DAJ CYNK

Nietypowe konstrukcje na Marsie. Odkryli je Chińczycy

Damian Jaroszewski (NeR1o)

Kosmos

Sensacja na Marsie. To odkrycie ucina spekulacje

Chociaż Chińczycy od 1,5 roku nie mają kontaktu ze swoim łazikiem Zhurong, to ten dostarczył im bardzo ciekawych danych. Pod powierzchnią Czerwonej Planety odkryto nietypowe kształty, które są kolejnym już dowodem na to, że niegdyś na Marsie znajdowała się woda.

Chiński łazik Zhurong wylądował na Marsie w 2021 roku. Jednak jego misja nie potrwała długo. W maju 2022 roku urządzenie zapadło w stan hibernacji z powodu małej ilości światła (głównie z powodu burz piaskowych). W grudniu łazik miał się doładować i wznowić działanie. Jednak Chińczykom nie udało się nawiązać z nim łączności. Nie oznacza to, że nie dostarczył naukowcom ciekawych danych.

Dziwne kształty pod powierzchnią Marsa

Pomimo braku kontaktu i oficjalnego zakończenia misji łazika Zhurong, całą inicjatywę należy uznać za duży sukces. Pojazd przez kilkaset dni działania zebrał całą masę danych, szczególnie na temat tego, co znajduje się pod powierzchnią Czerwonej Planety. Było to możliwe dzięki radarowi, który penetruje grunt. Właśnie w ten sposób odkryto nietypowe kształty na Marsie.

Sensacja na Marsie. Tajemnicze konstrukcje ważnym dowodem

Na Marsie w basenie Utopia Planitia znajdują się ciekawe formacje w kształcie wielokątów. Zdaniem chiński naukowców powstały one wskutek cyklu zamrażania i rozmrażania, który doprowadził do powstania tego typu pęknięć. Cały proces ma trwać od miliardów lat. Początkowo formacje znajdowały się na powierzchni planety, ale aktualnie znajdują się na głębokości około 35 metrów.

To kolejny dowód, że na Marsie kiedyś znajdowała się woda. Podobne formacje znajdowało już wcześniej na Czerwonej Planecie, ale jeszcze nigdy właśnie w tym miejscu w basenie Utopia Planitia. Praca chińskich naukowców została opublikowana w czasopiśmie Nature.

Zobacz: Odkryto nową planetę. W myśl nauki nie powinna istnieć
Zobacz: Ludzkość obserwuje ją od wieków. 12 grudnia zniknie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Nature, Shutterstock

Źródło tekstu: Nature.com