziej piekielnego miejsca.

- napisał Andrew McCarthy, zajmujący się astrofotografią.

Jednak największe wrażenie robi zdjęcie utworzone z około 200 tys. fotografii Słońca, na którym udało się uchwycić tornado. Jego autorem jest Andrew McCarthy, który pochwalił się swoją pracą na Twitterze. W przyszłości ma opublikować jeszcze większe zdjęcie.

Naukowcy zauważyli, że Słońce jest w ostatnich dniach szczególnie aktywne. Jednak nie ma w tym nic ani dziwnego, ani niepokojącego.

Zobacz: Tajemnica Urana rozwikłana. Zajęło to 40 lat
Zobacz: Cuda na Marsie. Zagadkowe okręgi zadziwiły świat

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: NASA

Źródło tekstu: Space.com